Adana'nın Güncel Haber Portalı  

Kemal Derin, Börklüce Mustafa’nın Romanını Yazdı

adanaulus | 08 Ocak 2014 | Foto Galeri, GÜNCEL, GÜNDEM, HABERLER, KÜLTÜR-SANAT, Manşet Haber, Spot Haber, YAŞAM

Adana(Ulus)–“Şahdiz”in yazarı Avukat Kemal Derin, Bedreddini hareketin önderlerinden Börklüce Mustafa’nın trajik hikâyesini kaleme aldı.

kemalderin_borkluceAvukat Kemal Derin tarafından kaleme alınan ve Destek Yayınları tarafından yayınlanan 336 sayfadan oluşan  “Börklüce Mustafa”  adlı kitap, satışa sunuldu.

Börklüce Mustafa, Şeyh Bedreddin’in önde gelen müridi, Türkmen Bektaşi halk önderi. 1415-1416 yıllarında Karaburun Yarımadasında etrafına topladığı köylülerle toplanan fahiş vergilere ve yapılan haksızlıklara isyan etti. Eşitlikçi bir düzen kurmak için başlayan hareket Osmanlı Ordusu tarafından çok acımasız bir biçimde bastırıldı. Nazım Hikmet, Şeyh Bedrettin Destanı’nda “yarin yanağından gayri paylaşmak her şeyi” dizeleri ile Börklüce Mustafa’nın yaydığı öğretiyi anlatmış, Bedreddin’i ve Börklüce’yi günümüzde de popüler hale getirmişti. Kemal Derin’in çalışması bu alanda bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

Avukat Kemal Derin, şöyle diyor çalışmasında:

“Hû! Yurt edindik, yurtluk edindik, zorbalar savruldu. Cenk ettik, cenge duçar olduk, ama ikrarımızdan dönmedik! Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa, Torlak Kemal; Musa Çelebi, Çelebi Mehmet, Düzmece Mustafa; Aydın Beyi İskender… Kızılbaşları, Yahudileri, Hıristiyanlarıyla tek vücut… İsa misali çarmıha gerilen bedenler…

Titanların, Mimas’ın, Narcisus’un ülkesinde halk kapılarına dayanan kara ölüme çare bulabilecek mi? Timur’un geride bıraktığı açlık… Sefalet… Roza’nın beklenmedik bir anda,  karşılaşıverdiği Aşir… Yeryüzünü cennet kılacak bir hülya…”

Roman, bu hülyayı gerçekleştirmek için on bin yoldaşıyla yola çıkan Börklüce Mustafa’yla beraber okuru tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.  Kavgaya atılmak için yanıp tutuşanlar…Zalime başkaldıran fedailerin hikâyesi…  Ege’nin birbirinden mavi kıyılarında aşk ve ağıt… Kemal Derin Hacı Bektaş Veli öğretilerini konu ettiği Şahdiz romanından sonra kaleme aldığı Börklüce Mustafa romanıyla Börklüce’nin kişiliğinde isyanı, isyanın arka planında yer alan ve bugüne kadar üzerinde durulmayan toplumsal yarayı ayrıntılarıyla veriyor.”

KEMAL DERİN KİMDİR?

1971’de Elazığ Karakoçan’da doğdu. 1993’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1996 yılından bu yana serbest avukatlık mesleğini yürütüyor. Birçok sivil toplum örgütünde aktif olarak görev aldı. Avrupa Birliği ve azınlıklarla ilgili çalışmalar yürüttü, bu alanda yayımlanmış makaleleri bulunuyor. Yazarın ilk romanı Aşkın Hünkârı Hacı Bektaş Veli / Şahdiz Eylül 2012’de yayımlandı. Büyük ilgi uyandırdı. Kalplerin Işığı Börklüce Mustafa / İriş yazarın ikinci kitabı

 

1275 Kez Görüntülendi.
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Takım Puan
Adanaspor 0
Akhisar Beledi… 0
Alanyaspor 0
Antalyaspor 0
Beşiktaş 0
Bursaspor 0
Fenerbahçe 0
Galatasaray 0
Gaziantepspor 0
Gençlerbirliği 0
Karabükspor 0
Kasımpaşa 0
Kayserispor 0
Konyaspor 0
Osmanlıspor 0
Rizespor 0
Trabzonspor 0
İstanbul Başak… 0

Günün Fırsatı

EN SON HABERLER

Copyright © 2012 Adana Ulus- Adana'nın En Güncel Haber Sitesi, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz...
Reklamı Gizle
sol burada
Reklamı Gizle
sag burada
adanaulus.com page title . . .