Hotivi

"Adana için hayallerim var" - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:53

“Adana için hayallerim var”

Son Güncelleme :

06 Mayıs 2015 - 15:48

serden_cevik_aydin_uslupehlivanCHP Adana Milletvekili Adayı, İnşaat Mühendisi Aydın Uslupehlivan, “Adana için hayalleri” olduğunu söyledi. Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Seyhan belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yardımcısı Aydın Uslupehlivan artık TBMM yolunda.

Aydın Uslupehlivan, 5 Ocak Gazetesi’nden Serden Çevik’in sorularını yanıtlarken ilginç yanıtlar verdi.  Serden Çevik’in röportajı şöyle:

Sizin tespitlerinize göre Adana’nın öncelikli sorunları nedir?

–          Adana, yatırımlar açısından 25 yıldır görmezden gelindi,tüm hibe ve destekleme projelerinde “üvey evlat” muamelesi gördü, yoğun göç aldı ve bünyesinde sürekli sorun biriktirdi. Gelinen nokta ortada: İşsizlikte Türkiye birincisi, tarımı diz çöktürülmüş, ekonomisi; büyüklüğünü kaldırmaktan uzak, sosyal ve kültürel anlamda bilinçli ya da bilinçsiz geriye düşürülmüş, dolayısıyla da sosyal barıştan giderek uzaklaşmış bir Adana var karşımızda.
Peki Adana’nın görmezden gelinmesinin sebebi nedir sizce?
Uzaktan bakıldığında, Adana’nın “varlıklı insanlar kenti” olduğu düşünülüyor sanırım. Bir zamanlar tarımın ve tarıma dayalı sanayinin yücelttiği Adana, hala hafızalarda yerini koruyor olmalı. Ya da Adanalı sesini yeterince duyuramıyor Ankara’ya… Durum ne olursa olsun Adana gerçekten çok kan kaybetti. Acil müdahalelerin gerekli olduğu bir dönemdeyiz ve sorunları yakından biliyoruz. Sizce ne yapılmalı?
Adana’nın özel durumu gözönünde bulundurularak, ilk etapta iş alanları yaratmalı ve işsizlik sorununun önüne geçilmeli. Bu da ancak küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyerek, teşvik ederek mümkün. Bu, bir anlamda üretim ekonomisini de hayata geçirmek anlamını taşıyor ki Türkiye açısından kaçınılmaz bir durumdur. Bakın; seçim bildirgemizde emekli, işçi, küçük esnaf -ki maalesef artık bu gruplar dar gelirli kapsamına giriyor- için açıklanan projeler ilk etapta bir rahatlama sağlayacaktır. Ancak bu rahatlamanın kalıcı olması ve genele yayılması için ciddi çalışmalar yapılmalı. Partimizin seçim bildirgesinde başlıklar halinde tüm kesimlere yönelik projeler detaylı olarak anlatılıyor.”Hayallerim” demiştiniz, nedir o hayaller?
Türkiye üretim ekonomisiyle büyümek ve gelişmek zorunda. Sanayisiyle, tarımıyla ve teknolojisiyle… Ancak sorun şu: Nerde ve nasıl büyüyecek? İstanbul 20 milyonu geçti, yer yok, arazileri altın değerinde. Sanayinin 2. merkezi Kocaeli’nde de yer kalmadı, yatırım alanı yok. İzmir; hem sanayi hem turizm birarada, kendi potansiyelini zaten aşmış durumda. Antalya’da da durum İzmir’den farklı değil, Antalya da kendi potansiyelini aştı. Karadeniz bölgesi coğrafi açıdan metropol olmaya uygun değil. Ankara, deniz taşımacılığı bakımından uzak, maliyet sorunu var ve yatırımcıya cazip gelmiyor. Çözüm önümüzde; Adana ekonominin yeni merkezi olabilir. İş gücü potansiyeli, deniz, coğrafi yapısı, ekonomik arazi bulunabilirliği gibi unsurlarla ön plana çıkıyor. Tüm bu artılara Tarsus ile Samandağ arasındaki Türkiye’nin en güzel kumsallarını eklerseniz Çukurova’nın potansiyelini görebilirsiniz.Turizm, en az sanayi ekonomisi kadar gelecekte Adana’nın yükünü taşıyacak bir sektör olacaktır. Bunlar; elbette kolay gerçekleştirilebilir projeler değildir. Ancak seçilecek Adana milletvekilleri bu bilinçle TBMM’ye gider ve tek yumruk olurlarsa “zor”u “kolay”a dönüştürebiliriz. Ekonominin yeni merkezi olan bir Adana’da ne işsizlik kalır, ne de ekonomik bozukluğun yarattığı maddi ve manevi hasarlar.

–      Sizce Adana gerçekten Antalya gibi turizmde cazibe merkezi olabilir mi?

Tekrar altını çizmekte yarar var. Tarsus ve Samandağ arasındaki kumsal Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Turistler denize girmeye, kumsalda güneşlenmeye geliyor ama Antalya’da böyle güzel kumsal bulma şansları yok. Son yıllarda Türkiye’ye gelen turist kaldığı tesislerden dışarı çıkamıyor. Havuza girip çıkmakla yetiniyor. Bu durumu bölgemiz için avantaja dönüştürebiliriz. Büyük düşünmek gerekiyor.
Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor, sizce CHP Adana’da ne yapar?
Yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Her noktaya, her bireye bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Partimizin seçim bildirgesi toplumda ciddi bir karşılık buldu. Pozitif geri dönüşler alıyoruz. Genelde temkinli konuşan bir insan olarak tanınırım ancak, bu seçimde en çok milletvekilini biz çıkaracağız. Bunu görüyorum. Tüm milletvekili aday arkadaşlarım, partili arkadaşlarımız ve ekibimle inanılmaz bir ivme yakaladık. Adana’da açık ara 1. parti olacağız, inanıyoruz ve bu yönde çalışıyoruz. Sürekli sahadayız… Hassasiyetleriniz neler, “olmamalı, yapılmamalı” diye düşündüğünüz ayrıntılar var mı?

Haksızlığa dayanamıyorum. Örneğin son günlerde Adana Demirspor cephesinde gelişen olaylar ve bir takım iddialar var. Ünal Hocamızın ortaya koyduğu net bir tavır var. Dik durmak ve birlik olmak zamanıdır. Bir takım lobilerle hakkımızın yok sayılmasına sessiz kalamayız. Bir olup, birlik olup takımımıza sahip çıkacağız ve ortada kirli planlar varsa büyüklüğümüzden korkup geri çekilmek zorunda kalacaklar. Hocamız gibi bizim de tavrımız net !Bu sezon Adana Demirspor’umuzun Süper Lig’e çıkacağından eminim. Önümüzdeki sezon da Adanasporumuz Süper Lig’e çıkacaktır, kuşkunuz olmasın. Adana, geçmişte olduğu gibi önümüzdeki yıldan itibaren de Süper Lig’de 2 takımla temsil edilecektir. Bir sorun da Adana’da inşaatı devam eden yeni stadımız. Ciddi bir gecikme söz konusu. Bu konuyu da hassasiyetle inceleyip gecikmeye hangi unsurların sebep olduğunu anlamak ve çözmek gerekiyor…Son Söz?
Genel Başkanımızın dediği gibi; Yaşanacak Bir Türkiye İçin… Yaşanacak Bir Adana İçin ve CHP İktidarı İçin… Sadece oy vermeyeceğiz, çevremizdekilerin de yakınlarımızın da CHP’ye oy vermelerini sağlayacağız. CHP iktidarı için çok çalışıyoruz, çalışacağız…

takipçi satın al