Hotivi

“Adana’da değişen bir şey olmadı”! - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 11:56

“Adana’da değişen bir şey olmadı”!

Son Güncelleme :

01 Nisan 2015 - 11:15

Adana(Ulus)–Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana İl Başkanı Fikret Yeni, Adana’da yerel seçimlerin üzerinden tam bir yıl geçtiğini ancak hizmet noktasında değişen bir şey olmadığını söyledi. 

Fikret Yeni, yazılı açıklamasında, Adana’da “Bir şey değişecek, her şey değişecek” sloganının altının boş kaldığını öne sürdü. Yeni,  “Adana’da 30 yıldır devam eden talihsizlik yine değişmedi. Adana her dönem olduğu gibi bu dönemde de, yerel yatırımların hiçbiri ile buluşamadı. Kısacası, beyhude geçti koskoca bir yıl. Unutuldu verilen tüm sözler. Geride kalan sadece içi boş bir avuç vaat
‘BEYHUDE GEÇTİ BİR YIL’
Bugün bu sözleri bir Adanalı olarak ifade ederken, siyasi kimliğine bakmaksızın o makamda kim oturursa otursun, ‘Helal olsun, Adana böyle başkan görmedi bugüne kadar’ demek isterdim. Geride kalan ve beyhude geçen 1 yıla bakınca, gelecekteki 4 yıl için de durum hiç iç açıcı gözükmüyor. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bugün hizmetlerini konuşuyor olacakken, siyasi hezimetlerini konuşmaktayız. Sosyal medyadan siyasi içerikli mesajlar. Küçük bir eleştiriye dahi tahammül edemeden karşısındakine o makama yakışmayacak bir dille hakaretler. Ülkenin seçilmiş siyasi büyüklerine saygısızca hakaretler. Kendi siyasi misyonunu taşımayan ilçe belediyelerine gitmesi gereken yatırımları kısıtlamalar. Yine kendi siyasi bayraktarlığını yapmıyor diye kendi yandaşlarını kadrolaştırmak adına, işçi kıyımları. Bir partinin il başkanı ve sadece o partinin belediye başkanı gibi teşkilatlarla buluşmalar, hatta siyasi kadro oluşturmalar. Adana, bu geçen zamanda bunlardan başka bir şey görmedi. Ben bugüne kadar sustum. Bir yılın dolmasını bekledim.
‘ÖVÜNECEĞİ BİR ESERİ YOK’
Şimdi Adanalılar adına soruyorum. Adana’da belediyecilik anlamında, Sayın Sözlü’nün ‘Benim dönemimde yapılan bir hizmet var, o hizmette bu’ diyebileceği ve övünebileceği bir eseri var mı? Cevabını yine ben vereyim, yok. Kısacası Sayın Sözlü’ye büyükşehir gömleği birkaç beden büyük geldi. Bir yıl içerisinde tek bir kavşak yapılmadı. Tek bir bulvar açılmadı. Yollar bulvarlar köstebek yuvasından farksız. Az bir yağmur yağması sonrasında, araçların yüzdüğü, kanalizasyonların taştığı, su altında kalan Adana görüntüsünden kurtulmak için coğrafi ve jeolojik etütler yapılmadı. Şundan Adanalı çok emin, 4 yıl sonra Sayın Sözlü’nün devraldığı Adana yine aynı Adana, hatta daha da geriye gitmiş bir Adana olarak kalacak. Diğer belediyeler hizmetle buluşup kalkınırken, bu şehir daha da gerilemiş olarak karşımızda duracaktır. Adana’nın öncelikli sorunlarına eğilmek yerine sadece popülist bir siyasi vizyon çizen Büyükşehir Belediyesi hizmet karnesine koskoca bir sıfır ekletti” şeklinde konuştu.
‘İLKBAHARA 4 YIL KALDI’
Adana’nın sorunlarının şehrin ortasına dikilmiş gökdelen gibi durduğunu ifade eden Başkan Fikret Yeni, şunları söyledi:
“Bu şehrin betonları arasına harç olmuş biz Adanalılar, yeşerecek bir toprak, tutunacak bir dal arıyoruz ama bulamıyoruz. Bu kent için her bireyin kaygı içinde olduğu aşikar. Bu şehrin insanlarının kaygı yerine, güzel bir yaşamdan başka bir derdi olmaması lazım. Her şehrin mevsimi vardır. Bence Adana hizmette yıllardır bir sonbahar şehri. Adana’nın kışı görmeden ilkbaharı görmesine 4 yıl kaldı. Adana’nın AK Belediyecilik’le buluşmadan hizmetle buluşması mümkün gözükmüyor. Gözümde koca bir şehrin hizmetten uzak gölgesi var yıllardır. Bu gölgeyi yok edecek heyecan da sadece diğer illerimizde olduğu gibi, AK Belediyecilik’te var. Adana Büyükşehir Belediyesi, Adanalı hemşerilerimizin hizmet ve kalite beklentisini, arzu ettiği yönetim anlayışını sergileyemedi. Çağı okuyan ve gereklerini hayata geçiren yeni nesil belediyecilik, Adana’mızın çok uzağında kaldı. Yeni nesil belediyecilik, kamu hizmet kalitesini arttıran ve yerel yönetimlere yeni ufuklar açan sistemlerin yanından bile geçemedi. Yerel yönetimler artık çağdaş dünya kentlerinin hizmet ve proje standardını yakalamalı. Yönetimde ve karar mekanizmalarında katılımı ve ortak aklı oluşturmayı mahalli ligden kurtulmayı maalesef Adana Büyükşehir Belediyesi başarmadı.
‘VİZYONU YOK’
Sayın Sözlü, ortaya bir vizyon koymalısın. O da bugünün hayalini, yarının gerçeğini kılmak için ortaya konan beyinsel çaba olmalıdır. Ayrıca bugünden yarınlara uzanan bir iyimserlik ve insanları heyecanlandıran bir umut içermelidir. Geleceği kuracak ve kurtaracak bir vizyon, ancak pozitif bir yaklaşım ortamında serpilebilir. Çünkü belediyecilikte, göz kararı ve el yordamı ile veya sezgiye güvenerek geleceğe yatırım yapılmaz. Halkın sorunlarına direkt temas etmek, yerel yöneticinin en temel özelliği olmalıdır. Kaliteli hizmet ve kaliteli yaşam tüm Adanalıların en öncelikli hakkı. Adana’nın zenginleşmesi için büyümesi gerekir. Büyümek içinse çalışılması yatırım üretmesi gerekir. Adana’da yaşayan her bireyi, şehrin sakini değil, sahibi olarak görerek çalışma yapmak ve o şekilde yaklaşmak şart. Bizim kültürümüzde bir şehrin belediye başkanı sadece iyi hizmet eden değil, aynı zamanda şehir halkının güvendiği kişidir, şehriemindir.”

 

takipçi satın al