Hotivi

Adana’da Doğa’ya 500 Kınalı Keklik - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 02:39

Adana’da Doğa’ya 500 Kınalı Keklik

Son Güncelleme :

29 Nisan 2015 - 12:43

borsa_keklik_adana_ (3)Adana’da buğday üreticilerine destek olmak, tarımsal çevreyi korumak, kentin ekonomisine ve sosyal gelişimine katkı sağlamak ve süne ile biyolojik mücadele için doğaya 500 kınalı keklik bırakıldı.

Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç,  biyolojik mücadele çalışmaları ile buğdayda süne zararlısının Adana bölgesinde oldukça azaldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:borsa_keklik_adana_ (1)

“2010 yılından bu yana yaptığımız bu çalışmalar ile Adana’nın kuzeyinde yetiştirilen buğdayın kalitesinin ovada yetiştirilen buğdayın kalitesine yaklaştığı gözlenmiştir. Mücadele çalışmalarını yürüttüğümüz Karaisalı, İmamoğlu ve Sarıçam ilçelerinde yetiştirilen buğdaylar yemlik yerine ekmeklik olarak değerlendirilmekte ve üreticilerimiz ürünlerini çok rahat bir şekilde istedikleri yere ve fiyata satabilmektedirler. Kalitesi artan buğday ise çiftçimize % 20-30 gibi bir katma değer kazandırmıştır. Böylece üreticilerimiz gelirlerini arttırarak emeklerinin karşılığını almaya başlamışlardır.  Ayrıca buğdayda artan verim ve kalite ile un sanayicilerimize de daha nitelikli buğday sağlanmış oldu. Borsamızın süne ile biyolojik mücadele için yılda yapılan 20 bin -32 bin TL’lik yatırımla, ilimize yaklaşık 15 milyon TL’lik katkı sağlamaktadır. Bu başarının devamını sağlamak için 2015 yılında da, Borsamızın finansmanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ile işbirliği yapmıştır. Bu işbirliği kapsamında Nisan ayının ilk haftasında Adana Karaisalı, İmamoğlu ve Sarıçam ilçelerinde Süne zararlısı ile Biyolojik mücadele amacıyla Borsamız ile Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü yönetici ve uzmanları katılımı ile parazitoit salımı başlatılmış,  toplam 450.000 adet parazitoitin salımı yapılmıştır. Bu günde yüzlerce Kekliği doğaya bırakarak süze zararlısı ergini ile mücadelemizi sürdürmekteyiz. Mücadelemizde bizlerle paydaş olan kurumlara ve siz değerli misafirlerimiz yeniden hoş geldiniz diyor, üreticilerimize bereketli kazançlı sezon dileyerek saygılar sunuyorum”diye konuştu.borsa_keklik_adana_ (2)

“DOĞAL VARLIKLARI KORUMALIYIZ”

Vali Mustafa Büyük, doğal varlıkları korumanın herkesin görevi olduğunu ifade ederek, “Avcılarımızın bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bu keklikler özel ortamlarda yetişti. Tabiata uyumlu hale gelebilmeleri için belirli bir süre korunmaları lazım. Keklikler tabiata uyum sağlamadan, kendileri koruyacak hale gelmeden yok edilirlerse bu hepimizi üzer. Tabiatın korunmasında avcılarımızın da sorumluluğu var.” dedi.

 

 

 

 

takipçi satın al