Hotivi

Adana kanıyor - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 08:40

Adana kanıyor

Adana kanıyor
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2013 - 10:28

Adana için dönüm noktası olabilecek bir seçim sürecine girdik. Şehir yıllarca kötü yönetildi. Kentsel dönüşüm gerçekleştirilememesi şöyle dursun, yeni oluşturulan yerleşim alanları dahi modern şehircilik uygulamalarından çok uzak kaldı. Yıllarca övünülen Kuzey Adana’nın taş yığını, hilkat garibesi, ana bulvarları ‘S’ çizen bir yerleşim alanı olmadığını kim dile getirebilir. Güney Adana’nın temel altyapı donanımından yoksun olmasının üzerine bir de Kuzey Adana’da meydana getirilen beton yığını kent eklendi ve adeta nefessiz kaldık.

adana_ucakKentin fiziki açıdan içler acısı haline, büyük ekonomik sorunların eklenmesi ise canımızı iyice yakıyor. İşsizlikte yıllardır Şırnak’la sonunculukta kafa kafaya gidiyoruz. Bir biz sonuncu oluyoruz, bir onlar. Doğru, 500 bin göç aldık son 30 yılda ama onları kentlileştirmek için, şehre adapte edebilmek için ne yaptık? Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’ten bir dev yaratan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Adana’da işadamlarına hitap etti. Bu konuşma aslında Adana için önemli bir kilometre taşı olmalı. İhracatını 6 milyar dolara yükselten Gaziantep’in en önemli işadamı olarak Konukoğlu, Adana’ya bir zamanlar gıpta ettiklerini, imrendiklerini, fabrikalarından eski makineleri sökerek Gaziantep’e götürdüklerini söyledi. “Adana bizim hayalimizdi, ne oldu Adana’ya? Silkeleyin üzerinizdeki ölü toprağını” diyen Konukoğlu’nun bu sözleri aklıma kazındı, ömür boyunca da çıkmayacak. Gelinen noktada Gaziantep, Adana’nın üç katı ihracat yapıyor. Süper Lig’de bir futbol takımı var ve işadamları yeni ihracat alanları bulmak için yeryüzünü karış karış geziyor.

Adana’da geçmişe oranla kavga kültüründe ve birlikte hareket edememe sorunlarında azalma olduğu gerçek ama buzdağının su altındaki kısmı henüz duruyor. Aytaç Durak’ın görevden alınmasının öncesinde ve sonrasında Adana Büyükşehir Belediye Meclisinde, bugünlerde de Adana Sanayi Odası seçimlerinde gördük ki bu konularda hala problem sona ermiş değil.

Adana kan kaybetmeye devam ediyor. Bu kanı durdurup, geleceğe güvenle yol alabilmek için yerel seçimlerde Adanalı çok dikkatli hareket etmeli. Siyasi partilere de önemli görev düşüyor. Aday belirleme sürecinde camialarının tabanlarına kulak vermeliler. İthal adaylarla bu işler yürümüyor. Adana’nın, kenti, içinde bulunduğu kısır döngüden kurtarabilecek donanıma sahip, şahsi çıkar gözetmeyecek, dürüst, halkın yanında belediye başkanlarına ihtiyacı var. Belediyelerin uzun süredir hortumlandığını bilmeyen yok. Bu hortumlar kapanmadan Adana’dan akan kan durmaz. Arka arkaya yapılacak seçimler büyük fırsat. Durdur kanı Adanalı, şehrin mecali kalmadı…

Utku Sağılır-Haber Türk Güneyli köşe yazısı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al