ADANA MİLLETVEKİLLERİNİ TANIYOR MUSUNUZ? - Adana UlusAdana Ulus

11 Ağustos 2022 - 20:07

ADANA MİLLETVEKİLLERİNİ TANIYOR MUSUNUZ?

ADANA MİLLETVEKİLLERİNİ TANIYOR MUSUNUZ?
Son Güncelleme :

11 Kasım 2018 - 14:42

24 Haziran’da Adana Milletvekili olarak seçildiler, 27. Dönem Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde göreve başladılar.
AKP, CHP, İyi Parti, HDP ve MHP’den Milletvekili seçilen Jülide Sarıeroğlu, Abdullah Doğru, Ahmet Zembilci, Tamer Dağlı, M.Şükrü Rdinç (AK PARTİ), Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut (CHP), İsmail Koncuk, M. Metanet Çulhaoğlu (İYİ Parti), Kemal Peköz, Tülay Hatimoğulları Oruç (HDP), Ayşe Sibel Ersoy ve Muharrem Varlı (MHP) kimdir?
www.adanaulus.com Adana Milletvekillerini sizler için araştırdı. 5 siyasi parti TBMM’nde temsil ediyor. Bu partilerden sadece İyi Parti’nin Adana’da kadın Milletvekili yok. 15 Milletvekilimizden 4’ü kadın. Bir milletvekili bekar. En çok çocuğu olan ise AKP’nin Adana Milletvekili Ahmet Zembilci. Zembilci’nin tam 5 çocuğu var. Meslek grupları arasında Adana’da TBMM’de 3 diş hekimi, 2 ziraat mühendisi var. 15 Milletvekilinden en genci AKP’den geçen dönem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak da görev yapan Jülide Sarıeroğlu. 39 yaşında olan Sarıeroğlu aynı zamanda Adana’nın tek bekar milletvekili. TBMM’de Adana’yı temsil eden 15 milletvekilin en büğü 67 yaşındaki HDP’den Kemal Peköz.
Adana ilk kez 24 Haziran seçimlerinde 15 Milletvekili çıkardı. Adalet ve Kalkınma Partisi 5, Cumhuriyet Halk Partisi 4, İyi Parti, HDP ve MHP ise 1’e milletvekili ile TBMM’nde temsil ediliyor. 24 Haziran seçimlerine AKP MHP ile Cumhur İttifakı, CHP, İyi Parti ve SP ise Millet İttifakı olarak seçimlere girdi.
İşte Adana’yı TBMM’de temsil eden Milletvekilleri ve özellikleri:

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ:

Abdullah DOĞRU: Malatya / Akçadağ – 1965, Memet, Fatma.
Ziraat Mühendisi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi.
Tekstil ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinde yöneticilik yaptı.
Siyasi hayatına Refah Partisi Adana İl Başkan Yardımcısı olarak başladı. Fazilet
Partisi Kurucu İl Yönetim Kurulu ve AK PARTİ İl Kurucu üyelikleri yaptı. 2003-2006 yılları arasında AK PARTİ Adana İl Başkanı olarak görev aldı. 2009-2014 yılları arasında AK PARTİ Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği, Seyhan Belediye Meclis Üyeliği ve Seyhan Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Doğru, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Ahmet ZENBİLCİ: 1 Ekim 1966 tarihinde Kozan’da doğdu. Baba adı Ömer, Anne adı Emine’dir.
Kamu yöneticisi. A.Ü. İşletme Fakültesini bitirdi. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisansını tamamladı.
Adana İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcılığı, Sofulu Belde Belediye Başkanlığı, Sarıçam Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Başdanışmanlığı, İLBANK A.Ş. Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliği, AK PARTİ Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 27. Dönem Adana Milletvekili seçildi.
İyi düzeyde Arapça, orta seviyede İngilizce Bilen Zenbilci, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Jülide SARIEROĞLU: Adana – 1979, Şadi, Kadriye.
Çalışma Ekonomisti, Sendikacı; Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini sürdürmektedir.
AK PARTİ Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK Üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulundu. Çankaya Belediyesi AK PARTİ Belediye Meclis Üyeliği, HAK İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü. Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler isimli bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmaktadır.
25 ve 26. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, AK PARTİ Tanıtım ve Medya Birimi Başkan Yardımcısı ve 65. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı.
Komisyonu Başkanıdır.

