Hotivi

ADANA'DA İHRAÇLARA PROTESTO EYLEMİ - Adana UlusAdana Ulus

30 Temmuz 2021 - 06:24

ADANA’DA İHRAÇLARA PROTESTO EYLEMİ

ADANA’DA İHRAÇLARA PROTESTO EYLEMİ
Son Güncelleme :

30 Ekim 2016 - 22:08

khk_ihrac_eylemiKanun Hükmündeki kararnamelerle ihraçlar Adana’da protesto edildi.
İhraç edilen kamu emekçileri için Adana AtatürkParkı’ndaki eyleme CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş ve Zülfikar İnönü Tümer, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, CHP İl Başkanı Ayhan Barut, Siyasi partilerin temsilcileri, Sendikalar ve Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri destek verdi.
Platform adına gerçekleştirilen eylemde açıklamayı BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan yaptı. 29 Ekim gecesi çıkarılan KHK’lerle binlerce üyelerinin, akademisyen ve kamu emekçisinin ihraç edilerek işinden 10 bin 138 kişinin atıldığını, Adana’da 18 Eğitim Emekçisi, 2 Sağlık Emekçisi SES Üyesi, 1 Kültür Sanat Sen’den üye ve yöneticinin ihraç edildiğine dikkat çeken Özkan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz, diplomalarımız, kazanılmış haklarımız, sendikal haklarımız hukuk tanımaz bir keyfiliğin tasallutu altındadır.
Gerekçe olmayan gerekçelerle, sendikal eylem ve etkinliklerimiz “suç”muş gibi gösterilerek, idari kararlarla cezalandırılmıştır. Gerçek suçlular ve suç işleyenler karanlığı sever, işledikleri suçları karanlığın örttüğüne inanırlar.
Bunun için gece KHK’leri kamu emekçilerinin “keskin kılıcı” olarak baş almaya devam ediyor.
Bunun için ne kaldıysa gazete, internet yayını, basın kapatılarak susturuluyor.
Bunun için rektörlük seçimleri kaldırılıyor. Bunun için savunma hakkı sınırlandırılıyor, avukatlık mesleği denetim altına alınıyor.
Karanlıkta Ve “Karanlık” Olarak İşlediğiniz Suçlar Görünmez Değildir! Kamu emekçilerinin iş hakları, çalışma hakları, müktesep hakları, emeklilik hakları, sendikal hakları, sahip oldukları güvenceleri bir çırpıda, büyük bir keyfilikle yok sayılıyor. Bunlar KHK yapıcılarının insafına ve takdirine bağlı konular değildir. Bunlar “hak”tır. Kazanılmış hak ve hak kavramıyla keyfi biçimde oynayamazsınız.
Darbe girişiminin ihalesini kamu emekçilerinin sırtına yükleyemezsiniz. İşimizle, ekmeğimizle oynayamazsınız. OHAL rejimi demokrasinin, sendikal hakların, kuvvetler ayrılığının köküne kibrit suyu dökmektir. Tam bir keyfi rejim inşasıdır. 2023 Cihan Devleti proje ve hayalinizin parçası değiliz. Olmayacağız! Derhal ILO şartlarına, uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan Sendikal hak ve hukuk normlarına dönün.
Sendikal eylem etkinliklerden dolayı ihraç ettiğiniz üyelerimizi işlerine iade edin. Ok Yaydan Çıkmıştır! Buradan herkesi, parlamentoyu, siyasi partileri, sendikal konfederasyonları uyarıyoruz. Daha fazla izleyip, bekleyemeyiz. KHK keskin kılıcının ne zaman bizim başımızı keseceğini beklemek için sıraya giremeyiz. Haklarımız için, işimiz, ekmeğimiz için,
Hak İçin Her Tür Demokratik Mücadele Meşrudur!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al