ADANA FİLM FESTİVALİ PROGRAMI - Adana UlusAdana Ulus

26 Eylül 2021 - 13:33
izmir escort

ADANA FİLM FESTİVALİ PROGRAMI

ADANA FİLM FESTİVALİ PROGRAMI
Son Güncelleme :

19 Eylül 2016 - 17:16

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Adana Film Festivali başladı.
Festivalin onur ödülleri bu yıl, yazar Osman Şahin ve oyuncular Ayla Algan ile Murat Soydan’a verilecek.
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve “Adana” Konulu Senaryo Yarışması, yine festivalin en heyecan uyandıran bölümleri olacak.
Gösterim bölümünde ise, son bir yıl içinde dünyanın çeşitli festivallerinden ödüller almış seçkin eserlerin Türkiye prömiyerleri, Adana’da yapılacak. Festival boyunca uzun ve kısa metraj filmler ile belgesellerden oluşan 250 film, 636 gösterimle izleyiciyle buluşacak.
Film gösterimlerinin yanı sıra, atölye çalışmaları, söyleşiler ve sergiler de gerçekleştirilecek.
23. Uluslararası Adana Film Festivali, BUGÜN başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Bu yıl festivalimizin 23.cüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, sanata ve sanatçıya verdiğimiz desteği arttırarak devam ettireceğiz. Festivalimiz, Türk sineması için hayırlı olsun” dedi.ALTİNKOZA_ANİT_201620EYLUL
Festivalin Onur Ödülleri bu yıl Türk tiyatrosuna verdiği emeklerin yanı sıra, beyazperdede hayat verdiği unutulmaz karakterlerden tanıdığımız Ayla Algan, Türk sinemasının ve özellikle Yeşilçam döneminin unutulmaz oyuncularından biri olan Murat Soydan ve sinemamıza ilham veren birçok öyküyü kaleme alan yazar Osman Şahin’e verilecek.
Sanatçıların ödülleri, 20 Eylül Salı günü (yarın) gerçekleştirilecek Açılış ve Onur Ödülleri Töreni’nde takdim edilecek.
Hilton Otel Balo Salonu’nda gerçekleştirilecek tören, saat 20.00’da başlayacak. Törenin sunuculuğunu, Çiğdem Tunçyapacak. Törende, ünlü sanatçı Ayşegül Aldinç de bir dinleti sunacak.
ALTIN KOZA ÖDÜLLERİ İÇİN YARIŞ BAŞLADIaltinkoza20eylul
Sinema dünyasının heyecanla beklediği ve her yıl olduğu gibi yoğun ilgi gören Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 12 film, jüri önüne çıkıyor. Yarışmanın finalistlerinden Erhan Tuncer’in ilk filmi olan “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar”, dünya prömiyerini Adana’da yapacak. Yine bir ilk film olan Mehmet Can Mertoğlu’nun “Albüm”ü ise, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yarışmış ve ‘Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü almıştı. Film, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında Adana’da yapacak. Kıvanç Sezer’in ilk filmi olan “Babamın Kanatları”, 51.Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması’nda, Dünya prömiyerini yapmıştı. Film, Türkiye’de ilk defa Adana’da seyirci karşısına çıkacak. Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk’ün “Bana Git De” ve Hiner Saleem’in “Dar Elbise” isimli eserleri, dünya prömiyerlerini yarışma kapsamında yapacaklar. Çağdaş Çağrı’nın ilk filmi olan “Geçmiş”, dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek. Yüksel Aksu tarafından yönetilen “İftarlık Gazoz”, yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmen Reha Erdem’in, 73.Venedik Film Festivali’nde ‘Ufuklar’ kategorisinde yarışacak filmi “Koca Dünya”, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında, Adana’da yapacak. Güven Beklen’in yönettiği “Mehmet Salih” isimli ilk filmi, dünya prömiyerini yapacak bir diğer finalist. Çağan Irmak’ın yönettiği “Nadide Hayat” da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim’in “Rüya” isimli filmi ise, yine dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu’nun “Tarla” isimli filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak. altinkoza_chp
JÜRİDE ÖNEMLİ İSİMLER VAR
Sinema ve sanat dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı jüride, jüri başkanlığını ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu yapacak. Ayrıca Jüride yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner yer alacak.
Yarışmada ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.
ADANA SENARYO YARIŞMASI
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek ‘Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması’na ise, 62 eser başvurdu.
Yarışmasının jürisinde, yazar yönetmen ve senarist Füruzan jüri başkanı olarak görev yaparken, jürinin diğer üyeleri yönetmen ve senarist Biket İlhan, araştırmacı yazar ve Orhan Kemal Müzesi kurucusu Işık Öğütçü, psikolog ve yazarJülide Sevim ile yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’dan oluşacak.
