Adana'nın Güncel Haber Portalı  

Adanalıya Büyük Haksızlık

adanaulus | 03 Aralık 2013 | Foto Galeri, GÜNCEL, GÜNDEM, HABERLER, Manşet Haber, YAŞAM

kenan_dogan_cevre_muhÇevre Mühendisleri Odası Adana Bölge Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Doğan Merkez Park, Demir Köprü ve Seyhan Nehri arasında kalan yeşil alana, Gençlik Merkezi yapılmak istenmesinin Adanalıya büyük haksızlık olduğunu söyledi.

Merkez Park’taki Gençlik Merkezi Projesi ile ilgili yazılı açıklama yapan Kenan Doğan, şöyle dedi:

“Yeşili yok etmenin, tüketmenin ve bunun da masum gösterilerek yapılaşmaya açmanın (gençlik merkezi v.s) farklı bir yönüyle karşı karşıyayız. Yeşili günden güne azalan, kişi başına düşen yeşil alan miktarı Avrupa ülkeleri ortalamasının çok altında olan ilimizde, bu durum kabul edilemez.

Yeşil alanlar çevre ve insan sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Bitkiler fotosentez yolu ile havadan karbondioksiti alır; havaya oksijen verir. 40 kişinin bir saatte havaya verdiği karbondioksiti yetişkin bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürür. Yeşil alanlar şehirlerde hava kirliliğini önleme, temiz hava sirkülâsyonunu sağlama, iklimi yumuşatma, yaşanabilir bir çevre oluşturma açısından büyük öneme sahiptir.

Gün geçmiyor ki; doğayı koruyan çevre mühendislerinin çalışma alanlarını etkileyen bir durum söz konusu olmasın. Daha sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını oluşturma adına emek sarf eden çevre mühendislerinin, özveriyle gerçekleştirdiği çevre danışmanlığı işi; 21.11.2013 günü Resmi Gazetede yayımlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelikle birlikte, çevre ile alakası olmayan birçok meslek grubunun bu işi yapmasına ve çevre mühendislerine sınav şartı ile eğitimlerinin sorgulanır duruma gelmesine neden olmuştur.

Yapılması düşünülen mevcut proje ve çevreyi olumsuz etkileyecek benzer projeler için; doğayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık ilkesiyle hareket etmediğimiz sürece;  sürdürülebilir bir gelecekten söz etmek mümkün olmayacaktır. “

 

Adanalıya Büyük Haksızlık, 6.7 out of 10 based on 3 ratings 1009 Kez Görüntülendi.
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 6.7/10 (3 votes cast)
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Takım Puan
Adanaspor 0
Akhisar Beledi… 0
Alanyaspor 0
Antalyaspor 0
Beşiktaş 0
Bursaspor 0
Fenerbahçe 0
Galatasaray 0
Gaziantepspor 0
Gençlerbirliği 0
Karabükspor 0
Kasımpaşa 0
Kayserispor 0
Konyaspor 0
Osmanlıspor 0
Rizespor 0
Trabzonspor 0
İstanbul Başak… 0

Günün Fırsatı

EN SON HABERLER

Copyright © 2012 Adana Ulus- Adana'nın En Güncel Haber Sitesi, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz...
Reklamı Gizle
sol burada
Reklamı Gizle
sag burada
adanaulus.com page title . . .