25 binlik yoksa 5 binlik var - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 21:45

25 binlik yoksa 5 binlik var

25 binlik yoksa 5 binlik var
Son Güncelleme :

14 Ağustos 2012 - 17:24

Adana, ne çektiyse şu ‘PLAN’dan çekti. Bundan sonra da çekeceğe benziyor. Öngörü yok, vizyon yok, odalarla ortak çalışma yok. Yok da yok… Plansız yapılar, kaçak ve çarpık kentleşme var. İtirazlar var, rant kavgaları var, iptaller var. İşsizlik var. Var da var…
***
Şu bizim ünlü 1/25 binlik plan Adana İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Hani, belediye başkanvekili başta olmak üzere tüm belediye meclis üyelerinin “Adana’nın önünü açtık” iddiasında bulundukları o büyük plan var ya, işte o plana ‘DUR’ dendi.
Şeffaf yönetim anlayışı sergilediklerini söyleyenler her nedense iptal kararının üzerine kalın perde çekti. Kimsecikler görmesin diye. Kamuoyundan saklamak bir tarafa planın onaylanmasında imzası olan belediye meclis üyeleri de karardan bihaber. Meclis üyeleri bilgilendirilmediklerinden yakınıyor ama denetleme yetkisine sahip olduklarını unutuyor bir bakıma. Kentin gelecek 20-30 yılını ilgilendiren bir planlamanın akıbeti merak edilmez mi? Üstelik bu planlama ile Adanalı’nın derin bir nefes alacağını söylüyorsunuz. Mahkeme kararının -bilerek, istenerek- saklanması ne kadar ayıpsa meclis üyelerinin bu işi tesadüfen öğrenmesi de bize göre ayıp karşılanır.
***
İşin bir başka boyutuna geçelim. Sayın başkanvekili ve meclis üyeleri ‘Biz, 1/25 binlik planı beceremedik’diyorsanız rotayı tez elden 1/5 binlik planlara çevirin. Hiç olmazsa 1/5 binlik planları uygulamaya koyun. Bildiğimiz kadarıyla meclis bu konuda yasal yetkiye sahip. Yasal hakkını kullansın öyle değil mi? Adana’nın gerçek anlamda önünü açmak istiyorsanız, işsizliği çözmek istiyorsanız, inşaat sektörünü canlandırmak istiyorsanız 1/5 binlik planları koyun uygulamaya. 1/25 binlik planların yapımı uzun olur. Tasası çok olur. Sabır ister, yetenek ister, beceri ister, şeffaflık ister. Adana’nın beklemeye tahammülü de takati de kalmamış.
Meclisin bu yılki çalışmalarında sona yaklaşılıyor beyler.
Elinizi çabuk tutun.
Singapur’a gitmeden şu işi halledin.
Kafanız, vicdanınız rahat olsun.
İyi günler olsun…
AYIP EDİLDİ
Geçen Cuma günü kentimizde en çok vergi ödeyenlere plaket sunuldu. Tartışmaları bir kenara bırakıyorum ama dikkatimi çeken çok önemli bir ayrıntıyı paylaşmazsam vicdanım rahat etmeyecekti. Sayın bakanların katılacağı diğer programlar aksayacak endişesiyle Seyhan Otel’deki törende Belediye Başkanvekili, ATB, ADASO gibi kurum yetkililerine söz hakkı tanınmadı. Hoş, kürsüye çıkan bakanlarımız konuşmalarından da taviz vermedi. Uzun uzun anlattılar icraatlarını. Haklarıdır belki ama bundan sonrası rahatsız etti beni. Sayın Bakanlar başta olmak üzere Vali, belediye başkanvekili, milletvekili ve ilgili protokol onlarca kişiye plaket sundu. Sıra Ceyhan’dan törene katılan iş insanlarına geldiğinde salon bir anda boşaldı. Bakanlar kalkınca etrafta gazeteci de kalmadı. Fotoğraf çeken de… İki isim çarptı gözümüze. CHP 22. Dönem Milletvekili Kemal Sağ ve törende ödül alan Adana’nın saygın işadamı Halil Avcı vardı. Sayın Sağ, “Şu insanlara çok ayıp edildi. Böylesine önemli bir törende memleketlerine hizmet eden vatandaşa gösterilen muameleye bakın. Yazık” diye söylendi kendi kendine.
Çok haklısınız Kemal Sağ.
Biz de öyle düşünüyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.