Adana'nın Güncel Haber Portalı  

Torun, Sözlü ve Arıkan’a çağrı

Özcan ALADAĞ | 03 Şubat 2014 | KÖŞE YAZILARI

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin başkan adaylarına buradan bir açık çağrıda bulunmak istiyorum.

Çağrımı dikkat alıp almadıklarını da adaylıkları süresince izleyerek test etmek mümkün olacak.

Her üç aday da ‘Bütün şehir yasası’ sonrasında Adana’nın ilçelerinden ve bu ilçelere bağlı olan köylerden oy isteyecekler. Yaptıkları açıklamalara bakacak olursanız her üç aday da ‘biz hizmete kendimizi adadık’ diyorlar. Hizmete ne kadar kendilerini adayıp adamadıklarını da böylelikle görmüş olacağız.

Kozan ilçesine bağlı Henüzçakırı isimli bir köyümüz var. Bu köyün halkı resmen susuzluktan kırılıyor.

Feryat eden köy halkının sıkıntılarını yetkililerimize de ilettik. Bu konuda yaptığımız haberde aynen şu ifadelere yer vermiştik.

‘Susuzluğa isyan

Kozan İlçesi’ne bağlı Henüzçakırı Köyü halkı ellerinde Kozan Kaymakamlığı’nın İdare Kurulu Kararı olmasına karşın susuzluk çektiklerini ve 20 haneli köyün susuz bırakıldığını iddia ederek Valilik Makamı’ndan yardım istedi.

Gazetemiz haber merkezine gelerek konu hakkında açıklamalarda bulunan köy halkı, köyün Düzyurt yerleşiminde bulunan mahkeme kararlı içme suyunun halkın kullanımı için Enerji-SA firması tarafından yapımı tamamlanan içme suyu deposunda toplanılmasına yönelik mahkeme ve kaymakamlık kararlarının olduğunu belirterek bu kararın uygulanmadığını ve köy halkının 2014 yılında susuzluk çektiklerini ifade ettiler.

Kaymakamlık kararı ile Gökgöz Köyünde bulunan suyun Henüzçakırı Köyü Andırap Mahallesine tahsis edilen su ile su deposuna ulaştırılması ve buna bağlı olarak Kirazlı mevkinde bulunan suyun, Halil Boz isimli şahsın tarlasından çıkan suyun ve Çınarlı kaynak suyun toplanması gerektiğine işaret edip ‘köyde 3 hane sudan faydalanıyor geri kalan 20 hane faydalanmıyor. Bu suyun önünde köy muhtarı da engel çıkarıyor. Kaymakamlık ve mahkeme kararları elimizde ama bizi dinleyen bir merci yok. Susuz bir dönem geçiriyoruz. Su medeniyettir diyorlar ama biz medeniyetten faydalanamıyoruz. Sayın Valimizden yardım bekliyoruz’ dediler.

Konuyla ilgili olarak İl Özel İdaresi’nin de resmi yazışmalarla bilgisinin olduğuna değinen köylüler, ‘Valimizden yardım bekliyoruz. İlçede bu sorunu ne yazık ki çözmek istemediler. Bizi susuzluk ile terbiye ediyorlar’ diyerek adeta isyan ettiler.’

Haberimiz buydu. Haberimizden sonra ses seda çıkmadı. Köy halkı yine susuzluk tehlikesini kendi imkânlarıyla atlatıyorlar.

Şimdi ben Sayın Abdullah Torun, Sayın Hüseyin Sözlü ve Sayın Yıldıray Arıkan’dan bu Henüzçakırı Köyü’ne giderek halkın sorununu dinleyip dinlemediklerini, dinlemedilerse ne zaman gitmeyi düşündüklerini, soruna çözüm bulmak için ne yapacaklarını kamuoyuna izah etmelerini, buradaki insanların da seçmen olduğunu, insan olduklarını hatırlamalarını hassaten rica ediyorum.

