Hotivi

591 BİN KİŞİ TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDU - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 09:13

591 BİN KİŞİ TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDU

591 BİN KİŞİ TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURDU
Son Güncelleme :

17 Mart 2018 - 18:42

ADANA’DA TÜKETİCİ ŞİKAYETÇİ

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Turgay Mumcuoğlu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanunda belirlenen tüketici hakem heyetlerinin parasal sınırları değiştirildiğini açıkladı.
Adana Barosu Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Turgay Mumcuoğlu’nun yaptığı basın açıklamasına Adana Barosu Saymanı Av. İlknur Önal, Tüketici Hakları Koordinatörü Av. Özge Doğan İşcan, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi, ile Komisyon üyeleri ve avukatlar katıldı. Mumcuoğlu, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ilçelerde İlçe Tüketici Hakem Heyetine olan başvurulardaki parasal sınırın 4.570 TL.ye, İl Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda parasal sınırın da 6.860 TL. ye çıkartıldığını söyledi. Av. Mumcuoğlu, “Artırılan bu parasal sınırlar mahkemelerin iş yükünü azalttığı bir gerçektir. Tüketicilerimiz Hakem heyetlerindeki gecikmeden şikayet etmektedirler. Bunun için Bakanlıkça Tüketici Hakem Heyeti yönetmeliğinde değişiklik yapması gerekeceği düşüncesindeyiz. “ dedi.
Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Mumcuoğlu, 2017 yılı içerisinde Tüketici Hakem Heyetlerine ulaşan 591.004 tüketici şikayeti olduğunu, bunun 274.131 adedi Finansal Hizmetler sektöründen, 209.813 adedi perakende ticaret sektöründen ,46.452 adedi abonelik hizmetleri sektöründen, 11.474 adedi ulaşım, sağlık, eğitim hizmeti sektöründen , 4.343 adedi turizm hizmeti sektöründen, 44.794 adedi diğer hizmetlerden dolayı olduğunu ifade etti. Av. Mumcuoğlu, Alo 175 çağrı hattına ise 352.291 çağrı yapıldığını bunun 347.485 tanesinin cevaplandırılarak tüketicilerin yönlendirildiğini bildirdi. Av. Mumcuoğlu, açıklamasında şöyle dedi:
“Görüldüğü gibi bu kadar yoğunluğun içerisinde mahkemelere gitmeden tüketicilerimize haklarını en kısa yoldan verebilmek için Tüketici Hakem Heyetleri ve Bakanlık çalışanları büyük bir özveriyle çalışmaktadırlar. Onları bir kez daha kutluyoruz.
Bazı konularda tüketicilerimizi uyarmakta fayda görmekteyiz. Dolandırıcılara karşı uyanık olmalıyız.
Bankadan “promosyon kazandınız” gibi vaatlere itibar etmemeliyiz, tatil için erken rezervasyon yaptırdığımızda mutlaka seyahat sigortası yaptırmalıyız. Aldığınız ürünlerin kullanma kılavuzunu okumadan ürünü çalıştırma yoluna gitmemeliyiz.
Hazır ambalajlı olarak satışa sunulan gıda maddelerinin içeriklerini mutlaka okuyunuz.
Suları pet şişe yerine cam şişelerde tüketiniz. Uzun süre güneş altında bekleyen pet şişe sularını kullanmayınız. Evlerde kullandığımız tasarruflu ampul, floresan gibi aydınlatma araçlarını kullanım ömrü bittiğinde veya arızalandığında çöpe atmayıp atık toplama kutularına atılmasına özellikle dikkat ediniz. Sağlığımız açısından GDO’lu ürünleri kullanmamaya özen gösteriniz..”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al