Hotivi

Adana CHP'de "Tüzük Uygulansın" Sesleri - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 09:00

Adana CHP’de “Tüzük Uygulansın” Sesleri

Adana CHP’de “Tüzük Uygulansın” Sesleri
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2015 - 16:08

chp_tuzuk_demokrasi_ (2)CHP ‘de 5 ilçe’nin görevden alınması üzerine tüzük gereği 30 gün içinde olağanüstü kongre toplanması yönünde parti içinde yükselen ‘Adalet çığlığı’ korosu büyüyor.

CHP’de Yüreğir, Sarıçam, Ceyhan, Karaisalı ve Saimbeyli ilçelerin başkan ve yönetimlerinin görevden alınmasının ardından yerlerine atanan geçici kurulların görevlerinin sadece partiyi 30 gün içinde kongreye götürmek olduğunu, tüzüğün 44. Maddesinin ( c ) bendinin dışında yönetmelik ya da genelge maddesine dayanılarak yapılacak işlemin yok hükmünde olacağını ve bunu yapanların meşruiyetlerinin ortadan kalkacağını, böyle bir uygulamanın parti üyelerinin hakkının gasp anlamına geleceğini açıklayan CHP’li üyelerin yanı sıra CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş de yaptığı açıklama ile ‘ Parti tüzüğü işletilmeli ve 5 ilçede 30 gün içinde olağanüstü kongreler mutlaka toplanmalıdır. Aksi halde parti içi hukuk çiğnenmiş olur’ dedi.

CHP’de yükselen ‘Adalet Çığlığı Korosu’na güçlü bir ses de parti içi hukuka sahip çıkan ve farklı kesimlerden oluşan ‘Barış Kurulu’ndan geldi. Önceki gün bir araya gelerek il yönetimi ve atanan geçici kurulları parti içi hukuku uygulamaya davet eden ve bunun takipçisi olduğunu söyleyen kurul üyelerinin tamamının ortak imzası ile bir çağrı kaleme alındığı açıklandı.

Bildiri şöyle;

Değerli CHP’li parti üyeleri, değerli Adanalı hemşerilerimiz.

Partimiz CHP’de 5 ilçe tüzüğümüzün 43. Maddesinin ( b ve c ) bendine göre İl yönetim kurulunun tasarrufu ile görevden alınmıştı. Parti yetkilileri tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalardan medya aracılığı ile, partimizi tüzüğümüzün 44. Maddesinin ( c ) bendine göre görevleri sadece 30 gün içinde olağanüstü kongreye götürmek olan geçici kurulların, ‘Kurultay yönetmeliğinin 19. Maddesi gereği’ kurultay takvimi başladığı gerekçesine dayandırılarak, normal kongre takvimini işleterek olağanüstü kongreyi toplamayacaklarını öğrenmiş bulunmaktayız.

Görevden alınan ilçelerin yerine yapılan geçici kurulların tüzüğümüze göre tek görevleri 30 gün içinde partiyi olağanüstü kongreye götürmektir. Bu tüzüğümüzün 44. Maddesinin amir hükmüdür. Sözü edilen Kongreler yönetmeliğinin 19. Maddesi bir MYK düzenlemesidir ki parti içi hukuku tanzim eden tüzüğümüzün üstünde bir işlem tesis etmesi açıkça tüzük ihlalidir.chp_tuzuk_demokrasi_ (1)

Kaldı ki anılan kongreler yönetmeliğinin son paragrafına dayanılarak atanan Seyhan Yönetimi’nin MYK’ya yapılan hukuki itiraz neticesinde yanlıştan dönülerek atamanın iptal, yerlerine de 5 kişilik geçici kurul atanması, ‘ 30 gün içinde olağanüstü kongre toplaması gereken geçici kurulların, aynı yönetmelik maddesine dayanarak, partinin olağan kongre takvimini yürütmeye çalışmaları aynı şekilde ya MYK’da olmazsa hukuk karşısında gerekli cevabı alacaktır.

Bu nedenle demokrasinin yerleşmesi, hukukun evrensel ilkelerinin yaşamın her alanında geçerli olması için kendine hedef seçmiş partimiz CHP’nin şimdiki yöneticilerinden bazılarının parti içi hukukumuzu çiğneyip, partiyi tartışmaya açacak, kamuoyu önünde küçük düşürecek, ‘kendi parti üyelerinin hukukunu çiğneyenler halkın hukukunu nasıl koruyacaklar’ tartışmasına sokacaklardır ki, buna yol açmamaları çağrısında bulunuyoruz’.

Kurul’un yapığı çağrının son bölümünde, parti içi hukuk arayışı tükendiği anda partililerin haklarını hukuk önünde aramaktan çekinmeyecekleri ve partiyi hukuksuz şekilde yönetmeye çalışanların parti kamuoyunda her fırsatta teşhir edilecekleri duyuruldu.

Barış Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Halit atik , Edip gedik, Selman settepe, Vedat karasaç, Turgut üstün, Turgay develi Ahmet nisanoğlu Tekin müjde Ümit özgümüş Bekir sıtkı özer Hasan çiçek Metin taştan Bülent avcı Cabbar gülşen Senayi gedik Necmettin atay Levent ünal Hüseyin cerit Fikret cirit Yasemin yılmaz Yalçın Tunçsoy Fevzi gözet Mustafa köseoglu Ali önal Kasım kara Süleyman demiray Gürsel ilçi Sabah biberkökü Şaban tetik Bulent cavlak Candan kısacık Suat özçelik Ramazan atikaslan İsmail başkan Yusuf fidan Burak demiroglu Kemal çol Celil arıkan İsmail çevik Cem kayhan Ali yıldız Fikret taşçı Tekin koçak, Ali Boz, Fevzi üçgün Çoşkun arıkçı fahri koçak Hasan şenal Attilla arat Halis kılıç Halil Kızılkaya Tekin aydınlı Veli şener Sabahattin karabudak Yusuf filazi Ufuk mangıtay Mehmet eroglu Bahri manga mecit mertdur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al