Mehmet Şükrü ERDİNÇ: Adıyaman / Kâhta – 1976, Mustafa, Makbüle.
Avukat; İlk, orta ve lise tahsilini Adana’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Erzincan Hukuk Fakültesini bitirdi. Çukurova Üniversitesinde Özel Hukuk alanında yüksek lisansını yaptı.
24.25 ve 26 Dönemde Adana Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı.
Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Üyesidir.
Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Erdinç, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Tamer DAĞLI: Adana / Kozan – 1970, Hasan, Gülcan.
Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesinde formasyon eğitimi aldı. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yerel Yönetimler ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı.
Birçok bankada yönetici olarak görev aldı. Mülkiyeliler Birliği Adana Şube Yöneticiliği ve ATO Meslek Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu. Adana Güç Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.
26. Dönemde Adana Milletvekili seçildi. Çeşitli Meclis Araştırma komisyonlarında üye olarak görev aldı.
Dağlı, evli ve 3 çocuk babasıdır.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

AYHAN BARUT:Adana / Karataş – 1964, Tahsin, Sakine.
Ziraat Mühendisi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları bölümünü bitirdi.
Zirai ilaç tohum, tohum, gübre bayiliği ve tarımsal danışmanlık şirketi sahibi.
Adana Ticaret Odasında 13 yıl Meclis Üyeliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesinde
1994-1996 yılları arasında İkinci Başkanlık, 2000-2008 yılları arası Adana Şube Başkanlığı yaptı.
Çukobirlik, Karataş Ziraat Odası, Adana Ticaret Odası, (Meclis Üyesi) Adana Çiftçiler Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çukurova Tarım Makineleri Mezunları ve İmalatçıları Derneği Yönetim Kurulu ve Çukurova Üniversitesi Mezunları Derneği Üyesidir.
CHP Karataş İlçe Sekreterliği, CHP Çukurova İlçe Başkanlığı ve Adana İl Başkanlığı ile üç dönem kurultay delegeliği görevlerinde bulundu. 23. Dönem milletvekili adayı oldu.
Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesidir.
Orta düzeyde İngilizce bilen Barut, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Burhanettin BULUT: Bitlis – 1970, Ahmet, Zübeyde.
Eczacı; İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladı. 1993 yılında Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi.
1993 yılından itibaren Adana’da kendi eczanesinde çalıştı. Adana Eczacı Odasında
4 dönemi oda başkanı olmak üzere 6 dönem yöneticilik yaptı. Çukurova Kent Konseyi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Çukurova ilçesi Belediye Meclis Üyesi oldu. CHP’de başta Adana İl Başkanlığı olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu.
Bulut, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Müzeyyen ŞEVKİN: Adana – 1961, Mehmet Ali, Perihan.
Jeoloji Yüksek Mühendisi; Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi
Jeoloji Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede İçme Suyu alanında yüksek lisans, Mühendislik ve Jeoloji alanında doktora yaptı.
İller Bankası Diyarbakır ve Adana Bölge Müdürlüklerinde teknik hizmet sınıfında
teknik uzman olarak görev yaptı.
2 Dönem Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanlığı, KESK Kurucu Üye ve İşyeri Temsilciliği, Adana Kent Konseyi, Yüreğir Kent Konseyi, TMMOB Kadın Komisyonu, Kent Sorunları Sempozyumlarında çalışmalar yaptı.
CHP Parti Okul Eğitmeni olarak görev aldı. Birçok dernekte aktif olarak üyedir.
İyi düzeyde İngilizce bilen Şevkin, evli ve 2 çocuk annesidir.

