Hotivi

2 el satıcılarına Valilik uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 13:52

2 el satıcılarına Valilik uyarısı

2 el satıcılarına Valilik uyarısı
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2013 - 0:43

Valilik, Adana’daki 2. El satıcılarını uyardı. Vatandaşların mağdur olmamaları açısından 2. El satıcıların aldıkları ve sattıkları malları kayıt altına almaları istendi.

valilik_logoAdana’da vatandaşlarımızı en çok mağdur eden asayiş olaylarının malvarlığına karşı işlenen suçlar olduğuna dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Şüphelilerin genellikle kolay yoldan paraya çevirebilecekleri altın, cep telefonu, bilgisayar, televizyon, küçük ev aletleri (beyaz eşyalar), inşaat malzemeleri, resmi kurumlara ait kablolar ile maddi değeri olan her türlü hurda malzemeleri çaldıkları, bu malzemeleri yasal veya yasa dışı olarak ikinci el eşya alım satımı yapan şahıslar ile hurdacılara satarak nakit paraya çevirip haksız kazanç elde ettikleri, çalıntı malın bilinmeden satın alınması nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur oldukların gözlemlenmiştir.

Bu nedenle,  Adana il sınırları içerisinde huzur ve güvenin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması için ikinci el eşya alım satımı yapan işyeri ile hurdacıların aldıkları malzemeleri kendilerine kimin sattığı, ne zaman sattığı, nereden temin ettiği gibi hususlar ile ilgili kayıt tutmalarının sağlanarak, kendilerine satılan eşyaların çalıntı olması durumunda meydana gelen hırsızlık olayının şüphelisine ulaşılarak suçun aydınlatılması ve bu işyerlerinin denetim altına alınarak bu tür suçların önlenmesi,

İkinci el eşya alım satımı yapan işyeri ile hurdacıların satın aldıkları malzemeleri, kendilerine satan şahıs veya şahıslarla ilgili kimlik bilgilerinin, şayet satın aldıkları malzemeyi bir başka şahsa satmışlarsa sattıkları şahıs veya şahısların kimlik bilgilerinin ve alım satımı yapılan eşyanın özelliklerinin belirtildiği “İkinci El Eşya Alım Satım Formu” veya aynı çizelge belirtilen bilgilerin yer aldığı “İkinci El Eşya Kayıt Defteri” üzerinden kayıt tutmaları, aynı bilgileri içeren bilgisayar programı yazılması hitamında işlemlerin bilgisayar sistemine girilerek yapılması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine istinaden Valilik Makamının 09/05/2013 tarih ve 2013/1 sayılı kararı ile hükme bağlanmıştır.

Alınan bu kararlara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesi ve genel hükümler doğrultusunda adli ve idari işlem yapılacaktır.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al