Ve bu konudaki çalışmalarını yine okuyucularımla paylaşacağımın sözünü vererek bekliyorum efendim.

Söz sırası üç isimde…

x

Kılıçdaroğlu’nu aday yapsalar

Adana’da CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Yıldıray Arıkan’ın açıklanmış olmasına karşın nedendir bilinmez sular bir türlü durulmadı.

Beklentilere yanıt vermemiş olacak ki Sayın Arıkan, CHP’nin Büyükşehir adayının değiştirileceği yönünde söylentilerin ardı arkası kesilmedi.

Ne hikmet ise ortaya konulan iki alternatif var. Bunlardan birisi Aytaç Durak diğeri de Zihni Aldırmaz.

Her iki isimde Adana’da kredisini tüketmiş olan isimler. Ancak bu iki isimde ortaya çıkıp ‘bizim böyle bir beklentimiz şu nedenlerle olamaz’ diyecek kadar kaçak güreşen politikacılar.

Hani diyorum ki Kemal Kılıçdaroğlu’nu Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yapsalar da kurtulsalar!

Madem sıkıntınız vardı neden açıkladınız Yıldıray Arıkan’ı aday diyerek. Sıkıntınız yok, bu söylentilerin önünü neden kesmezsiniz. Her iki isim üzerinde net bir açıklama yaparak sıkıntıya son vermezsiniz.

Bu gibi söylentiler gerek partiliyi gerekse de CHP’ye oy verecek olan seçmeni olumsuz yönden etkiliyor.

CHP’nin Yıldıray Arıkan konusunda beklenen oyu getirecek isim olmamasını tartışmak ayrı bir şey, yerine aday bulmaya çalışmak ayrı bir şey. Gerçekten Arıkan ihtiyaca cevap vermeyecek konumda ise oturup bu sorunu çözmenin yollarını aramak doğrudur.

Durak ve Aldırmaz’ın bana göre mezar kazıcıları şimdi 9 Şubat tarihini bekliyorlar. 9 Şubat tarihi de gelip geçip aday olarak her iki isimde açıklanmaz ise bu mezar kazıcılarının çığırtkanlıkları da böylelikle sona ermiş olacak.

Çıkmadık candan ümit kesilmez diyerek birileri ümitlerini yeniden yeşertmiş olsa da Adana’da CHP yoluna mevcut adaylar ile devam edecekler. Ben böyle değerlendiriyorum yaşanan gelişmeleri.

Bu arada Zihni Aldırmaz da her iki isimi yakından takibe alarak ‘bir ihtimal daha var’ şarkısını söylemeye devam ediyor.

Öte yandan CHP’den halâ adaylık beklentisi içinde olan Aytaç Durak’ın en önemli referansı Süleyman Demirel’in bu uçak buluşmasından sonra CHP genel başkanını yeniden arayarak “Adana hakkındaki kararınızı gözden geçirmesini bekliyorum. Seçime kazanacak isime, Aytaç Beyle gitmenizde fayda var” dediği kaydediliyor.

Süleyman Demirel’den medet umanların da akıbetini 9 Şubat tarihindeki CHP’nin toplantısından sonra görüp yaşayacağız.

Umut fakirin ekmeğidir derler…

Xx

CHP’nin aday adayı listesi gücün ispatı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Adana merkez ilçeleri arasında en güçsüz olduğu iki ilçesi var. Birincisi Sarıçam, diğeri de Yüreğir ilçesi.

