Hotivi

Adana Kalp Merkezi TBMM gündeminde - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:54

Adana Kalp Merkezi TBMM gündeminde

Son Güncelleme :

25 Nisan 2013 - 9:30

Adana(Ulus)–CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Hayırsever Fatma-Kemal Timuçin adını taşıyan ve 1,5 yıldır kapalı olan 100 yataklı Kardiyoloji Merkezini Meclis gündemine taşıdı.

alidemircalikoyDemirçalı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde,  Adana’da hayırsever Fatma-Kemal Timuçin adlı kişiler tarafından, 2003 yılında Merkez Seyhan İlçesi’nde, 100 yatak kapasiteli içerisinde 4 ameliyathanesi bulunan tam donanımlı bir kalp hastanesi yaptırılarak, hem Adana’ya hem de ülke geneline faydalı olacak önemli bir Kalp Merkezi kazandırıldığını anımsattı. CHP Milletvekili Ali Demirçalı,  AKP iktidarı döneminde, Adana ve Türkiye için son derece önemli olan bu Kardiyoloji Merkezinin kapatılarak, yüzlerce kişinin sağlık hizmeti almasının engellendiğini, dolayısıyla Adanalıların cezalandırıldığını öne sürdü. Demirçalı, hayırseverlerimizin isimlerinin oldu-bittilerle kaldırılmasının, bundan sonra yardım yapacak hayırsever bulunmasını da imkânsız hale getireceğini savundu.

CHP Milletvekili Ali Demirçalı 100 yataklı Kalp Merkezi’nin kapatılması ile ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na 8 soru yöneltti ve yazılı yanıtlamasını istedi.

SAĞLIK BAKANI’NA 8 SORU

kalpmerkezi1-Başta Adana olmak üzere Çukurova, Güney ve Güneydoğu illerindeki yaşayan ve kalp rahatsızlı olan vatandaşlarımız için umut olan, Hayırsever Fatma Kemal Timuçin adını taşıyan Kardiyoloji Merkezini neden ve hangi gerekçelerle kapattınız?

2-Adana’nın, iktidarınızdan önceki yatarak tedavi görecek, Üniversite, kamu ve özel hastanelerdeki yatak sayısı nedir? İktidarınız döneminde, yatarak tedavi olunacak hastalar için yatak sayısı bugün itibarı ile ne kadardır?

3-Her alanda olduğu gibi, Adana’yı, sağlık alanında da neden cezalandırılıyorsunuz?

4-Fatma Kemal Timuçin Kalp Merkezinin bulunduğu binayı ne olarak kullanmayı düşünüyorsunuz? Diş hastanesi yapılacağı yönündeki açıklamalar doğrumudur? Diş hastanesi yapılması düşünülüyorsa, Diş Hekimleri Odasından görüş istenmiş midir?

5-Adana kent merkezinde 1,5 yıldır kullanılmayan kaderine terk edilmiş, bu binayı da birilerine peşkeş mi çekmek istiyorsunuz?

6-Adana ve çevre illeri, beslenme  (obezite) açısından sorunlu kentler arasında yer almaktadır. Bölge insanlarında özellikle kalp rahatsızlıklarında önemli artışlar gözlenirken, bu sağlık merkezi neden kapalı tutulmaktadır?

7-Binayı vakfeden aile daha önceden protokole ‘bina kalp merkezi olarak kullanılabilir’ diye kesin hüküm koymuşken, imzalanan protokole neden uyulmamaktadır?

8-Böyle bir uygulamadan sonra hayırsever vatandaşlarımızdan nasıl yardım, destek ve katkı istemeyi düşünüyorsunuz?

takipçi satın al