Hotivi

"12 Eylül' ü ve bu zihniyeti kınıyoruz" - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 07:50

“12 Eylül’ ü ve bu zihniyeti kınıyoruz”

“12 Eylül’ ü ve bu zihniyeti kınıyoruz”
Son Güncelleme :

12 Eylül 2015 - 13:28

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına karşın12 Eylül’ün her alanda kendisini hissettirmeye devam ettiğini belirterek,”12 Eylül’ü ve bu zihniyeti kınıyor, protesto ediyoruz.” dedi.

12 Eylül Darbesi’nin 35. Yıldönümü nedeniyla yazılı açıklama yapan Baro Başkanı Çıtırık, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Bugün 12 Eylül 2015. 12 Eylül 1980 Faşist Cuntasının yönetime el koymasının 35. Yıldönümü. Üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına karşın zihniyeti, uygulamaları, anayasası, yasaları ile halen varlığını hissettirmeye devam eden bir süreç. Demokrasinin askıya alındığı, TBMM’nin kapatıldığı, siyasi partilerin, sendikaların, derneklerin kapatıldığı,örgütlü topluma vurulan büyük bir darbe.Binlerce insanın gözaltı, tutuklanma,işkence tezgahlarından geçirilmesi. İşkence ve insanlık dışı her türlü muamelenin örneklerinin verildiği bir süreç. Fişlenen yüz binlerce insan, sürgünler, yurt dışına kaçışlar. Yıllar Süren sorgusuz, sualsiz adil yargılanma ilkesine aykırı yargılama süreçleri, idamlar. ” Asmayalım da besleyelim mi ” zihniyetinin yaşama geçirilmesi. 24 Ocak 1980 ekonomik kararlarının uygulanması. Her yönüyle ülkemize onarılmaz yaralar açan bir darbe !!! 1983’de yapılan genel seçimlerden sonra yönetime gelen iktidarların, 12 Eylül’den hesap sorma iddialarını yaşama geçirememeleri. Faşist Cuntanın yaşayan Yöneticileri hakkında başlayan Yargılama (!) sürecinin kadük kalması. Darbenin mimarı olan MGK Üyelerinin hesap vererek değil, doğal süreçle Yaşamdan ayrılmaları. Adana Baro Başkanlığı olarak demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, temel hak ve özgürlüklerin yanındayız. Darbelerin her türlüsüne karşıyız. Üzerinden 35 yıl geçmiş olmasına karşın her alanda kendisini hissettirmeye devam eden 12 Eylül’ ü ve bu zihniyeti kınıyor, protesto ediyoruz. Sözde değil, Özde hesap verilme Süreci için gereken mücadele verilmelidir.”

Kamuoyuna saygıyla sunarım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al