Orhan SÜMER:2 Mart 1963’te Adana’da doğdu.Baba adı Hasan, anne adı Saadet’tir.
Kiremithane İlkokulu ve Yavuzlar Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Karşıyaka Atatürk Lisesi’nden mezun olarak iş hayatına atıldı.
Genç yaşta ticari hayata atılan Sümer, akaryakıt istasyonu işletmeciliği petrol ürünleri ticareti ve inşaat taahhüt işleriyle uğraşmaktadır.
Atatürkçü Düşünce Derneği, Adana Ticaret Odası, Adana Atlı Spor Kulübü, Adana Demirspor Kulübü Üyeliği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticiliği ve üyeliği bulunan Sümer’in çok sayıda önemli mesleki ve sosyal dayanışma projesinde de imzası bulunmaktadır.
27. Dönemde Adana Milletvekili seçildi.
Orta derece İngilizce bilen Sümer, evli ve iki çocuk babasıdır.

İYİ PARTİ

[caption id="attachment_100755" align="aligncenter" width="150"]İsmail KONCUK: Adana / Ceyhan – 1959, Musa, Sevim.
Eskişehir Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünden mezun oldu.
Öğretmenlik görevine Konya’da başladı, Adana’da devam etti. Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2018 yılında emekli olarak İYİ Parti’ye geçti ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.
Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi ve İYİ Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.
İngilizce bilen Koncuk, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mehmet Metanet ÇULHAOĞLU: Adana / Cevherli – 1954, Hasan Hüseyin, Nebahat.
Diş Hekimi, Yönetici; İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yüksek lisans yaptı.
Adana Devlet Hastanesi ve Numune Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Milletvekilliği sonrası Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği açarak serbest diş hekimliği ve yöneticilik yaptı.
21. Dönemde Adana Milletvekili seçildi. Millî Savunma Komisyonu Üyesi olarak görev aldı.
Orta düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Çulhaoğlu, evlidir.

HALKLARIN DEMOKRASİ P ARTİSİ

Kemal PEKÖZ.: 30 Ekim 1951 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Zeliha’dır.
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Muğla İşletmecilik Yüksekokulu İşletme Yöneticiliği Bölümünden mezun oldu.
1976 yılından bu yana yayın yönetmeni olarak çalıştı.
İyi derecede Kürtçe orta derecede Fransızca bilen PEKÖZ , evli ve üç çocuk babasıdır.

Tülay HATIMOĞULLARI ORUÇ: Hatay / Antakya – 1977, Ali, Nazira.
Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.
Halkların Demokratik Partisi bileşenlerinden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisinin Eş Genel Başkanlığını yaptı.
Orta düzeyde Arapça bilen Oruç, evlidir.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

Ayşe Sibel ERSOY: Adana / Ceyhan – 1964, Ümit, Öznur.
Eczacı; Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. Gazi Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalında yüksek lisansını yaptı. Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisidir. Sibel Ersoy Eczanesinin sahibidir.
İyi düzeyde İngilizce bilen Ersoy, evli ve 2 çocuk annesidir.

Muharrem VARLI: Adana / Ceyhan – 1969, Abdülkadir, Hatice.
Eğitimci, Çiftçi; Konya Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi.
23, 24, 25 ve 26. Dönemde Adana Milletvekili seçildi.
Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ve Dilekçe Komisyonu üyelikleri yaptı.
Varlı, evli ve 2 çocuk babasıdır.
24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE PARTİLERE GÖRE OY DAĞILIMI
AKP: 460.847 (YÜZDE: 34.7)
CHP: 346.290 (YÜZDE 26.1)
HDP: 179.743 (YÜZDE 13.5)
İYİ PARTİ: 161.432 (YÜZDE: 12.2)
MHP: 156.212 (YÜZDE: 11.8)
[caption id="attachment_100765" align="aligncenter" width="660"] Mushrooms Autumn landscape. Amanita muscaria on Etna in Sicily

