Hotivi

1 Yıllık İcraatın İçinden - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 00:27

1 Yıllık İcraatın İçinden

Son Güncelleme :

16 Nisan 2015 - 17:38

zeydan_karalar_bir_yil_degerlendirmesi (2)Seyhan Belediye Başkan Zeydan Karalar 1 yılda yaptıklarını anlattı.

Seyhan Oteli’nde gazetecilerle biraraya gelen Zeydan Karalar, göre başladığından bu yana gerçekleştirdiği hizmetlerini slaytlar ve görüntüler eşliğinde anlattı. Karalar, görev süresinde hayata geçirdiği projeler ve önümüzdeki süreçte yapılacak projeler ile ilgili bilgi verdi.

Karalar, toplantıyı Belediyenin veya çalışmaların reklamı için yapmadığınıbelirterek, “Vermiş olduğunuz vergilerin ve belediye bütçesinin bir yıl içerisinde nasıl kullanıldığının, benimsediğimiz şeffaflık ilkesi gereğidir” dedi.

Karalar, “Temizlik bir yerel yönetimin doğal işi. Çöpleri yerin altına indirme sözü vermiştik. Temiz ve örnek bir ilçe oluşturmak için  ’İlçemiz En Temiz Hep Temiz’ sloganı ile çalışmalara başladık. Çöp Konteynırlarını Yer  Altına alma çalışmalarımızı 2014 yılı Ağustos ayında başlattık. 2014 yılında ilçemizin çeşitli  mahallelerinde 60 adet yer altı konteynırı yerleştirdik. 2015 yılı içerisinde 500 adet; 2016 yılında da 500 adet yer altı çöp konteynırı yerleştireceğiz” dedi.

İBADETHANE VE SOSYAL TESİSLERE TEMİZLİK EKİBİ

Temizliğe özen gösterdiklerini belirten Zeydan Karalar, şunları söyledi:

“Daha temiz bir Seyhan için özel bir Temizlik Ekibi kurduk. Ekibimizi Seyhan ilçesinde bulunan tüm ibadethane ve sosyal tesisleri düzenli olarak temizlemek için görevlendirdik. öğrenci yurtları, müzeler, külliyeler, cemevi, türbeler  ve 230 okulun bahçesi ekimiz tarafından özenle temizleniyor. Ambalaj Atıklarını Evsel Atıklardan ayrı topluyoruz, Ambalaj atıklarını değerlendiriyoruz!

PERSONELLERİMİZE ZAM

Göreve gelir gelemez belediye emekçilerinin maaşlarını iyileştirdiklerini belerten Başkan Karalar, “Emekçi asgari ücretle çalışan taşeron işçimiz kalmayacak demiştik. Bu uygulamaya temizlik personellerimizle başladık: Temizlik İşleri Müdürlüğümüz Yüklenici Firma bünyesinde çalışan 702 işçimize uygulanan zam personellerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugün bütün taşeron işçilerimiz bu uygulamadan yararlanıyor. Bununla da yetinmiyoruz; işçilerimizin refahı için evi olmayan işçilerimizin ev sahibi olmalarını sağlıyoruz”zeydan_karalar_bir_yil_degerlendirmesi (1)

YEŞİL SEYHAN DEMİŞTİK!

Yeşil bir Seyhan için çalıştıklarını belirten Başkan Karalar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Seyhan’da yeşili ve doğayı öne çıkarma sözü vermiştik. Yeni, modern, güvenli kent parkları  yapmaya başladık. 1 yılda, farklı mahallelerde 15 adet ve 24.169 metrekare alan park müdürlüğümüzün kendi imkanlarıyla yapılmıştır. Böylece ilçemizde, spor tesislerinin içerisinde bulunan parklar hariç, 26 yılda toplamda 162 adet park mevcuttur.

