ADANA ECZACI ODASI’NDA YALBUZDAĞ GÜVEN TAZELEDİ - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 01:19

ADANA ECZACI ODASI’NDA YALBUZDAĞ GÜVEN TAZELEDİ

ADANA ECZACI ODASI’NDA YALBUZDAĞ GÜVEN TAZELEDİ
Son Güncelleme :

27 Eylül 2021 - 10:18

Adana Eczacı Odası’nın tek listeyle gidilen olağan genel kurulunda Mürsel Yalbuzdağ güven tazeledi.
Seyhan Oteli’nde gerçekleştirilen ve Divan Başkanlığını EM. Saim Özsaydı’ın yaptığı genel kurula Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Güney Ecza Kooperatif Başkanı Ecz. Tarkan Bir ve YK Üyeleri, CHP Adana Milletvekili Ecz. Burhanettin Bulut ile eczacılar katıldı.
Covid-19 pandemisi ile olağanüstü süreç yaşandığına dikkat çeken Eczacı Odası Başkanı Mursel Yalbuzdağ, şöyle konuştu:
“2020 Mart’ından itibaren ülkemizi de etkilemeye başlayan Covid-19 pandemisi nedeniyle hepimiz olağanüstü günler yaşadık. Çaresizlikte, aklın ve bilimin yolundan ayrılmadan, önce hastalarımızın ve yakınlarımızın sağlığı için, en yakın sağlık danışmanı olarak kesintisiz hizmet verdik. Hastaneler, poliklinikler, Aile Sağlığı Merkezleri kapılarını hastalara kapatırken, en yakın sağlık danışmanı olarak sağlık ürünlerinin en güvenli temin edileceği eczanelerimizde hastalarımıza her koşulda hizmet verdik. Bu süreçte fahiş fiyat ve karaborsacılık ithamlarıyla suçlanarak haksız ve usulsüz denetimlerle üzerimizde bir oyun oynanmaya çalışılmasına asla sessiz kalmadık ve yapılan haksızlığın geri alınması için çabaladık. Covid hastası ya da temaslısı olduk, sağlık çalışanı değilsiniz dediler, bir çarpışma da burada yaşandı. Maske sıkıntısı ortaya çıktı, yeterli stok gönderilememesine rağmen maske dağıttık. Grip aşısı sıkıntısı yaşanacak dedik, dağıtım ve aşı yapılamadı, eczanelerden teminini yaptık hep birlikte. Pandemi halen devam etmekte, bizler eczacı olarak eczanelerimizde alınması gereken tedbirlere ve sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz.”
BAĞIŞIKLAMA VE AŞI PANDEMİDEN KURTULMAK İÇİN TEK ÇARE
“Bağışıklama, aşı bu pandemiden kurtulmamız için tek çaremizdir. Karantinaların, kapanmaların yaşanmaması için vatandaşlarımızın aşı olmalarını sağlamalı ve hep birlikte tedbirleri elden bırakmadan vakaları azaltmalıyız. Değerli Meslektaşlarım, Covid-19 pandemisi ile Yönetim Kurulumuz, sizlerin sağlığı, eczanelerimizin devamlılığı için yoğun çaba harcadı. Vakalarda, temaslı olma durumlarında eczanelerin dezenfeksiyonu ve eczaneye vekil eczacı atanmasıyla eczanelerin çalışmaya devam etmesini sağladık. En ihtiyaç olduğu dönemde koruyucu ekipmanların teminini ve dağıtımını sağladık. Reçete tevzi onayları esnasında odamızda yaşanan yoğunluğu önlemek için elektronik onay sistemini hayata geçirdik. Pandemi ile birlikte mevsimsel ilaçların kullanılmamasından kaynaklı eczanelerimizde oluşan stok fazlalığı ve miat sorununun çözümü için Eczane Destek Uygulaması’nı hayata geçirdik. Sokağa çıkma yasağı uygulamalarında ve tam kapanma döneminde Vefa Sosyal Destek Hattı aracılığı ile tek başına yaşayan, kimsesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçları