Hotivi

Ünlü tespih Sanatçıları Adana’da buluşuyor - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 22:09

Ünlü tespih Sanatçıları Adana’da buluşuyor

Son Güncelleme :

20 Mart 2015 - 8:45

Onatça Otomotiv Genel Müdürü Barış Onatça, bir ilke imza atarak, ‘Divan-ı Tespih’ adını verdiği sergide Türkiye’nin en ünlü 40 tespih Sanatçısını 23-28 Mart 2015 tarihleri arasında Adana’da buluşturacak

Binlerce yıldır kimileri için ibadet yaparken, kimileri için oyalanırken, kimileri içinse statü sembolü olarak kullanılan tespihin Türkiye’deki en ünlü 40 sanatçının tespihleri, Barış Onatça’ nın girişimiyle 23-28 Mart 2015 tarihleri arasında Adana’da buluşuyor. Barış  Onatça, “Açılışı 23 Mart 2015 Pazartesi saat 18.00’da Onatça Sanat Galerisi’nde yapılacak sergimizde tespih sanatı ve kültürüne can katan üstatların ürettiği tespihler sergilenecek” dedi.

Tespihin günümüzde Müslüman, Hıristiyan, Hindu, Budist gibi pek çok toplumda kullanıldığını kaydeden Barış Onatça, buna karşın tespih sanatının toplumumuzda hak ettiği yerde olmadığını belirtti. Onatça, birçok sanatı icra edenler el üstünde tutulurken en eski mesleklerden biri olan tespihçiliğin üstatlarına aynı önemin verilmediğinin de altını çizdi.

TESPİH USTALARI TANINMIYOR

Onatça, şöyle devam etti: “Tespih koleksiyonu yapmaya karar verdiğimden beri bu sektörde birçok koleksiyoncu, satıcı ve ustayla tanıştım. Yaptığımız tüm sohbetlerde herkesin ortak fikri, bu sanata gerekli değerin verilmediği, insanların, hatta sektörün içindekilerin dahi bu sanatla ilgili bilgilerinin çok eksik olduğu, yanlış işler yapıldığı ve en önemlisi de tespih ustalarının tanınmadığı yönündeydi.”

SERGİ KİTAPLA ÖLÜMSÜZLEŞECEK

Barış Onatça,‘Divan-ı Tesbih’ adını verdiği serginin ortaya çıkış düşüncesini ise, “Öyle bir şey yapalım ki, hem insanlar tespihin sadece ipe dizilmiş boncuklardan ibaret bir nesne olmadığını anlasın hem bu camiaya gönül veren koleksiyoncular bu sanatın gerçek ustalarını tanıma fırsatını yakalasın. En önemlisi de, bu sanata can katan ustaları tüm Türkiye tanısın” şeklinde açıkladı. Onatça, ülke çapında düzenledikleri bu sergiden sonra bu sergiyi bir kitapla ölümsüzleştireceklerini de sözlerine ekledi.

tespih_sergisi

takipçi satın al