Hotivi

Adana kültürel birikimini yansıtan bir müze olacak - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 22:53

Adana kültürel birikimini yansıtan bir müze olacak

Son Güncelleme :

24 Nisan 2013 - 17:18

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ortak bir akıl geliştirerek Adana’nın kültürel birikimini yansıtan bir müzenin ilk projesinin hayata geçirilmesi için ilk adımı attıklarını açıkladı. Çelik, “Bu müze çocukluğumuzda okuldan zorla götürüldüğümüz ışıksız, kasvetli, bir takım eserlerin kötü bir şekilde sergilendiği, bir an önce kaçmak istediğimiz o binalardan farklı olacak. Hem eğlenilebilecek hem de çeşitli aktivitelerin yapılacağı bir müze olacak” diye konuştu.

omercelikadana1“Turizm Haftası” kutlama etkinliklerine kapsamında Adana’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik, Seyhan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı. Seyhan Kültür Merkezi’ndeki açılış programında Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Biz Ebruyuz’ projesi kapsamında oluşturduğu Çocuk Korusu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’i ‘Adana Köprü Başı’ şarkısıyla salonun girişinde karşıladı.

Bakan Çelik, turizmin öteden beri ekonomik kazanç olarak ele alınan bir sektör olarak görüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Artık bölgemizde ve dünyada öylesine büyük değişimler oluyor ki, bunlar ekonomiyle ilgili sektörleri çok daha stratejik hale getiriyor. Bir takım sektörler geri plana düşüyor, bir takım sektörlerde çok daha önemli ve merkezi bir rol almaya başlıyor. Türkiye’deki turizmciler öylesine önemli bir misyon üstlenmiş durumda ki, bütün dünya siyasi ve demokrasi krizlerle boğuşurken, sizler her biriniz yarattığınız dinamizm ile sadece ülke ekonomisine bir katkı sağlamıyorsunuz. Azminizle turizmi de yeniden icat ediyorsunuz. Çünkü biz Türkiye’nin denizini, kumunu, güneşini, dini ve kültürel mekanlarını bütün bir birikimi tanıtırken, aynı zamanda bütün dünya yepyeni bir tanıtma faaliyetiyle karşı karşıya kaldı. Bütün bu kriz ortamında Türkiye’nin büyüyen demokrasisi başlı başına bir tanıtım faaliyetidir. Türkiye’nin bütün bu kriz ortamında etrafındaki ülkeler büyük sıkıntılar geçirirken, büyüyen bir ekonomiye sahip olması, başlı başına tanıtım faaliyetidir. Gelişmiş ülkeler çeşitli krizler nedeniyle dış politika etkinliklerini geriye doğru çekmeye başlarken, Türkiye’nin Somali’de, Filistin’de, Kafkaslarda, Balkanlarda, Ortadoğu’da arabulucu rolü olması başlı başına bir tanıtımdır. Sınırların haklar arasında engel olmaktan çıktığı, halkların birbirini doğrudan tanıdığını, yeni kaynaşma imkanlarının ortaya çıktığı yepyeni bir döneme giriyoruz”

YENİ MÜZE PROJESİNİN İLK ADIM

“Turizm Haftası”nı Adana’da başlatılmasının çok özel bir önemi olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, şöyle konuştu:

“Üzerinde bulunduğumuz bu topraklar, 3 bin yıllık bir geçmişe sahip. Dünyada pek çok süper güç Taş Köprü’nün yaşının 20’de biri değil. Turizmin artık yeni ve entegre kavramlarla tanımladığı kültürden eğlenceye, öğrenmekten yeni şeyler keşfetmeye, mutfaktan dini mekanlara olan merakın giderilmesi yönündeki faaliyete kadar, yepyeni bir kavramsal bütünlüğe kavuştuğu dönemde, dünyanın bütün kadim şehirlerine bakalım, bunların içinde bulunan Adana’da bu haftanın başlatılıyor olmasının önemi var. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Burası insanoğlunun gündelik hayatını geçirmek ya da bir gelecek inşa etmek üzere ihtiyaç duyduğu ne varsa, kültür, mutfak, medeniyetleri tanıma, yazın ve kışın nimetleri, spor, eğlence, dini ve kültürel turizmi bünyesinde barındıran kadim bir şehirdir. Ortak bir akıl geliştirerek Adana’nın bütün bu kültürel birikimini yansıtan bir müzenin ilk projesinin hayata geçirilmesi için ilk adımı attık. Bu müze çocukluğumuzda okuldan zorla götürüldüğümüz ışıksız, kasvetli, bir takım eserlerin kötü bir şekilde sergilendiği, bir an önce kaçmak istediğimiz o binalardan farklı olacak. Hem eğlenilebilecek hem de çeşitli aktivitelerin yapılacağı bir müze olacak”

takipçi satın al