Adana’da Kurbanlık Sıkıntısı Yok - Adana UlusAdana Ulus

10 Mayıs 2021 - 04:44

Adana’da Kurbanlık Sıkıntısı Yok

Son Güncelleme :

11 Ekim 2013 - 1:19

dana_kurbanValilik, Adana’da kurbanlık için 38 bin 678 büyükbaş, 110 bin  küçükbaş hayvanın bulunduğunu ve kurbanlık sıkıntısının olmadığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, 15-18 Ekim tarihlerinde kutlanacak olan Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvan hareketleri ve kurban kesimleri konusunda herhangi bir sorun yaşamaması amacıyla İl Kurban Komisyonunca gerekli çalışmaların yapıldığını, bu amaçla tüm ilçelerde hayvan satış ve kesim yerlerinin tespit edilerek ilan edildiği belirtildi. Halkımızın veteriner kontrolünde olan bu yerlerden hayvan alması ve kestirmesinin, olumsuz görüntülerin yaşanmamasının Adana’nın genel prestiji açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekilen Valilik açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Kurban Kesim ve satış yerlerinin denetimi konusunda İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimizden yeterli sayıda veteriner hekim görevlendirmesi yapılmış olup, bayram süresince denetimlere devam edilecektir.

İlimizin büyükbaş ve küçükbaş tüm hayvanları son yıllarda küpelenerek kayıt altına alınmıştır. Kaçak hayvan hareketlerine kesinlikle müsamaha gösterilmemektedir. Ayrıca Adana genelinde programlı aşılama çalışmaları zamanında yapılarak hayvan sağlığının korunmasına azmi çaba sarf edilmektedir. Bu nedenle kurban kesecek kimselerin, kurbanlıklarını emin olarak satın almaları ve huzur içerisinde kestirmeleri konusunda herhangi bir kaygıya gerek bulunmamaktadır.

Adana’da 2012 yılında bir önceki yıla göre büyükbaş hayvan sayısı %26, küçükbaş hayvan sayısı ise %41 oranında artmıştır. Şu anda 38.678 büyükbaş, 110.000 civarında küçükbaş kurbanlık hayvan sayımız mevcut olup, bu rakamlar 2012 yılında kurbanlık olarak kesilen hayvan sayısının çok çok üzerindedir. Bu nedenle gerek kurbanlık hayvan sayısı ve gerekse hayvan fiyatları yönünden İlimizde herhangi bir sıkıntı yaşanması beklenmemektedir. Halkımız bayramı huzur ve güven içerisinde geçirmesi için her türlü tedbir alınmaktadır.”

takipçi satın al