5 Ağustos’a Anıt’lı kutlama - Adana UlusAdana Ulus

14 Haziran 2021 - 14:52

5 Ağustos’a Anıt’lı kutlama

5 Ağustos’a Anıt’lı kutlama
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2013 - 9:46

Akdeniz ile İçanadolu Bölgesi arasında stratejik bir öneme sahip olan, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda da bu önemi bir kez daha tescillenen Pozantı, 5 Ağustos’ta bir büyük olayın yıldönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor.

protokolUlu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ulus devlet olduğumuz 1.Meclisin açılışı olan 23 Nisan 1920’den sonra Pozantı’ya ilk gelişinin 93.yıldönümü, 5 Ağustos 2013 Pazartesi günü törenle kutlanacak.

Beraberinde Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ile birlikte Konya’dan Pozantı’ya gelen Ulu Önder Pozantı Tren İstasyonu’nda karşılandı. Merkez Camii’nin yanındaki ulu çınarın altında, civar yerleşim yerlerinden gelenlerin yanısıra Pozantılıların da iştirak ettiği büyük bir kalabalığa hitap eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın ilk meşalesini Pozantı’da yakmıştı.

Adana’nın Fransız ve Ermeniler tarafından işgal edilmesiyle birlikte kentte başlayan büyük göçün ardından Pozantı, vilayet merkezi ilan edilmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaşın sona ermesinin ardından, sonradan ilan edeceği Cumhuriyetin ilk adımlarını Pozantı’da gerçekleştirdi. Demokrasinin temeli olan ilk seçim denemesi Pozantı’da yapılırken, ulu çınarın altına konulan seçim sandıklarıyla Vali, Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve diğer bürokratların seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerin ardından Büyük Önder, İsmail Sefa Özler’I Adana Valisi olarak, seçimlerin ardından döndüğü Ankara’da Meclisin de onayını alarak göreve başlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ulus devlet olarak ilk kongreyi de Pozantı’da gerçekleştirdi.

Samsun’a çıktıktan sonra Anadolu’da Amasya, Sivas ve Erzurum Kongreleri’ni gerçekleştiren Atatürk, 23 Nisan 1920’de 1.Meclisin açılmasından sonra ilk kongreyi de Pozantı’da yaptı. Kongrenin başkanlığını yapan Atatürk, kongrede yaptığı konuşmada ülkemizin içinde bulunduğu çıkmazları anlatarak,

“Güzel Adana şimdi işgal altındadır. Biz burada yeniden bir vilayet teşkilatı kuralım. Bu suretle Adana’yı burada milli bir hareket merkezi ve vilayet teşkilatı olarak vücuda getirmiş oluruz. Böylece bütün kaza ve nahiyeleri de buradan, bir elden idare etmek imkân dahiline girer. Bu düşman için daha büyük endişeler hasıl olur. Aranızda bir heyet seçilsin. Bu heyet vilayetin mülki amirlerini bir liste halinde tespit etsin. Bu listeyi genel heyetin oylarına sunalım. Liste genel heyetinizce onaylanırsa vilayetin mülki amirleri de seçilmiş ve derhal göreve başlamış olacaktır” dedi.

Atatürk’ün isteğiyle oluşturulan on iki kişilik bir heyet, yaptığı istişarelerin ardından hazırladığı listeyi Atatürk’e vermiş ve İsmail Safa Bey vali seçilmişti. Hemen göreve başlayan İsmail Safa Bey, Pozantı Mülki Erkanı’nı belirleyerek kongre başkanı Atatürk’e sundu. Atatürk’ün okuduğu bu liste itiraza uğramadan kabul edilerek Adana Vilayeti Teşkilatı Pozantı’da kurulmuş oldu. Böylece Pozantı, Adana’nın merkezi olmuş, Güneydeki milli hareket buradan organize edilmeye başlandı. Büyük önder Atatürk, 5 Ağustos 1920 tarihinde öğleden sonra Pozantı’dan ayrılmıştı.