eczanelerimiz aracılığı ile sağlanmıştır. Mesleğimiz zor ve önemli günlerden geçiyor. Meslek etiğine, deontolojiye hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Adana Eczacı Odası olarak eczane denetimleriyle beraber sıkıntı ve şikayet yaşanan konularda da çalışmalar yaptık. Mutsuzluk her yerde varken sağlıkta şiddet, kadına şiddet ne yazık ki devam ediyor. Sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddete karşı adaletin hızla çözüm bulması, cezalandırmaların bir an önce yapılması ve mağdur sağlık çalışanlarının zararları giderilmelidir.”
ECZACI VE ECZANE İMAJINI GÜÇLENDİRECEĞİZ
““Eczane Güvendir”, “Eczacı En Yakın Sağlık Danışmanınızdır” diyerek toplumda eczacı imajının güçlendirilmesi ve halk sağlığı bilgilendirmeleri yapabileceğimiz, sağlıkla ilgili farkındalık yaratabileceğimiz bir sosyal medya sayfasını, yeni kurduğumuz Sosyal Medya ve İletişim Komisyonumuzla birlikte hayata geçirdik. “Havanda Hayat Var” instagram hesabımızda toplumu bilgilendirme görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Yeni dönemde halkımızın sağlıkla ve ilaçla ilgili danışabileceği sistemler oluşturmaya ve toplumdaki eczacı ve eczane imajını güçlendirmeye çalışacağız.”
MAJİSTRAL TARİFEDE YAPILAN FİYAT GÜNCELLEMESİ YETERSİZDİR
“Mesleğimizi etkileyen sorunlardan bir diğeri de İlaç Fiyat Kararnamesi’dir. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde karlılık oranlarının hesaplandığı baremlerde her fiyat artışında 100 TL üzerine çıkan ilaçların sayısı giderek artmakta, karlılık düşmekte, ancak kademelerdeki baremlerde herhangi bir iyileşme ya da düzenleme yapılmamaktadır. 4. ve 5. Kademe ilaçlara uygulanan eczacı kar oranlarının arttırılması gerekmektedir. Majistral tarifede yapılan fiyat güncellemesi yetersizdir, güncel fiyatlara uygun şekilde yeniden güncellenmelidir. Havan, majistral ilaç ve beyaz önlüğümüz mesleğimizin olmazsa olmazlarıdır. Majistral ilaç desteklenmediğinden, hammadde ve malzeme fiyatları güncellenmediğinden meslektaşlarımız majiastral ilaçtan uzaklaşmakta veya zarar etmektedir. İlaçların son kullanma tarihlerinin kısa olması nedeniyle sıkıntılar yaşanmaktadır. Eczanede bu nedenle oluşan kayıplarda ilaç sanayii de sorumlu olmalıdır. Stabilite testlerinin kısa süreli yapılmasından kaynaklı, uzun süreli stabilite testlerine kaynak ayırmayan ilaç sanayi miadı yaklaşan ilaçların piyasaya verilmemesi, eczanelerden depoya iadelerde sorun çıkarmaması ve imhasında da sorumluluk almalıdır.”

????????????????????????????????????


İŞTE YENİ YÖNETİM
Adana Eczacı Odası genel kurulunda seçimlere tek liste ile gidildi. 1264 üyesi bulunan Adana Eczacı Odası seçimlerinde 12 oy geçersiz sayıldı. Kullanılan 712 oyun 700’ünü alan mevcut Başkan Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ yeniden başkan seçilirken yeni yönetim, “ Erdem Kızıltepe, Ezgi Elekarışmaz, Hakan Deniz, Ceyhun Dalkıran, Esra Haköver ile Melika Şahindal” dan oluştu. Yönetim Kurulu önümüzdeki günlerde mazbatalarını aldıktan sonra görev dağılımı yapacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.