Hotivi

Adana'da Deprem Uyarısı - Adana UlusAdana Ulus

15 Haziran 2021 - 11:49

Adana’da Deprem Uyarısı

Adana’da Deprem Uyarısı
Son Güncelleme :

26 Haziran 2015 - 14:46

Şehir Plancılar Odası Adana Şubesi, 145 kişinin yaşamını yitirdiği 6.3 oranındaki depremin 17. Yıldönümünde yine deprem uyarısında bulundu.

27 Haziran 1998 günü Adana ve yakın çevresinde büyüklüğü 6.3 olan bir deprem yaşandığına dikkat çekilen Şehir Plancılar Odası açıklamasında, “Bu afet sonucunda 59’u Adana kent merkezinde, 86’sı Ceyhan kent merkezinde olmak üzere toplam 145 kişi yaşamını yitirmiş; 802 konut ile 18 işyeri tamamen yıkılmıştır. Ayrıca 10.232 adedi yıkık veya ağır derecede olmak üzere toplam 82.552 bina hasar görmüştür.” Denildi.

“Bugün Adana-Ceyhan Depreminin üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen kentte hala bölgesine göre %60 – 80 Aralığında kaçak yapılaşmanın olduğu, üstelik ruhsatlı ve mühendislik hizmeti görmüş yapıların da maalesef teknik ve bilimsel esaslara uyulmadan özellikle zayıf zemin koşulları dikkate alınmadan, denetimsiz ve kalitesiz biçimde üretildiği gözlenmektedir. “ denilen Şehir Plancılar Odası açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Olası yeni bir depremde aynı kayıpların yaşanmaması için hem vatandaşlara hem de yerel yönetimlere farklı sorumluluklar düşmektedir. Buna göre, vatandaşlar imar kanunu ve yönetmeliklerine uygun, ruhsatlı yapı üretilmesi konusunda duyarlı ve bilinçli olmalı, yerel yönetimler ise afet risk yönetimi çalışmalarına bir an önce başlamalı, denetimli ve kaliteli konutların üretimi ile kontrolünü sağlamalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yer Bilimsel Etüt Dairesi Başkanlığı tarafından Afet Sakınım Yönetmeliği’nin hazırlanması çalışmalarına başlanmış olup bu çerçevede seçilecek bir pilot bölgede örnek bir Afet Sakınım Planı çalışması yapılması gündemdedir. Bu nedenle depremin yıkıcılığını yaşamış Marmara bölgesi yerleşimlerine göre büyüklük açısından daha kolay incelenerek planlanabilecek Adana kentinin pilot bölge olarak seçilmesi çok doğru olacaktır.

Kentimiz bu çalışmada yer almak için gönüllü olmalıdır. Üstelik Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulmuş olan Afet Risk Yönetimi Şube Müdürlüğü 2014 yılından beri gerekli risk azaltma çalışmaları yapmak ve olası afet kayıplarını azaltarak güvenli kentsel çevreler elde etmek amacı ile çalışmalara başlamıştır.

Şehir Plancıları Odası Adana Şubesi Afet Sakınım Planı çalışmalarının kent bütününe yönelik Sektörel Master Planlar, Ulaşım Master Planı ve Kentsel Dönüşüm Master Planı çalışmaları ile eşgüdümlü yürütülmesi gerektiğini tekrar vurgulamaktadır.

Planlama prensiplerine göre kent bütününde atılması gerekli öncelikli adımlar;

  • § Planlara esas mikro bölgeleme etütlerinin yapılması;
  • § Risk azaltma giderlerinin ‘maliyet’ değil, ‘yatırım’ olarak tanımlanması;
  • § Risk azaltacak yöntemlerin, hem yönetimler hem de vatandaşlar tarafından benimsenmesini sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi;
  • § Paydaş kurum kuruluşlar arası işbirliklerin geliştirilmesi;
  • § Afet bilgi altyapısının oluşturulması;
  • § Kentsel risk analizlerinin yapılması;
  • § Sakınım planının hazırlanması ile
  • § Planın yeniden değerlendirilme sürecinin izlenmesi olarak tanımlanabilir.

Zarar azaltma ve risk yönetimi çalışmaları yürütülürken, risk yönetimi kültürünün toplumun her kesiminde yaygınlaştırılması gerekmekte; kaderci toplum olmaktan çıkıp, dirençli toplum olmaya doğru adım atılmalıdır. Bunun için hem sivil toplum kuruluşları hem de yerel yönetimlerin etkin katılımları için sürekli olarak çeşitli etkinler yapılmalıdır.

Bu etkinlik ve tatbikatlar ile her düzeydeki öğretim programlarında olası teknolojik tehlikeler ve doğal afetlerin etki ve sonuçlarına yer verilmelidir. Uygar dış dünyadaki gibi her türlü afetlere dirençli bir toplum yaratma hedefinde yaygın ve sürdürülebilir halk eğitimi programları uygulanmalıdır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al