Hotivi

Adana Arabulucular Derneği - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 21:46

Adana Arabulucular Derneği

Adana Arabulucular Derneği
Son Güncelleme :

20 Mart 2015 - 23:22

arabulucu-yonetimAdana’da 3 ay önce kurulan Arabulucular Derneği yönetimi düzenledikleri tanıtım kokteyli ile derneği tanıttı.

Adliye Binasında Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda düzenlenen kokteyle Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arabuluculuk Komisyon Başkanı Yurdagül Gündoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Kaya, hakimler, Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, avukatlar, dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Yeni kurulan Adana Arabulucular Derneği’nin Başkanlığını Arabulucu Avukat Tuğçe Nermin Türk yaparken yönetim kurulunda ise Av. Zehra Bulut, Av. Burçin Tümsa, Av. Yasemin Tanır, Av. Tayyar Yılmaz, Av. Fatih Kocaispir, Av. Esin İşcan Uslu, Av. Ebru Civelek Çetin ve Av. İskender Gökçeli yer aldı.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Arabuluculuk Komisyon Başkanı Yurdagül Gündoğan “Arabuluculuk yasasının çıkma sürecindeki o sancılı süreçte özellikle avukatların ve baroların karşı çıkmasına rağmen yasa 2 sene önce çıktı. Artık tartışmaları o noktaya götürmek kimseye fayda getirmeyecek. Bu sistemi en iyi şekilde nasıl uygulayabiliriz bunları konuşmalıyız.  Müvekkilimiz bir dava açmak istediğinde, ona en ekonomik ve uygun çözüm yolunu göstermek avukat olarak bizim sorumluluğumuzda” ifadesini kullandı ve sözlerini Mevlana’nın bir sözüyle bitirdi. ” Yârla hoş geçinen kimse yârsız kalmaz. Müşterisiyle uzlaşan tüccar müflis olmaz. Ay geceden ürkmediği karanlığından kaçmadığı içindir. Gül, o güzel kokuyu dikenle hoş geçinmekle kazandı”tugce_nermin_turk_araculucu_dernek

Adana Arabulucular Derneği Başkanı Arabulucu Avukat Tuğçe Nermin Türk ise, öncelikle 3 aydan bu yana derneğin neler yaptığını anlatan bir slayt sunumu yaptı.  Heyecanla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz diyen Türk, daha sonra derneğin amacı, arabuluculuğun avantajları, arabulucu kimdir ve arabuluculuk ne demektir konularında kısa bilgiler verdi. Adana Arabulucular Derneği Başkanı Tuğçe Nermin Türk, “Arabuluculuk taraflar arasındaki uyuşmazlığın tarafsız bir üçüncü kişi desteği ile mahkemeye başvurmadan önce veya mahkeme sırasında çözebilecekleri alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabulucu tarafsızdır.  Arabulucu tarafları bir araya getirerek birbirlerini anlamalarını ve çözüm üretmelerini sağlar. Arabulucu karar veren kişi değildir. Arabuluculuk da güvenilirlik  ve gizlilik önemlidir. Taraflar mahkeme önünde konuşamayacakları konuları arabuluculukta rahatlıkla konuşabilirler. Esnek ve etkili bir çözüm yoludur. Sonuca taraflar karar verir. Mahkemeye göre oldukça hızlıdır. Uyuşmazlığınız birkaç saatte dahi çözülebilir. Masraf ve zamandan tasarruf edilir. Barışçıl çözümlerle ilişkilerin devamı sağlanır. Derneği temel amacı ise arabuluculuk sistemini tanıtmak, yaygınlaştırmak, uygulama ve mevzuata ilişkin araştırma ve çalışma yapmak yenilikleri takip etmek ve eğitim seminerleri düzenlemektir” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al