Yarışmada, Orhan Kemal Birincilik, Yaşar Kemal İkincilik ve Muzaffer İzgü Üçüncülük ödülleri verilecek.
ADANA KISA FİLM YÖNETMENLERİNİN BULUŞMA ADRESİ
Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerin güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinden 32 film, jüri önüne çıkacak. Finalistlerin kurmaca, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında değerlendirileceği yarışanın jürisinde yapımcı Ali Aga, sinema yazarı Fırat Sayıcı, akademisyen Zakir Avşar, oyuncuSelen Domaç ve yönetmen Çağıl Nurhak Aydoğdu yer alıyor.
Akdenizli kısa film yönetmenlerini bir araya getiren Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda ise, yine kurmaca, deneysel, canlandırma ve belgesel dallarında 66 film, değerlendirilecek. Yarışmanın jürisinde, yapımcı Ali Akdeniz, festival programcısı Karen Cirillo, oyuncu Wilma Elles, film eleştirmeni ve yapımcı Michel Demopoulos ve belgesel film yönetmeni Nurdan Arca.
Festival kapsamında yapılacak yarışmalarda ödül alan isimler, 24 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’da, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılacak, Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.
Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Cem Davran’ın yapacağı gecede, Zuhal Olcay, Selim Atakan’ın piyanosu eşliğinde bir dinleti sunacak.
SON YILLARIN EN İYİ FİLMLERİ İLK KEZ ADANA’DA GÖSTERİLİLECEKaltin_kozachp
Festivali’nin ‘Dünya Sineması’ bölümünde kaçılmaması gereken eserler, sanatseverlerle buluşacak. Bölüm kapsamında pek çok usta yönetmenin, dünyadaki saygın festivallerden ödül almış yapıtlarının Türkiye prömiyerleri Adana’da yapılacak.
Tüm gösterimlerin ücretsiz yapılacağı festivalde sinemaseverler, Ken Loach’un kariyerindeki en iyi filmlerden biri olarak kabul edilen “Ben, Daniel Blake / I, Daniel Blake”, François Ozon’un parlak filmografisinde ikinci kez bir dönem filmine imza attığı ve ilk gösterimini Venedik Film Festivali’nde yapan “Frantz”, Dardenne Biraderler’in Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmi, “Meçhul Kız / La Fille Inconnue”, Cannes Film Festivali Yönetmenlerin On Beş Günü Bölümü’ne seçilen ve alanının en iyilerinden biri olarak kabul edilen, ayrıca Annecy Uluslararası Animasyon Filmleri Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan “Kabakçığın Hayatı / Ma Vie de Courgette”, Her daim şaşırtıcı yapıtlar çıkarma potansiyelini koruyan Rusya sinemasından Kirill Serebrennikov imzalı, enerji yüklü bir film “Öğrenci / Student”, Viggo Mortensen’in altı çocuğuyla ormanın ortasında alternatif bir hayat kurmasını konu alan “Kaptan Fantastik / Captain Fantastic”,Yönetmenliğini Maren Adenin yaptığı ve Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü alan, ardından yılın bütün filmleri arasından yapılan seçmede FIPRESCI Büyük Ödülü’nü kazanan bir çağdaş hayat eleştirisi: “Toni Erdmann”, Romanya Yeni Dalgasının öncü yönetmeni Cristi Puiu’nun bu yıl Altın Palmiye için yarışan filmi “Sieranevada”,Rumen sinemasının genç yeteneği Bogdan Mirica’nın ilk filmi olan ve Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü kazanan “Köpekler / Caini”, Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünü açan bu film olan, Mohammed Diab imzalı “Çatışma / Esthebak”, “Örümcek Kadının Öpücüğü”nün unutulmaz yıldızı Sonia Braga’nın bir kez daha parladığı film Kleber Mendonça Filho “Aquarius”, “Köprüdekiler” ve “Hayat Boyu” adlı filmleriyle Türkiye festivallerinde ilgi gören Aslı Özge’nin ilk Alman yapımı filmi olan ve Berlinale Panorama Special bölümünde dünya prömiyerini yapan “Ansızın / Auf Einmal”,Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümü ödülünü kazanan ve yönetmen Juho Kuosmanen’in ilk filmi olan “Olli Maki’nin En Mutlu Günü / Hymyilevä mies”, Ana Katz’ın Sundance’de senaryo ödülü kazanan ve Arjantin’de hem akademi hem eleştirmen ödüllerine birçok dalda aday gösterilen filmi “Parktaki Arkadaşım / Mi amiga del parque”,İtalyan sinemasının yaşayan büyük ustalarından Marco Bellocchio imzalı “Tatlı Rüyalar / Fai Bei Sogni”, Boo Junfeng imzalı Malezya sinemasından ilginç bir örnek, “Çırak / Apprentice” , Pedro Almodovar’ın so filmi “Julieta”, Martin Zandvliet imzalı “Mayın Ülkesi / Under Zandet”, Suudi Arabistan’dan bir romantik komedi ola ve Berlinale Forum’da Ekümenik Jüri Ödülü kazanan Mahmoud Sabbagh imzalı “Barakah Barakah ile Tanışınca / Barakah Yoqabil Barakah”,Rotterdam’da Kaplan Ödülü, Seattle’da Büyük Jüri Ödülü kazanan “Metallica’yı Beklerken / Radio Dreams” ve video sanatçısı Omer Fast’ın Tom McCarthy’nin kült romanından uyarladığı “Geriye Kalan / Remainder” isimli eserleri izleyebilecekler.
