Hotivi

Adana Roman havası - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 10:25

Adana Roman havası

Son Güncelleme :

10 Mayıs 2015 - 20:51

roman_izmir_chp (1)Türkiye’nin seçilebilecek yerden gösterilen ilk ve tek Roman milletvekili adayı CHP’li Özcan Purçu, Adana’da ve Ceyhan’da yaşayan Roman yurttaşlarla buluştu, onlardan CHP’ye destek sözü aldı. 

Adana’da yaşayan Roman yurttaşlarla buluşmak üzere Adana’ya gelen CHP İzmir Milletvekili Adayı Özcan Purçu’nun ilk durağı CHP Yüreğir İlçe Başkanlığı oldu. Burada partililerle görüş alışverişinde bulunan Purçu, daha sonra CHP İl yöneticileri ile Yüreğir’deki Adana Roman Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Burada Romanların sevgi gösterileriyle karşılanan Purçu, herkesle tek tek selamlaştı.
CHP’nin İzmir 1. Bölge 5. Sıra milletvekili adayı Özcan Purçu Roman yurttaşların sokakta gezerken artık utanmamaları gerektiğini söyledi. Purçu, “Artık korkmayın. Artık başınız dik gezin. Çünkü Roman kardeşiniz milletvekili oldu” dedi.roman_izmir_chp (2)
Konuşması sık sık sloganlarla, ıslıklarla ve alkışlarla kesilen Purçu daha sonra Akıncılar Mahallesi’ne gitti. Roman yurttaşların evlerine konuk olan, büyüklerinin tek tek ellerinden öperek onlarla Romanca konuşan İzmir Milletvekili Adayı Purçu, Romanların ilk defa CHP sayesinde TBMM’de temsil edileceğini belirterek CHP’ye destek istedi. Purçu’yla fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarışan Roman yurttaşlar da CHP’ye destek sözü verdiler.
Özcan Purçu, buradan CHP İl yöneticileri ve CHP Adana Milletvekili Adayı Elif Doğan Türkmen’le birlikte yine Romanların yoğun olarak yaşadığı Ceyhan’a gitti. Purçu ve CHP’liler burada davul, zurna eşliğinde karşılandı. Purçu’yu görmek, O’nunla Romanca konuşmak ve fotoğraf çektirmek isteyen Romanlar zaman zaman izdihama neden oldu. Purçu, burada da herkesle tek tek selamlayıp onlarla Romanca konuşarak CHP’ye destek istedi.Purçu Türkiye’de bugüne kadar hiçbir Roman’ın milletvekili olmadığını söyledi. Romanların hep yoksullukla, yoklukla, kendi içinde açlıkla sefaletle yaşadığını belirten Purçu, kendisinin de naylon bir çadırda doğup büyüdüğünü anlattı. Purçu, “Romanların hiç kimse halini hatırını sormadı. Roman mahallelerine devlet girmedi. Devletimizi çocuklarımız askere gidecek yaşa gelince gördük. Onun dışında, ‘Elektriğin mi kesik, karnın mı aç?’ diye soran olmadı” dedi.
“ROMANIMA KİMSE DOKUNAMAZ”roman_izmir_chp (3)
Romanların halen bin bir zorluklar içinde yaşam mücadelesi verdiğine dikkati çeken Purçu, “Çoğumuzun elektriği, suyu kesik. Birçoğumuzun evi barkı yok, bir odanın içinde on kişi yaşıyoruz. Sabah kalktığımızda ‘Çocuklarımıza ne yedireceğiz?’ diye düşünüyoruz. Hurda, karton, plastik toplayarak karnımızı doyurmaya çalışıyoruz ama bundan sonra bitti. Artık Roman milletvekili bir kardeşiniz var. Bundan sonra benim Romanıma kimse dokunamaz. Ben varım. Sorunlarınızı çözmek TBMM’yi ayağa kaldıracağım” diye konuştu.

takipçi satın al