12 Eylül AKP iktidarı ile sürüyor - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 21:55

12 Eylül AKP iktidarı ile sürüyor

12 Eylül AKP iktidarı ile sürüyor
Son Güncelleme :

12 Eylül 2012 - 10:18

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Adana Şubesi, üzerinden 32 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül 1980 askeri darbesi, anayasası, kurumları ve zihniyeti ile hala ayakta durduğu ve 12 Eylül rejiminin, bugün de AKP eliyle sürdüğü görüşünü savundu.
MMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, 12 Eylül darbesi sonrası yüz binlerce insanın akıl almaz işkenceler gördüğü, gözaltında kaybedilmiş, cezaevlerinde ölüme terk edilmiş ve gencecik insanların aralarında olduğu 50 kişinin darağacına gönderildiği anımsatılarak şu görüşlere yer verildi:
“ABD emperyalizminin desteği ve denetiminde gerçekleşen 12 Eylül darbesi, “demokrasilerde uygulanamaz” denilen 24 Ocak 1980 kararlarının önünü açmış, sonraki yıllarda izlenecek neo-liberal politikalara bir anlamda yol temizliği yapmıştır. İşbirlikçi hükümetlerin oluşturduğu programlarla ülke ekonomisi yeniden yapılandırılmaya başlanmış, bu amaçla yerli sanayi yabancı sermayeye peşkeş çekilmiş, kamusal hizmetler piyasaya açılarak ticarileştirilmiş, ülke ekonomisi başta tarım ve sanayide olmak üzere her sektörde dışa bağımlı hale getirilmiştir. Uygulanan politikalar aynı zamanda mühendislik hizmetlerini de etkilemiş, mühendisliğin sanayi, tarım, kent ve toplum yaşamına yönelik, bilimsel teknik temellerdeki kamusal, toplumsal hizmet niteliği gün geçtikçe aşındırılmıştır.

Kendisi bizzat 12 Eylül askeri darbesi ve 28 Şubat sürecinin ürünü olan AKP iktidarının, darbeyle hiçbir sorunu yoktur ve elbette darbeyle hesaplaşmak ya da darbecileri yargılamak gibi bir derdi de bulunmamaktadır. Anayasa referandumunda 15. Maddeyi bir yem olarak ortaya atan AKP iktidarı, bu sayede anti-demokratik maddelerle dolu referandum paketini kolaylıkla geçirmeyi başarmıştır.

Darbeyle hesaplaşmak, 12 Eylül‘ün bütün düzenlemelerinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Gerçek bir hesaplaşmanın yolu, 12 Eylül‘ü tüm kurum ve kişileriyle yargılamaktan, emekten ve halktan yana, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasaya sahip olmaktan geçmektedir. “

Makina Mühendisleri Odası açıklamasında, darbe ortamında ve bugün mesleklerine ve ülkemize yapılan saldırılara karşı eşit, özgür, demokratik, tam bağımsız ve barış içinde bir Türkiye‘yi savunmaya devam edileceği kaydedildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.