KİAROSTAMİ İLE YOLCULUK
Festivalin gösterim bölümünde, Temmuz ayında yitirdiğimiz İranlı ünlü yönetmen Abbas Kiarostami de, özel bir bölümle anılacak. “Kiarostami İle Yolculuk” başlığı altındaki bölümde, yönetmene 1992 yılında 11. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde FIBRESCI Ödülü kazandıran “Yakın Plan”, 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığı getiren “Zeytinlikler İçinden”, 1997 yılında Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülü kazandıran “Kirazın Tadı”, 1999 yılında Venedik Film Festivali’nde Büyük Jüri Özel Ödülü kazandıran “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” ve 2004 yapımı belgeseli olan ve yönetmenin “10” adlı filmini çekerken kullandığı teknikleri konu alan belgeseli “10 Üzerinden On” izleyiciyle buluşacak.
CERVANTES 400 YAŞINDA
Ünlü İspanyol yazar Cervantes, ölümünün 400. yılı nedeniyle Festivalde özel bir gösterimle anılacak ve Arthur Hiller’ın müzikal komedisi “Don Kişot (Man of la Mancha)” sinemaseverlerle buluşacak.
ÖMER LÜTFİ AKAD’IN UNUTULMAZ ÜÇLEMESİ
YENİDEN İZLEYİCİYLE BUŞUŞACAK
Türk sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Ömer Lütfi Akad’ın, ülkemizdeki göç, kentleşme ve kadın sorunların ı ele aldığı unutulmaz üçlemesi “Gelin” (1973), “Düğün” (1974) ve “Diyet” (1975) yine festival kapsamında izleyiciyle buluşacak eserler arasında olacak.
ENGELLİ VATANDAŞLAR DA FESTİVAL COŞKUSUNU YAŞAYABİLECEK
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında, her yıl gerçekleştirdiği bölüm nedeniyle “ENGELSİZ FESTİVAL” unvanını alan Uluslararası Adana Film Festivali, bu yıl da geleneğini bozmayarak, engelli vatandaşlarımız için özel bir gösterim programı hazırladı. Sesli betimleme sistemi ile özel olarak hazırlanan bölüm kapsamında Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonu’nda, 19 Eylül Pazartesi, 20 Eylül Salı ve 22 Eylül Perşembe günleri, saat 14.30’da gösterimler gerçekleştirilecek.
KAÇIRILMAMASI GEREKEN BİR ŞÖYLEŞİ:
“YAŞAR KEMAL: ÇUKUROVA’DAN DÜNYA’YA AÇILAN PENCERE”
23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında, her yıl olduğu gibi, sanatseverlerin ilgisini çekecek bir söyleşi düzenlenecek.
Bu yıl gerçekleştirilecek ilk söyleşinin başlığı; “Yaşar Kemal: Çukurova’dan Dünya’ya Açılan Pencere” olacak.
Söyleşinin moderatörlüğünü, yazar Yekta Kopan yapacak.
Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz dünyaca ünlü yazarla ilgili söyleşiye katılacak isimler, yazar – yapımcı Nebil Özgentürk, yapımcı Arif Keskiner, yazar Osman Şahin ve oyuncu Menderes Samancılar’dan oluşacak.
Söyleşi öncesinde, yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün yaptığı ‘Türkiye’nin Evrensel Yazarı: Yaşar Kemal’ isimli belgesel izlenecek.
Söyleşi, 21 Eylül Çarşamba günü, saat 16.00’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek.
SERGİLER SANATSEVERLERİ BEKLİYOR
Festival haftası boyunca üç sergi, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Eski Türk Filmleri Afişleri ve 45’likler Sergisi : Serdar Kürkbabaoğlu koleksiyonuna ait afişler, Gramafon Evi’nin koleksiyonuna ait film müziklerinin yer aldığı plaklar eşliğinde, 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergilenecek.
Türk Sineması’nın Yüzleri Sergisi: Görkem Gül tarafından hazırlanan sergi, Büyükşehir Belediyesi Fuayesi’nde görülebilecek.
Film Afişleri Sergisi: Yine Serdar Kürkbabaoğlu koleksiyonuna ait olan Türk Sinemasının unutulmaz filmlerinin afişlerinin yer aldığı sergi, Adana Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.
ALTIN KOZA KISA FİLM ATÖLYESİ
Festival kapsamında her yıl olduğu gibi bir de kısa film atölyesi gerçekleştirilecek.
Koordinatörlüğünü senarist ve yönetmen Işıl Özgetürk’ün üstleneceği atölyede, sinemada sektörünün profesyonelleri katılımcılara festival haftası boyunca kurgu, senaryo – film okuma, görüntü yönetmenliği, oyuncu seçimi, yapım geliştirme ve film çekimi konularında dersler verecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

was ist sperrmüll

Mersin escort Akdeniz escort Anamur escort Aydıncık escort Bozyazı escort Erdemli escort Gülnar escort Kızkalesi escort Mut escort Silifki escort Tarsus escort Toroslar escort Yenişehir escort call girls abu dhabi berlin escort porno izle seks hikayeleri sex hikayeleri link

takipçi satın al