Hotivi

Adana’da CHP Rüzgarı - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 10:19

Adana’da CHP Rüzgarı

Adana’da CHP Rüzgarı
Son Güncelleme :

23 Nisan 2015 - 20:14

Adana henüz 7 Haziran seçim atmosferine girmedi.

Muhtemelen 24 Nisan’da YSK’nın Milletvekili listelerini resmen ilan edilmesi bekleniyor.

CHP’de eğilim yoklaması ile büyük bir heyecan ve canlılık var.

İktidar Partisi AKP’de henüz geçmişte yaşanan seçim havası yaşanmıyor.

MHP de henüz seçim havasına girmiş değil.

BDP ise seçim barajını aşmanın yollarını arıyor.

Bugün CHP’deki Adana tablosunu çizmeye çalışacağım.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim paketi Türkiye gündeminde konuşuluyor, tartışılıyor. En dikkat çeken ise emeklilere noter tasdikli 2 maaş tutarındaki ikramiye. 11 milyon emeklinin dilinde bu var. CHP liderinin bu vaadi ne kadar sandığa yansır henüz bilinmez.

Kılıçdaroğlu’nun seçim vaadleri her yerde konuşuluyor. İl Başkanı, İlçe başkanları ve yönetimleri ile adaylar köy köy, kahve kahve gezerek  bu vaadleri ve uygulanabilirliğini vatandaşlara anlatmaya çalışıyor.

CHP belki de son yılların en güzel seçim rüzgarını yakaladı. 2011 seçimlerinde CHP Adana’da  5. Milletvekilliğini çok az bir oyla kaybetti. Hedeflerinde 6 milletvekilliği var. CHP’nin Adana’da 4 milletvekili çıkarımasının “başarısızlık” sayılacağı,  5  milletvekili çıkarmasının 2011’deki oyunu korumuş olacağı, 6 veya daha fazla milletvekili çıkarmasının ise başarı sayılacağı  kulislerde konuşuluyor.

CHP İl örgütünde sorun olduğu yine kulislerde konuşuluyor. Sorunun da Milletvekili adaylığı için istifa eden Orhan Sümer’in yerine atanan Eczacı Burhanettin Bulut’un oluşturduğu ifade ediliyor, Burhanettin Bulut eline geçen fırsatı değerlendiremediği, örgütleri toparlayamadığı da konuşuluyor.

Çukurova İlçe Belediye Meclisi üyeliği ile birlikte CHP’nin grup sözcülüğü görevini  yürüten İl Başkanı Eczacı Burhanettin Bulut’a CHP’li kadınlardan tepki var. Nedeni yine Milletvekilliği için görevinden ayrılan Avukat Rukiye Çinkılıç’ın yerine yapılan görevlendirme.

Oysa Burhanettin Bulut, ilk göreve başladığında kamuoyundan çok olumlu not alarak CHP Adana İl Başkanlığı görevine başlamıştı. Örgütü yeterince tanımamasına ragmen büyük destek gördü. Ancak aldığı bu desteği çabuk tüketmeye başladığı CHP kulislerinde konuşuluyor.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadınları çok önemsediği bugüne kadarki konuşmalarında dikkat çekti. Kontenjan adaylarını da daha çok kadınlardan yana kullandığı gözlendi. Yaklaşık 2 aydır boş tutulan İl kadın Kolları başkanlığı koltuğuna atama, görevlendirme yapılmadı. Buna ragmen 38 bin CHP üyesinden sandığa giden 21 bin kişi oylarıyla  Adana’da Milletvekili listesine 3 bayan aday yerleştirdi 1. Sıraya Avukat Elif Doğan Türkmen’i, 6 sıraya Jeoloji Mühendisi Müzeyyen Şevkin’i, 8. Sıraya da Kadın Kolları eski Başkanı Avukat  Rukiye Çinkılıç’ı.

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanlığına nihayet  hafta içerisinde atama yapıldığı açıklandı. Ancak getirilen isimin CHP’de tartışama yarattığı, getirilen isme ve yöntemine tepki olduğu gözleniyor.

CHP kulislerinde eğer anlatılanlar, konuşulanlar hatta sosyal medyada paylaşılanlar doğru ise pes doğrusu.İl Kadın Kolları Başkanlığına atanan isim henüz CHP üyesi bile değilmiş! Nasıl oluyor bu demeyin. Kulislerde konuşulanlar daha doğrusu ise İl Kadın Kolları Başkanlığına atama yapılmadan 2 gün önce üyelik başvurusu yapılmış, henüz üyeliği bile onaylanmamış.

 

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanlığına yapılan atama nedeniyle CHP’li kadınlardan İl Başkanı Burhanettin Bulut’a tepki var. Kadınlar bu atamanın CHP’ye ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na zarar verdiğini öne sürüyor ve hatanın düzeltilmesi gerektiğini ifade ediyor.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al