Hotivi

2 Öğretmene Erdoğan Cezası - Adana UlusAdana Ulus

18 Haziran 2021 - 20:18

2 Öğretmene Erdoğan Cezası

2 Öğretmene Erdoğan Cezası
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2015 - 10:18

ogretmen_ceyhan_erdogan_cezasiAdana’nın Ceyhan İlçesi’nde Bülent Ecevit Özhan ve Kadir Can Gök  isimli öğretmenler Haziran 2013 tarihinde sosyal paylaşım sitelerinden yayınladıkları resim ve gündeme ilişkin yorumlarından dolayı idari ve adli soruşturmalarla devlet büyüklerine hakaret gerekçesi dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti nedeniyle cezalandırıldı.

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz ve sendika yöneticileri ile öğretmenler, 2 öğretmenin cezalandırılmasını protesto etti. Karagöz yaptığı açıklamada, şöyle dedi.
“Ceyhan ilçemizde görev yapan Bülent Ecevit Özhan ve Kadir Can Gök isimli öğretmen arkadaşlarımızın Haziran 2013 tarihinde sosyal paylaşım sitelerinden yayınladıkları resim ve gündeme ilişkin yorumlarından dolayı idari ve adli soruşturmalarla devlet büyüklerine hakaret gerekçesi ile defalarca cezalandırılmalarına anlam vermek mümkün değildir.

 

Gezi şehitlerinin katilleri yargılanmazken, İzmir de İşkenceci polise yalnızca Bin TL para ceza verilirken; Ceyhan 2. Asliye Ceza Mahkemesi Bülent Ecevit ÖZHAN arkadaşımıza Platon’un söylediği ve temsili Platon resminin olduğu “siyasetle uğraşmamanın cezası sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.” resminin paylaşılması nedeniyle; TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince 365’er Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmıştır.

Kadir Can Gök arkadaşımıza ise, facebook profili üzerinden yaptığı yazışmalarda “millet seçime gidecek, son sözü millet söyleyecek, eğer diktatör görmek istiyorsanız Mısıra gidin” içerikli kendisine ait olmayan twit’i paylaştığı ve yine yazışmalarından “oğlum bak git, sen ne şerefsiz bir şey çıktın ya! Şeklindeki yazışması bizzat dönemin başbakanı Recep Tayip ERDOĞAN’ı hedef alan saygınlığını rencide edebilecek nitelikte küfür olarak görülmesi nedeniyle; Ceyhan 2. Asliye Ceza Mahkemesi TCK’nın 125/3-a maddesi gereğince 365’er Gün Adli Para Cezası İle Cezalandırılmıştır.

Kadir Can Gök ve Bülent Ecevit Özhan arkadaşlarımız kimseye hakaret etmediklerini, eleştiri sınırları içerisinde davrandıklarını ve yine Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ile teminat altına alınan ifade hürriyeti kapsamında kaldıklarını, kişinin şeref ve haysiyetini rencide edici herhangi bir ifade de bulunmadıklarını ifade etmelerine rağmen; bu cezaların Gezi Eylemlerinin 2. Yıl dönümüne denk gelen bir tarihten verilmiş olmasını manidar görüyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al