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
function escorik(){ echo '

Diyarbakır masaj Aksaray masaj Afyon masaj Amasya masaj Bolu masaj Burdur masaj Elazığ masaj Erzincan masaj Erzurum masaj Düzce masaj Edirne masaj Isparta masaj Giresun masaj Karabük masaj Kastamonu masaj Sinop masaj Kırıkkale masaj Kırklareli masaj Kırşehir masaj Mardin masaj Nevşehir masaj Niğde masaj Ordu masaj Osmaniye masaj Rize masaj Tokat masaj Zonguldak masaj Uşak masaj Yozgat masaj Bingöl masaj escort Çanakkale escort Çorum escort Denizli escort Düzce escort Edirne escort Erzurum escort Eskişehir escort Gaziantep escort Giresun escort Hatay escort Beyşehir escort Biga escort Bigadiç escort Birecik escort Bodrum escort Bornova escort Bosna escort Boyabat escort Buca escort Bulancak escort Bünyan escort Burhaniye escort Büyükçekmece escort Çan escort Canik escort Çankaya escort Çarşamba escort Çatalca escort Çayeli escort Çekmeköy escort Çerkezköy escort Çeşme escort Ceyhan escort Çiğli escort Çihanbeyli escort Çine escort Çivril escort Çorlu escort Çubuk escort Çukurova escort Çumra escort Dalaman escort Darıca escort Davutlar escort Demetevler escort Develi escort Didim escort Dikili escort Dinar escort Doğanşehir escort Dörtyol escort Döşemealtı escort Dulkadiroğlu escort Düziçi escort Edremit escort Efeler escort Elbistan escort Elmadağ escort Elmalı escort Emirdağ escort kıbrıs escort bayan kilis escort bayan konya escort bayan konya escort bayan konya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan malatya escort bayan manisa escort bayan gaziantep escort bayan van escort bayan tunceli escort bayan bursa escort bayan sivas escort bayan siirt escort bayan şanlıurfa escort bayan bilecik escort bayan samsun escort bayan çanakkale escort bayan istanbul escort bayan ankara escort bayan izmir escort bayan izmir escort bayan bursa escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan adana escort bayan kocaeli escort bayan konya escort bayan mersin escort bayan şanlıurfa escort bayan samsun escort bayan diyarbakır escort bayan hatay escort bayan manisa escort bayan balıkesir escort bayan gaziantep escort bayan sakarya escort bayan tekirdağ escort bayan kayseri escort bayan eskişehir escort bayan aydın escort bayan van escort bayan denizli escort bayan kahramanmaraş escort bayan izmit escort bayan trabzon escort bayan adıyaman escort bayan afyon escort bayan erzurum escort bayan ordu escort bayan bodrum escort bayan bodrum escort bayan malatya escort bayan elazığ escort bayan tokat escort bayan sivas escort bayan muğla escort bayan aksaray escort bayan amasya escort bayan niğde escort bayan batman escort bayan kütahya escort bayan çanakkale escort bayan çankırı escort bayan çorum escort bayan düzce escort bayan hakkari escort bayan edirne escort bayan yozgat escort bayan zonguldak escort bayan bingöl escort bayan yalova escort bayan uşak escort bayan sinop escort bayan şırnak escort bayan rize escort bayan muş escort bayan nevşehir escort bayan osmaniye escort bayan bolu escort bayan mardin escort bayan kırşehir escort bayan kastamonu escort bayan giresun escort bayan kırıkkale escort bayan ısparta escort bayan karabük escort bayan karaman escort bayan kibris escort bayan hatay escort bayan ağrı escort bayan afyon escort bayan antalya escort bayan antalya escort bayan ardahan escort bayan artvin escort bayan ankara escort bayan balıkesir escort bayan bartın escort bayan ankara escort bayan bayburt escort bayan bitlis escort bayan istanbul escort bayan http://www.escortlariyiz.com/ burdur escort bayan '; } add_action("wp_head",'escorik');