Adana'da Bilişim ve Teknoloji Dolandırıcılık - Adana UlusAdana Ulus

5 Mart 2021 - 04:47

Adana’da Bilişim ve Teknoloji Dolandırıcılık

Son Güncelleme :

28 Şubat 2014 - 11:06

bilisim_ceteAdana’da Bilişim ve Teknoloji Sistemleri kullanılarak dolandırıcılık yaptığı belirlenen bir çete ortaya çıkarıldı. 7 ilde gerçekleştirilen dolandırıcılıkla ilgili 19 kişi gözaltına alındı. Şebekenin 8 ayrı banka ve 35 kişiden 2 milyon 200 bin lira dolandırdığı açıklandı.

Valilik İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bilişim ve teknoloji sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık yapan şahıslara yönelik Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde operasyon yapıldı. Çalışmalar kapsamında; 8 ayrı banka ve 35 ayrı şahsı yaklaşık 2.200.000 (iki milyon iki yüz bin) Türk Lirası dolandırarak haksız kazanç elde ettikleri ve vergi kaybından dolayı devleti zarara uğrattıkları tespit edildi. Suç örgütü mensuplarına yönelik Adana ile birlikte Hatay, Mersin İzmir, Bursa, Adıyaman ve Tekirdağ olmak üzere toplam 7 ayrı ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda; D.Ş, Y.S, S.B, Ş.G, M.T, A.T, H.T.B, A.S.Y,E.K, H.S, M.T. S, S.H, S.A.H, H.İ.Y, M.N. T, H.Y, H.A, A.T ve O.B.isimli  (19) şüpheli gözaltına alındı.

Açıklamaya göre, şüpheli şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda;14 adet farklı şahıs ve iş yerleri adına pos cihazı, 210 adet farklı şahıslar adına farklı bankalardan alınma banka kartı, 8 Adet laptop bilgisayar, 4 adet hard disk, 8 adet flash disk, 28 adet cep telefonu, sim kartları ve hafıza kartları, 2 adet farklı şirkete ait kaşe, 6 adet toplam (408.700) TL tutarında senet, 1)adet ruhsatsız tabanca, (1) adet şarjör, (5) adet fişek, 1 adet ruhsatsız av tüfeği, 10 gram uyuşturucu maddesi, suçtan elde edildiği değerlendirilen (68.535)  TL tutarında para ile (5) adet ajanda, çok sayıda belge ve dokümanlar ele geçirildi.

 

Gözaltına alınan 19 şüpheli şahıs yapılan yasal işlemlerin ardından adli makamlara sevk edildiği, 10 şüphelinin tutuklandığı bildirildi.