Hotivi

3 ayda 5 ton uyuşturucu - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 03:26

3 ayda 5 ton uyuşturucu

Son Güncelleme :

02 Nisan 2013 - 23:55

vali_acikladiAdana’da polis ve jandarma ekiplerinin 3 aylık süreçte  gerçekleştirilen operasyonlarda 5 tona yakın esrar ve 153 kilo da eroinin elegeçirildiği açıklandı.

Vali Hüseyin Avni Coş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği ekiplerinin başarılı operasyonlara imza attığını söyledi.

MAZOT DEPOSUNDA EROİN

Son olarak otoyolda yapılan operasyonda bir kamyonun yakıt deposuna gizlenmiş halde 153 kilogram eroin ele geçirildiğini belirten Vali Coş, “Doğu illerinden temin edilen yüklü miktarda eroin maddesinin ilimize getirileceğinin bilgisi alınması üzerine, yapılan operasyonda 2 şüpheliyle kamyonun mazot deposuna zulalanmış vaziyette 153 kilogram eroin ele geçirilerek, terör ve organize suç örgütlerinin en büyük finans kaynaklarından birine darbe vurulmuştur. Polisimiz herkesin çok şikayet ettiği uyuşturucu tacirlerine geçit vermemek için gece gündüz çalışıyor. Geçen yıl bu kapsamda ilimiz uyuşturucu yakalamada Türkiye birincisi oldu. Bu çalışmalar vatandaşlarımızın geleceği için büyük önem taşıyor” dedi.

Uyuşturucunun terör örgütleriyle bağlantısının araştırıldığını ifade eden Vali Coş, “Bu tür suç örgütlerinin terör örgütleriyle bağlantısı olabiliyor. Geçiş sırasında terör örgütleri uyuşturucu tacirlerinden para talep edebiliyor. Yakalanan bu eroinle ilgili iki kişi gözaltında, onların arkasında kim var araştırılıyor” dedi.

BİN 65 OPERASYON

Vali Coş, polis ekiplerince il genelinde uyuşturucu madde satışının engellenmesi ve zehir tacirleriyle daha etkin mücadele edilmesi için 2013 yılının üç ayında bin 65 operasyon gerçekleştirildiğini, bin 423 kişinin yakalandığını bildirdi.

Zanlıların ev, araç ve gösterdikleri yerlerde 4 ton 775 kilogram esrar, 33 kilogram eroin maddesi, 27 bin 417 adet uyuşturucu hap ve 180 gram kokain ele geçirildiğini anlatan Vali Coş, “Bu uyuşturucuların yakalanması neticesinde 3 milyon 887 bin 457 vatandaşımızın zehirlenmesi engellenmiştir” diye konuştu.

RUHSATSIZ 231 SİLAH

Vali Coş, organize suç örgütleri ve çetelere karşı kararlı şekilde yürütülen mücadele sonucunda üç ayda 231 ruhsatsız tabanca ve 78 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildiğini, bunlarla ilgili yasal işlemlerin yapıldığını vurguladı.

Adana Emniyet Müdürlüğünün sadece suç ve suçluyla mücadele etmediğini, aynı zamanda sosyal projelere de imza attığını, son olarak otogarda kalan evsizlere diğer kamu kurumlarının işbirliğiyle sahip çıkıldığını söyledi.

Polisin çevreye karşı da duyarlılığının yüksek olduğuna değinen Vali Coş, Seyhan Baraj Gölü’ne atılan çok sayıda atığın temizlenmesi konusunda Sualtı Polisi’nin de çalışma başlattığını, temizlik çalışmalarına kısa sürede başlanacağını söyledi.

takipçi satın al