8000’in üzerinde sokağı bulunan ilçemizin en büyük sorunlarından biri de bozuk yollar. Belediyemizin yetki alanında bulunan; yürümeye, bisiklet sürmeye ve araba kullanmaya müsait olmayan sokaklarımızın sayısı oldukça fazla. Göreve geldiğimiz günden bugüne, en sorunlu sokaklarımızı öncelik alarak 80.000 ton asfalt döktük. 2015 yılı sonuna kadar kalan sorunlu sokaklarımıza 110.000,00 ton asfalt dökeceğiz. Bir yılda 33.000 metrekare alanda parke kaplama gerçekleştirdik. 2015 yılı sonuna kadar 80.000,00 metrekare alanı parke kaplayacağız.    Geçtiğimiz bir yıllık süreçte 130.980 metrekare yeni yol açtık. 2015 yılı sonu itibariyle 50.000,00 metrekare daha yeni yol açacağız.

HIRSIZLIĞI ORTAYA ÇIKARTTIK

Belediyede yaşanan Asfalt hırsızlığına da değinen Başkan Karalar, “Asfalt şantiyesinde gerçekleştirilen asfalt hırsızlığını ortaya çıkardık. Seyhan halkının bir kuruşunu bile heba etmeyiz!”

SEYHAN’A KENT MEYDANI GEREK!

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylanan Kent Meydanı ile ilgili olarak ta konuşan Karalar, “Kent Meydanları bir kentin kimliğini ve kültürünü  tanımlayan yerlerdir. Ayrıca Kent Meydanı, kentli tarafından özel günlerde, sosyal,   kültürel ve ticari amaçlar için kullanılan bir kamusal mekandır.kentsel yaşamını rahatlatacak ve yaklaşık 40 dönümlük bir alanda yapılacaktır. Meydanın altına tüm bölgeyi rahatlatacak  ve her caddeye girişi ve çıkışının olacağı bir otopark yapımı planlanmaktadır. Kent Meydanı  yapımının tamamlanmasıyla, bulunduğu çevrenin imarını, mimarisini

ve kent dokusunu olumlu yönde değiştirip, yerinde dönüşüme zemin hazırlaması planlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

DÖNÜŞÜM YERİNDEYSE GÜZEL DEMİŞTİK!

Başkan Karalar ilçede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili bilgilerde verirken Barbaros ve Yenibey mahallerini kapsayan kentsel dönüşüm ile ilgili önemli detaylar paylaştı.

DİĞER HİZMETLERİ

Yaklaşık 1 saati aşkın süren sunumda Başkan Karalar yaptığı ve yapacağı projeler ile ilgili detaylı bilgileri paylaştı. Başkan Karalar, “Vatandaşlarımızın zorlu günlerinde yanlarındayız. Taziye evleri yapma sözümüzü tutuyoruz. Engelli vatandaşlarımız için 18 adet akülü, 21 adet manuel tekerlekli sandalye, 1 adet “3 tekerlekli motosiklet” dağıttık. Atatürk Parkı ve Gazipaşa Bulvarı olmak üzere iki

noktada şarj istasyonu hizmetimiz devreye girmiş bulunmaktadır Görme engelli vatandaşlarımızın belediye hizmetlerinden daha kolay faydalanabilmeleri amacıyla, hizmet binamıza hissedilebilir zemin çalışması yapıldı. Ayrıca görme engelli vatandaşlarımıza yönelik özel olarak hazırladığımız 1000 adet kabartmalı 2015 yılı takvimi dernekler aracılığıyla dağıtılarak yeni yılda onlar da unutulmadı. 2014 yılında Kobani’ye bir yardım tırı; 2015’in başında yılında Belediye, Meclisimizin vermiş olduğu yetki ile değerinde yardım paketlerinden oluşan iki tırlarımızı Suruç, Osmaniye ve Buruk kamplarına gönderdi. Onkoloji bölümünde tedavi gören lösemili çocuklarımıza yeni yıl hediyesi olarak 100 adet oyuncak dağıtarak tedavi süreçlerinde moral desteğini sağladık. Sınavlara hazırlanan gençlerimize eğitim hayatlarına yardımcı olabilmek amacıyla toplam 20.000 adet sınavlara hazırlık kitapları dağıtılmıştır.

