Hotivi

“Adana’da Muhammed Eksikliği Var mı” - Adana UlusAdana Ulus

17 Haziran 2021 - 08:49

“Adana’da Muhammed Eksikliği Var mı”

“Adana’da Muhammed Eksikliği Var mı”
Son Güncelleme :

24 Nisan 2013 - 9:34

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Adana Müftüsü Arif Gökçe’nin  “Adana’da Muhammed Eksikliği Var” açıklamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sordu.  Erdoğan’a 8 soru yönelterek yazılı yanıt isteyen CHP Milletvekili Demirçalı, “Sizce Adana’da “muhabbet ve Muhammed eksikliği” var mıdır?” dedi.

alidemircaliTBMM Başkanlığına  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması iztemiyle soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez’in, ‘’İzmir dindarlığının, irfana ihtiyacı var. İzmir’in dini ve manevi hayatını yeniden ayağa kaldıracak, ehil bir müftü atadık.” sözleriyle İzmirlilerin dini inancını sorgulayıp dini açıdan aşağılamaya kalktığını anımsatarak, bu kez Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Adana’daki temsilcisi Adana Müftüsü Arif Gökçe’nin  ”Adana’da muhabbet ve Muhammed eksikliği var” açıklamasıyla Adanalıların dini inancının zayıflığını öne sürerek toplumu ayrıştırmaya yönelik açıklamalar yaptığını söyledi.

MÜFTÜ İSTİFA ETMELİ

Demirçalı, Adana Müftüsü Arif Gökçe’nin bu kinayeli, ötekileştirici, itham edici açıklamalarının,toplumu birleştirmeyi ve kaynaştırmayı kendisine amaç edinmiş ve yasal görevi de esasen bu olan sözlerin din adamları tarafından söylenmiş olmasının ,yurttaşlarımızı derinden üzdüğünü  ve kabul edilemez bir tarif içine soktuğunu kaydetti. Demirçalı, “Anayasa’nın Din ve Vicdan Hürriyetini belirleyen 24’üncü maddesini ve Diyanet İşleri Başkanlığının görevlerini belirleyen 136’ncı maddeyi ve Diyanet İşleri Başkanlığının kuruluş, teşkilat ve görevlerini belirleyen kanun ve yönetmeliği okumalı ve eğer bu söylediği sözler yukarıdaki Anayasa maddeleri ile ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun değilse bu açıklamaların sahipleri derhal görevlerinden istifa etmelidirler.” dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’A 8 SORU

Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yazılı yanıtlaması istemiyle yönelttiği 8 soru şöyle:

1-Toplumda birlik ve beraberliği tesis etmekle hem dinen hem de görevi gereği sorumlu olan İl Müftüsü bu konuşmasıyla Adana Halkına hakaret etmiş olmuyor mu?

2- Muhabbet;sevgi ,saygı,hoşgörü anlamındadır.Adana’nın muhabbetinin yokluğunu,bir ilin dini yönden sorumlusu olan bir müftü hangi kriterlere dayanarak söylemiştir.

3-Adana Müftüsünün yapmış olduğu bu açıklamalar konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce Adana’da “muhabbet ve Muhammed eksikliği” var mıdır?

4- Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Adana’da olmadığını söyleme hakkını ve haddini nereden almaktadır?

5-Adanalıların ödediği vergilerle maaşını alan bir din adamı, insanların imanını, ibadetini, muhabbetini ölçüp biçmek gibi bir yetkisi var mıdır? Böyle bir kriter mi getirmeyi düşünüyorsunuz?

6-“Az muhabbetli, çok muhabbetli” diye insanlarımızı ve şehirlerimizi ayırt etmeyi doğru buluyor musunuz? Sizce Muhabbettin ölçüsü nedir? Muhammed’in eksikliği neye göre belirleniyor, böyle bir kriter var mıdır?

7-İnsanların inanç düzeyleri hakkında yorumlar yapmak,toplumu ayrıştırmaya yönelik sonuçlar doğuracağı kesindir.Suç olaylarında yaşanan artışları,inanç ve ibadet eksikliğine bağlamak doğru bir anlayış mıdır?

8-İnsanların inançlarını ve dini eğilimlerini sorgulayarak ,görev ve sorumlulukları dışında açıklamalarda bulunan Adana Müftüsü hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Görevinden alınacak mıdır?”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al