"Adana can çekişiyor" - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 04:25

“Adana can çekişiyor”

Son Güncelleme :

10 Temmuz 2013 - 11:15

akay_mimarlarCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Akif Kemal Akay, Mimarlar Odası Adana Şubesi Başkanı Bekir Kamışlı ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü,  “Adana, birçok alanda adeta can çekişmektedir” dedi.

Adana’nın hak ettiği konuma ulaşmasında Mimarlar Odası ve üyelerinin olmazsa olmaz konumda bulunduğunu kaydeden Akay, Adana’nın can çekişen konularından birinin de mimari görünüm olduğuna dikkati çekti. Adana’da kent planının olmadığına vurgu yapan Akay, “Türkiye’de henüz düzgün ve dünya standartlarına uygun bir imar yasası çıkarılmış değil. Yerel yöneticiler imar planlarını ve imar yasasını halkın ihtiyaçlarına ve kent estetiğine göre uygulamaya koymuyor. Oldubittiyle ani rantlar uğruna kentimiz heba ediliyor” diye konuştu.

“TALAN YUVASINA ÇEVRİLDİ”

Adana’da afet riskli alanlar ile verimli tarım arazilerinin imara açılmasının yanlışlığına işaret eden Akay, şunları söyledi:

“Adana son 25 senedir talan yuvasına çevrildi. Kimse taşın altına elini koymadı. İşin ilginç yanı Türkiye’de en iyi şehircilik örneği sergileyen, kentine çeki düzen veren ve dünya markası haline getiren başka yerlerdeki belediye yöneticileri devamlı soruşturmalardan geçerken, mevcut iktidar rantçı yöneticilere plaket üstüne plaket verdi.

Yani iktidar da basiretsiz, vizyonsuz adamların sırtını sıvazladı. En son tartışma konusu ise 5 Ocak Stadı’nın yıkılıp TOKİ tarafından AVM yapılması girişimi. 5 Ocak Stadı’nın yerine AVM ya da konut yapılmak istenmesi iktidarın rantçılık konusunda ne zihniyette olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Biz tüm gücümüzle artık Adana’nın bu gidişatına dur deyip Adana’da sosyal belediyecilik anlayışını hakim kılmak istiyoruz. Bu konuda kent paydaşları olan sizlerle ortak yönetim anlayışını gerçekleştirmek için yola çıktım ve sizlere de verdiğiniz destekler için teşekkür ederim.”

KAMIŞLI: “UMUTLUYUZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve Akay’a başarılar dileyen Şube Başkanı Bekir Kamışlı ise Adana’nın son derece yetersiz ve vizyonsuz kişiler tarafından yönetildiğini vurguladı. Bu gerçek nedeniyle kentin büyüyen bir köyden öteye geçemediğini ifade eden Kamışlı, “Artık Adana’nın çehresini değiştirecek, vizyon projelere imza atacak bir yerel yönetici isteğimiz var. Aday Adaylığınızı açıklamanız bizi bu konuda umutlandırdı ve mutlu etti” dedi.

takipçi satın al