Atatürk’ün isteğiyle I. Pozantı Kongresi sonrasında Güney Cephesi’ni güçlendiren şu çalışmalar gerçekleştirildi:
1. Karaisalı’da bulunan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Merkezi Pozantı’ya taşınarak yapılan seçimde Ahmet Remzi (Yüreğir) başkan seçilmiştir.
2. 41. Tümen Pozantı’ya yerleştirilmiştir.
3. Milli kuvvetlerin ihtiyacı olan silah ve cephaneyi sağlamak için Kelebek’te bir depo yapılmıştır.

4. 41.Tümen Komutanı Sinan Tekelioğlu askere alımlarla milli kuvvetleri güçlendirmiştir.
5. Çukurova’daki Kuvayı Milliyeciler Pozantı’dan kontrol edilmiştir.
6. Kelebek’te bir dispanser yapılmıştır.
7. Pozantı’dan cephelere telefon bağlantısı kurularak bölgedeki milli hareket güçlendirilmiştir.
8. Cephe gerisini kontrol etmek için Pozantı İstiklal Mahkemesi kurulmuştur.
9. Pozantı’da bir Haber Alma Teşkilatı kurularak başına Ahmet Remzi (Yüreğir) Bey getirilmiştir.
10. Bir süre sonra Mustafa Kemal, Pozantı’ya yakın arkadaşı Mehmet Nuri Bey’i Adana Valisi ve 41. Tümen Komutanı olarak göndermiş, Çukurova’daki sivil ve askeri teşkilatı tek bir çatı altında birleştirip bölgedeki milli hareketi TBMM’nin kontrolü altına almıştır.

8 Ekim 1920’de de II. Pozantı Kongresi toplanmıştır. Atatürk’ün katılımı ve başkanlığıyla gerçekleşen I. Pozantı Kongresi, Fransızları ve Ermenileri moralman çökertmiştir. Atatürk’ün, Fransızların bulundukları cephelerin en uç noktasına kadar sokulması ve buradaki milli kuvvetleri denetlemesi, emirler vermesi ve üstelik burada bir de kongre düzenlemesi Fransızları Süleyman Hatipoğlu’nun değimiyle “çileden çıkarmıştı.

İşte böylesi tarihi bir mirasa sahip olan Pozantı’da, 5 Ağustos’un resmi olarak kutlanması, gazetemiz Milli Mücadelenin Kalesi Pozantı Gazetesi’nin yayınları, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı merhum Tahsin Güler’in Oda’nın maddi destekleri ile gerçekleştirildi.

Bu yıl Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Pozantı’ya gelişinin resmi olarak kutlanmasının 10.yılında Kaymakam Kürşat Özdemir’in şehit anıt açılışı ile kutlanması ile ayrı bir mana taşıyacak. Pozantı’nın Yenikonacık Köyü’nün Fransızlar ve bir kısım Ermeniler’in işgalinden kurtarılmasını gerçekleştiren Ulukışlalı Kuvayi Milliyecilerin Yenikonacık Köyü’nde verdikleri şehitler anısına Kumandanları Sarı Mehmet anısına açılacak olan anıt, bu anlamlı güne farklı bir mana da katacak.

Programa göre 5 Ağustos 2013 Pazartesi günü saat 10.00’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Pozantı Tren Garı’nda temsili olarak davul-zurna ve halkoyunları eşliğinde karşılanacak.

Atatürk’ün Pozantı Kongresi’nde yaptığı konuşmayı, Türkan – İrfan Akün Çok Programlı Lisesi Müdür Yardımcısı Metin Desteli seslendirecek. Halkoyunları gösterisinin ardından törene katılanlar başta Kaymakam Kürşat Özdemir, Belediye Başkanı Mustafa Çay ve diğer protokol mensuplarının katılımı ile Yenikonacık Köyü’ne geçilecek, burada Şehit Sarının Mehmet ve diğer şehitler adına yapılan anıt mezarın açılışı gerçekleştirilecektir. Törenler daha sonra Belediye Çay Bahçesi’nde diğer sosyal etkinliklerle devam edecek.

Başta esnaflar olmak üzere vatandaşlarımızın da böylesi önemli bir onur gününde, ev ve işyerlerini bayraklarla donatması bekleniyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al