Hotivi

Adana’da eylemlerin Bilançosunu Açıkladı - Adana UlusAdana Ulus

21 Haziran 2021 - 19:51

Adana’da eylemlerin Bilançosunu Açıkladı

Son Güncelleme :

03 Haziran 2013 - 22:30

Vali Hüseyin Avni Coş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile birlikte Taksim Gezi Parkı’ndaki olayların Adana’da protesto edilmesiyle ilgili  açıklamalarda bulundu.

vali_gurkanValilik Toplantı Salonu’nda medyanın karşısına çıkarak açıklamalarda bulunan Vali Coş, Adana’da, kente yakışmayan olayların yaşandığını belirtti.

Bu olayların, birlikte yaşama kültürüne, kardeşlik ilişkilerine, barış iklimine zarar veren davranışlar olduğunu ifade eden Vali Coş, “Ateşler yakarak devletin malına, devletin aracına daha da önemlisi devletin polisine parke taşlarının atılması, kaldırımdaki çiçek saksılarının parçalanıp atılması hiçbir şekilde demokratik hak olarak ifade edilemez” dedi.

Dünyanın her tarafında bu tür maddeleri kullanarak diğer insanlara yada devletin güvenlik güçlerine saldırı düzenlenmesinin suç teşkil ettiğini anlatan Vali Coş, “Bu eylemlerin demokratik sınırlar içerisinde, karşılıklı sevgi ve saygı ortamına zarar vermeden gerçekleştirilmesi en büyük dileğimizdir. İnsanlar burada düşüncelerini ifade edip, protestolarını seslendirme imkanı buldular ama bunun ötesinde yürüyüşe geçip istikameti belli olmadan, nereye zarar verecekleri belli olmadan taşlarla, sopalarla polise saldırmaları sonucunda önce suyla, suyun etkisiz kalması üzerine mecburen bu saldırgan kalabalığın durdurulması, can ve mal zararının oluşmaması amacıyla mecburen ölçülü ve kontrollü bir şekilde gaz kullanımına gidilmiştir. Mecbur kalmadıkça zor kullanılmamıştır” dedi.

Vali Coş, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu sistemde tepkilerin, demokratik hakların kullanım biçiminin belli olduğunu dile getirdi.

Bayrağı’nı Seven Polisine Taş Atmaz

adaeylemiYaşanan olaylarda Atatürk Caddesi’nden 10 kamyonu aşkın taş ve parke parçası toplandığını anlatan Vali Coş, “Özellikle polis araçlarının geçmemesi için barikatlar kurulmuş. Bunlar Adana’nın gerçek durumunu yansıtmıyor. Üstelik bunu yapanların bir kısmı Türk Bayrağı’na saygısızlık yaparken, Türk Bayrağı’nın yırtıldığına dair Atatürk Parkı’nda yaptığımız incelemede de görüntülere rastladık. Diğer bir kısmı ise Türk Bayrağı’nı üzerine sarıp polise taş atmaya çalışıyor. Türk Bayrağı’nı gerçekten seven hiç kimse Türk polisine taş atmaya kalkmaz. Bilmelidir ki o insanlar, eğer Türk Bayrağı bu yurdun dört bir köşesinde özgürce dalgalanıyorsa Türk polisi, Türk jandarması, Türk askeri sayesindedir. Bunun için bu tür ne yaptığını bilmeyen davranışlardan herkesin uzak durması, sorumluluk içerisinde hareket etmesi en büyük dileğimizdir” dedi.

Vali Coş, güvenlik kuvvetlerinin olaylara son derece temkinli bir şekilde yaklaştığını belirterek, “Taşla yaralanan hiçbir vatandaş olmamasına rağmen 23 polisimiz çeşitli seviyelerde iş görmez raporları alarak yaralanmışlardır. İçerisinde kolu kırılan ve başından yaralanlar da var” dedi.

Ateş yakarak, barikatlar kurarak ve kaldırım taşları ile polise saldırarak kimsenin bir şey elde etmesi mümkün olmadığına dikkati çeken Vali Coş, güvenlik kuvvetlerinin bu tür oluşumlara karşı yasaların öngördüğü şekilde kararlı ve tedbirli bir şekilde görevlerini yerine getirerek, bu tür görüntülerin oluşmaması için gerekli çalışmaların yapacağını söyledi.

Vali Coş, herkesin duyarlı davranması gerektiğini belirterek, yangına “körükle” değil, “köpükle” gidilmesinin herkesin menfaatine olacağını söyledi.

“Adana Barış Kenti Olmalı”

Yaşanan olaylarla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Coş, “Toplam 23 polisimiz yaralı, 31 gözaltı var. Tabi ki tespit edilen, henüz gözaltına alınmayan ve gözaltına alınması gereken başka saldırganlar da var. Onlarla ilgili çalışmalarımızı da polisimiz, yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatları doğrultusunda devam ettiriyor. Sonuç olarak Adana’nın barış kenti olması, Adana’nın uygar bir kent olmasına zarar verecek yaklaşımlardan herkesin kaçınmasını özellikle tavsiye ediyorum. Söz konusu olan muhalefetse, söz konusu olan eleştiriyse, söz konusu olan demokratik tepkiyi ortaya koymaksa bunu uygarca ve hukukun yararına uygun şekilde yapmak herkesin yararınadır. Dolayısıyla burada muhalefetin sesinin kısılması, muhalefetin eleştirilmesi yahut muhalefet yapmanın yasaklanması, engellenmesi değil, tamamen diğer vatandaşların can ve mal emniyetine zarar veren saldırganlığın önlenmesi olayıyla karşı karşıyayız” dedi.

takipçi satın al