Hotivi

ABD Konsolosu'ndan AK Parti Ziyareti - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 04:08

ABD Konsolosu’ndan AK Parti Ziyareti

ABD Konsolosu’ndan AK Parti Ziyareti
Son Güncelleme :

05 Eylül 2013 - 15:16

abdkonsolos_akpAmerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Konsolosu olan John L. Espinoza, AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı’ya nezaket ziyaretinde bulundu.

AK Parti Adana İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı’yı makamında ziyaret eden ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza, ziyaretin sadece bir nezaket ziyareti olduğunu belirtti.

Yağcı ve Espinoza, ziyaret esnasında bölgesel konular ve Türkiye’de yaklaşan yerel seçimleri üzerine değerlendirmeler yapan konuşmalar yaptılar.

Daha önceki ziyarette olduğu gibi bu ziyarette de ABD’nin özellikle Mısır, Suriye, Ortadoğu ve İsrail politikalarını eleştiren İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, “Türk halkının bir kısmının gözünde Suriye politikasında hatalar yapıldığı izlenimi var. Bu yüzden bir kısım vatandaşımız Suriye politikamızı beğenmedi. Bizim hükümetimizi de ABD’nin ekseninde görüyorlar. Türkiye olarak biz, bazı konularda müttefik ve dost bildiğimiz ABD ile birlikte hareket ettik. Ama ABD bizi yarı yolda bıraktı. Bir kez daha anladık ki; ABD’nin ipi ile kuyuya inilmez” dedi.

Bunu üzerine “Biz Türkiye’nin en güçlü dostuyuz. ABD’ye güvenmenizi isteriz” diyen Konsolos Espinoza’ya, İl Başkanı Yağcı, “1945’den beri ABD ile müttefikiz ama İsrail aramızda karaçalı oldu. Ortadoğu politikalarınızda, bölgede hep İsrail’in menfaatine olan gelişmeleri sağladınız. İsrail devletinin estirdiği terörü görmediniz. Hâlbuki Ortadoğu ülkeleri kendi kendini yönetemiyor. Halk başka yönetimler başka yöne çekiyor, halkın dediği olmuyor. Ortadoğu halkları; istediği yöneticiler olsun, demokrasi olsun istiyorlar. Maalesef Avrupalı ve ABD’li bir zihniyet buna engel oluyor” cevabını verdi.

Türkiye’nin Suriye politikasının sanıldığının aksi olduğunu söyleyen Espinoza, “Türkiye Suriye konusunda kendi politikasını izledi. Yani bizimle birlikte hareket etmedi. Bunda da başarılı oldu, birçok ülkenin dikkatini Suriye üzerine yoğunlaştırmayı başardı. Fakat el-Nusra için biz uyarılar yaptık. Tehlikeli bir yapı var, ilerde hem Türkiye’ye hem de bizim ulusal politikalarımıza zarar vereceklerdir” açıklamasını yaptı.

Tabdkonsolosu_akpartiürkiye’de yapılacak olan ‘Yerel Seçimler’ hakkında da konuşan İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Türkiye’de seçim kampanyalarının çok farklı olduğunu ifade ederek, bu seçimlerin yeni çıkan Büyükşehir yasasıyla birlikte daha önemli bir duruma geldiğini söyledi. Seçimler sürecinde öne çıkaracakları konunun ‘Kentsel Dönüşüm’ olacağını, Köylerin bile daha modern hale geleceğini belirten Yağcı, “Büyükşehir yasasıyla köyler mahalle olacak amma köy tabelasını kaldırıp mahalle tabelası asmakla da mahalle olunmuyor. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi köylerimizde de şehirdeki imkânlara kavuşsun istiyoruz. Bizim adaylarımızdan da böylesi yetenekli adaylar mutlaka çıkacaktır” diye konuştu.

 Konsolos Espinoza’nın “Dış politikadan kaynaklı ulusal sorunlar yerel seçimlerinizi etkiler mi?” sorusu üzerine İl Başkanı Yağcı, “Yerel seçimlerde yoğunluk yerel sorunlar ve çözümleri üzerine olur. Vatandaşımız Belediye Başkan adaylarından neler yapacağını ve projelerini sorar. Doğaldır ki ulusal meselelerde ister istemez gündeme gelir” deyince Espinoza, “Ben CHP’li olsam sizin bu politikanızı işlerdim” dedi. Ziyaeddin Yağcı ise, “Bizde, yani Türk halkında din kardeşliği ırk kardeşliğinden önde gelir. Suriyeliler bizim din kardeşimiz. Yaşadıkları acıların bir an evvel bitmesini tüm halkımız istiyor. Çünkü onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Unutulmamalıdır ki biz Osmanlı’nın torunlarıyız. Osmanlı kadar eski bir devlet tecrübemiz ve devlet yönetme alışkanlığımız var. Bizim gücümüzün kaynağı dünyada kurduğumuz devlet sayısından bellidir zaten. ABD gibi acemilikler yapmayız. ABD bize göre çok genç sayılır” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al