Hafta içi her gün yapılan sıcak yemek yardımından toplamda 42.420 vatandaşımız yararlandı.

Vitaminli Belediye sloganıyla başlattığımız uygulamayla, üreticiye destek, vatandaşlarımıza hizmet amacıyla, yedişer kiloluk filelerde toplam 500 ton portakal dağıttık. Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca halkımıza 10.000 bardak taze sıkılmış portakal suyu dağıttık. Muharrem ayında, ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza 30.000 adet aşure dağıtımı yaptık. Ramazan Ayı boyunca iftarda, vatandaşlarımıza 45.000 adet yemek kumanyası dağıttık.Çamaşırhanelerimiz maddi durumu yetersiz olan vatandaşlarımıza ve ailesinden uzakta üniversitede okuyan öğrencilerimize ücretsiz hizmet vermektedir. Bir yılda 4990 kişi bu hizmetten faydalandı. Hayır Çarşısı’nda, toplamda 1562 vatandaşımıza kıyafet yardımı yaptık. 442 asker ailesine yardım yaptık. Çeşitli sebeplerle geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın bizlerden yardım talebinde bulunması üzerine, gerekli incelemeler sonucunda 287 kişiye toplamda yardım yaptık. Evinde çıkan yangından mağdur olan iki vatandaşımızın evlerinin tadilatını gerçekleştirdik. Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalında tedavi gören desteğe muhtaç feniketonürili hastalar için ucuz ekmek ve türevlerinin teminini sağlamak amacıyla fırınımızı hizmete açtık.  ‘Hoş geldin Bebek, Yaşama Sırası Sende’ projemizle, yeni doğan bebeklerimize ulaştık. Battaniye, bebek bezi, biberon, pudra, bebek yağı ve ıslak mendilden oluşan hediye setlerimizi, bebeği olan ailelerimize ulaştırmaya başladık. Seyhan Kart uygulamamız kapsamında ilçemiz sınırlarındaki bütün mahallelerde çalışmalarımız devam ederken şimdiye kadar gezilen 47 mahallede 583 desteğe muhtaç aile tespit edilmiştir. Kartlara belediyemiz tarafından 500TL’ye kadar para yüklenerek ihtiyaç sahiplerinin daha rahat alışveriş yapmaları sağlanacak. Yaşlı, kimsesiz, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşlarımız için evde bakım hizmetimiz projesi hayata geçirilmek üzere çalışılmaktadır. Bu bağlamda, temel insani ihtiyaçlarını gideremeyen bireylerin çeşitli sorunlardan kaynaklanan bakımının yanı sıra sağlık ve sosyal sorunlarının üstesinden gelmelerinde; sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama uyum sağlayarak kendileri ve toplumla barışık bir hayat kurmaları, günlük hayatlarının kolaylaştırılması hedeflenmektedir” dedi.

SPORTİF SEYHAN

Karalar, ” SPORTİF SEYHAN sloganıyla yola çıktığımız spor faaliyetlerimizden birisi SABAH

SPORU projesi. Bu proje kapsamında 5 ayrı noktada sabah 06.00-08.00 saatleri arasında

Çukurova Üniversitesi BESYO öğrencilerinin eşliğinde teknik ve sistemli sabah sporu yaptırılmaktadır.

Yaz spor okulları faaliyetlerimiz toplamda 21 bölge, 60 mahalle ve 3500 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Her branştaki sporcularımıza forma, şort, tişört, tozluk, çanta, taekwondo malzemeleri temin edildi. Ayrıca yaz spor okullarında kullanılmak üzere 225 adet futbol topu, 20 adet basketbol topu, 10 adet voleybol topu ve malzeme yardımı yapıldı. Yaz spor okulları kapsamında yetenek taraması yapılıp, yetkin sporcular alt yapılara yönlendirildi” dedi.

takipçi satın al