Hotivi

İşte Adana Gerçeği - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 10:19

İşte Adana Gerçeği

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2015 - 10:46

emre_turkmen-3_adana_gercegi

Adana(Ulus)–TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 22-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3. Kent Sorunları Sempozyumu kapsamında düzenlenen “Adana Gerçeği” konulu fotoğraf yarışması sonuçları açıklandı.onur_unlu_tmmob_ozel_adana_gercegi
Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, “Adana Kent Sorunları Sempozyumu” kapsamında farkındalığın yaratılması, Adanalılık-kentlilik bilinciyle çözebilme anlayışının bir parçası olarak “Adana Gerçeği” konulu fotoğraf yarışması düzenlediklerini ifade etti. Kavi, şöyle dedi:
“Adana; yanlış yatırımlar, yerel ve merkezi yönetimlerin kente uygun olmayan ulaşım ve kentleşme politikaları, plansızlık, azalan kamu yatırımları, işsizlik ve yoksulluğun neden olduğu sorunlar ile boğuşan bir kimliksiz ve kişiliksiz kent haline dönüşme tehdidi altında kalmakta ve siyasal, sınıfsal, coğrafi, ekonomik, mimari kısacası her alanda yaşadığı bölünmeler sonucu ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. hakan_gul1_adana_gercegi
Çok hızlı gelişen bu süreç, Adana’da birçok fiziksel ve sosyo-ekonomik sorunu da beraberinde getirmiş ve Adana kadim kültürü ile küresel güçlerin kendisine hazırladıkları muhtemel geleceği arasına sıkışmış bir kent olma tehdidi altındadır. Suriye de gerçekleşen emperyalist müdahale sonucu kentimize yerleşen sığınmacılarla da daha karmaşık sorunların içerisine sürüklenmektedir. Adana, kentsel dönüşüm, altyapı, tarımda gerileme, nitelikli nüfus kaybı, ulaşım gibi biriken sorunlarla yüz yüze bırakılmıştır. Öte yandan sahip olduğu coğrafi konumu; ovası, nehirleri ve denizi; iklimi; doğal, kültürel ve tarihsel birikimleri ile her anlamda potansiyeli hayli yüksek Adana, hiç şüphesiz düştüğü bu durumu hak etmemektedir. Bütün bu değerlendirmelerin fotoğraf karelerinden bize ve geleceğe ulaşması hedeflenmektedir.”
durmus_celik2_adana gercegiİKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, “Adana Gerçeği” yarışmasında dereceye giren sanatçılara ödüllerin 22-23 Mayıs tarihlerinde Kent Sorunları Sempozyumunda verileceğini, fotoğrafların da sempozyum süresinde Seyhan Oteli Fuayesi’nde sergileneceğini sözlerine ekledi.
İl Koordinasyon Kurulu “Adana Gerçeği” konulu fotoğraf yarışması sekreteri Dr. Esin Güvercin Altıokka, yarışmaya 27 katılımcının 93 eseri ile katıldığını açıkladı. Altıokka, “Adana Gerçeği fotoğraf yarışmasında TMMOB özel ödülü ile birlikte 4 eser ödüllendirildi, 25 eser sergilemeye uygun görüldü.” dedi.
Altıokka, “Adana Gerçeği” konulu fotoğraf yarışması Jürisinde TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Başkanı Sefa Aydoğan, Serdar Akyay, Selami Büyüknisan ve Selçuk Kadıoğlu’nun görev aldığını söyledi.

takipçi satın al