Hotivi

5 Ocak Stadyum Kalacak - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 04:10

5 Ocak Stadyum Kalacak

5 Ocak Stadyum Kalacak
Son Güncelleme :

14 Nisan 2015 - 14:33

tmmob_odalar_5ocakTOKİ’nin Adana 5 Ocak Stadının, AVM,  konut ve ticaret alanı yapımı ile ilgili aldığı karar yargı engeline takıldı. Adana 1. İdare Mahkemesi, TOKİ’nin  bölgede yoğunluk artışına neden olacak planları, şehircilik ilke ve planlama esaslarına aykırı bularak iptal etti.

TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Gülcan Keskin, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ulaş Çetinkaya, Adana 5 Ocak Fatih terim Stadyumunun AVM ve konut yapılmasına ilişkin idare mahkemesinin aldığı iptal kararı ile ilgili Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi.

Şehir Plancılar Odası Adana Şube Başkanı Gülcan Keskin, 5 Ocak Stadyumunun spor alanı olan kullanımını, konut ve ticaret alanı olarak değiştirmeyi öngören plan değişikliği nedeni ile 2013 yılında TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na dava açtıklarını 3 Mart 2013 tarihinde Adana 1. İdare Mahkemesi’nin 2013/1743 E. ve 2015/461 K. sayılı davada, dava konusu işlemin iptali kararı aldığını belirterek, “Mahkemece alınan işlem iptali kararının gerekçesi, mahalle ölçeğinde spor alanı olan alanın, planda ticaret ve konut alanı olarak değiştirilmesinin, sosyal donatı alanının azaltması, bu nedenle değişikliğin, şehircilik ilkeleri ve planlama tekniklerineaykırı olmasıdır” dedi.

“SONUCUNU ALDIK”

Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ulaş Çetinkaya ise konuşmasında  “Odalarımız kamusal alanların korunması için söz konusu planlara ilişkin etkin bir çalışma yürütmüştür. Ve bu çalışmalarımızın, bu itirazlarımızın sonucu aldık.  Yürütülen davada Çevre ve Şehir bakanlığı ile TOKİ davalı olarak yer almış, Gençlik ve Spor Bakanlığı ise müdahil olmuştur.  2.5 emsalle, gerekli donatı alanı ve ulaşım yolları içermeyen planların şehircilik ilke ve tekniğine uygun olmadığı tespitiyle mahkeme yürütmenin durdurulması kararının ardından planların iptaline karar vermiştir “ sözlerine yer verdi.

“TMMOB’YE BAĞLI ODALARIN ZAFER GÜNÜ”

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı da, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu oda yaşantımdaki en güzel günlerden biridir. 5 Ocak alanı için odalarımızla birlikte pek çok çalışma yürüttük. Mimarlar Odamız kamuoyu yaratma amaçlı olarak alanla ilgili Kent İçi Proje yarışması açtı. Merkez Park, Atatürk Parkı ve 5 Ocak alanını birbiriyle ilişkilendiren çok iyi projeler katıldı. Bu projeler değerlendirilebilir. 150.000 m2 alan az değildir.. Bu sonuçla Adana’ya karşı yapılacak olan bir katliamın önüne geçtik” dedi.

İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer ise TMMOB’ye bağlı odaların 5 Ocak Stadyum alanının kamu yararına kullanılacak bir alan olarak kalması için yoğun bir çalışma yürüttüğünü, bu çalışmada sivil toplum örgütlerinin yanı sıra bireysel aktivistlerin de yer aldığını vurguladı. Nazım Biçer, “Bu alınan sonuç ortak çalışmalarımızın bir ürünüdür. Bu çalışmayı devam ettirerek 5 Ocak Stadyum alanında, vatandaşın kültürel, sportif, sosyal kullanımına imkan veren yeşil bir alanın yaratılması için elbirliğiyle çalışmalıyız. Daha önceki çalışmalarımız sırasında, bölgede yaşayanlarla yürüttüğümüz anket çalışmasında, bölge sakinlerinin de ezici bir oranda kamusal alan istediğini gördük. Ve kamusal alan olarak kalması için de ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“AKP,  TMMOB’Yİ RANTIN ÖNÜNDE ENGEL GÖRÜYOR”

TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Kavi ise kamu adına yürütülen bu çalışmalar nedeniyle, TMMOB’nin AKP tarafından hedef alındığını vurgulayarak, “Şu anda meclis tatile girdi, ancak AKP’nin planlarının devam ettiğini biliyoruz. Biz her durumda mücadeleye davam edeceğiz, mücadelemizde Adana kamuoyunun da desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al