Bu iki ilçeden aday adayı olarak meclis üyesi olmak isteyen kişilerin sayısını bakacak olursanız partinin güçsüzlüğünü az veya çok anlamış olursunuz. Sarıçam’da ilçenin toplam meclis üyesi sayısını bulmayan bir talep var ortada. Nüfusuna göre Sarıçam’ın toplam meclis üyesi sayısını dahi karşılamayan başvuruya bakacak olursanız hakikat ortaya çıkar.
İşte Sarıçam’ın meclis üyesi aday adayları. ‘Halil Acar, İrfan Aksoy, Yahya Aşıkbekiroğlu, Dudu Durak, Veli Ersoy, Ziya Güneşer, Zihni Keçeli, Müjda Kılıç, Kemal Kıvrak, Memduh Özdemir, Sercan Polat, Mehmet Sağ, Osman Serbes, Nazlı Toptumuş, Muzaffer Türedi, Emine Ünal ve Erdinç Kıyak’

Hepsi bu kadar…

Gelelim Yüreğir’e. Yüreğir’de de CHP’nin iddiası yok genel duruma bakılacak olunursa. Buradaki belediye meclis üyesi aday adaylarının sayısı Sarıçam’a göre biraz daha fazla ama alınan oyların genel değerlendirmesi Yüreğir’de Ak Parti’yi şanslı gösteriyor.

İşte Yüreğir’in belediye meclis üyesi aday adaylarının listesi. ‘Necmettin Atay, Kemal Narin, Mustafa Taş, Mümtaz Uçak, İzzet Taptık, Ertan Sümer, Hayrettin Kaya, Nihat Sucu, Veysel Yücel, Güngör Geçer, Müslüm Toprak, Mehmet Özçelik, Mahir Ballıoğlu, Fevzi Ala, Lütfi Sarıkaya, Muammer Savaş, Süleyman Sarı, Macit Mertdur, Ahmet Yüzgeçier, İbrahim Leba, Şehmuz Karagöz, Sırrı Uzun, Necmi Özcanlı, Uğur Sayılkan, Eser Sarı, Mehmet Manaz, Doğan Kılıç, İsmet Karabulut, Nusret Baş, Ahmet Bağlar, Canan Özdağ, Ergün Sönmez, Sedat Gül, Mithat Alp, Hüseyin Ertan İşbilen, Ahmet Aynel, Aydın Baş, Seçkin Dinibütün, Y.Celal Doğan, Dursun Ali Genç, Mehmet Hüviyetli, Mehmet Karabulut, Özcan Özkaya, İlker Bahçeci, Bülent Cavlak, Fikret Özgök, Mahmut Denizhan, Şahnaz Fındıkkıran, Atilla Arat, Salim Canoğulları, Uğur Canoğulları, Saadet Tülek, Tülay Ünalır, Yasemin Kafalı, Bahriye Tekin, Nazmiye Çetin, Sevim Biçer, Aysel Çakas, Zeynep Kalkan, Cevahir Yıldız, Aygün Mavruk, Leyla Güneş, Tansu Konaklı Aydın, Gülten Anlar’

Bu anlamda CHP’nin şansının yüksek olduğu iki ilçe kalıyor geriye. Biri Seyhan, diğeri de Çukurova.

Çukurova’da hiçbir sıkıntı yaşamayan CHP, Seyhan’da Zeydan Karalar ile şansını yükseltti. Siz Bülent Özülkü’nün çıkıp ortalığı karıştırdığına bakmayın.
Bu kez papaz pilavı yemeyecek. Bülent Özülkü’nün feryatları koparması ‘gel-gel’ yapmak anlamına geliyor. Ne CHP, ne de CHP’nin yetkili kurulları bu gel-gele itibar etmeyecekler.

Xx

 

 

 

794 Kez Görüntülendi.
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Takım Puan
Adanaspor 0
Akhisar Beledi… 0
Alanyaspor 0
Antalyaspor 0
Beşiktaş 0
Bursaspor 0
Fenerbahçe 0
Galatasaray 0
Gaziantepspor 0
Gençlerbirliği 0
Karabükspor 0
Kasımpaşa 0
Kayserispor 0
Konyaspor 0
Osmanlıspor 0
Rizespor 0
Trabzonspor 0
İstanbul Başak… 0

Günün Fırsatı

EN SON HABERLER

Copyright © 2012 Adana Ulus- Adana'nın En Güncel Haber Sitesi, Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz...
Reklamı Gizle
sol burada
Reklamı Gizle
sag burada
adanaulus.com page title . . .