Adana’da Öğretmenler Sokakta haykırdı - Adana UlusAdana Ulus

6 Mart 2021 - 07:08

Adana’da Öğretmenler Sokakta haykırdı

Adana’da Öğretmenler Sokakta haykırdı
Son Güncelleme :

26 Şubat 2014 - 22:52

adana_ogretmen_eylem (9)
Adana’da Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Kamu-Sen’e üye öğretmenler bir günlük uyarı grevi yaptı. Özlük hakları için grev yapan öğretmenler, Adana’da İnönü Parkı’ndan başlayarak Turan Cemal Beriker, Eski müze güzergâhından Küçük Saat’teki 5 Ocak Meydanına kadar sloganlar atarak yürüdü.

Öğretmenler eylem merkezi olarak İnönü Parkı’nı seçti. Saat 11.00’den itibaren parkta toplanan öğretmenler, davul zurna eşliğinde halay çekti, iktidarı attıkları sloganlarla protesto etti. Milli Eğitim Komisyonu’nda kabul edilen ve TBMM Genel Kuruluna gelen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı protesto eden eğitimciler 17 Aralık operasyonu ile başlayan süreci canlandırdıkları kısa oyunla hicvettiler.

Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Kamu-Sen üyesi öğretmenler burada basın açıklamasının ardından dağılmaları beklenirken kortej halinde Turan Cemal Beriker Bulvarında yürüyüşe geçti. Sivil polislerin müdahalesine ve uyarılarını dikkate almayan öğretmenler 5 Ocak Meydanı’na yürümeye başladı. Yürüyüşe hazırlıksız yakalanan polis zor durumda kaldı.

adana_ogretmen_eylem (13)Polisin uyarılarını dikkate almayıp yürümeye başlayan eğitimcilere vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdiler. Öğretmenler yürüyüş boyunca iktidar aleyhinde sloganlar attı. Öğretmenlerin yürüyüş süresince “Hırsız var” şeklindeki sloganlarına vatandaşların da aynı sloganlarla ve alkışlarla destek verdiği gözlendi. Bu sırada çevik kuvvet polisinin 5 Ocak meydanına sevk edildiği gözlendi. Polisin çeşitli uyarılarına karşın sayıları 3 bine yaklaşan topluluk 5 Ocak Meydanı’na kadar yürüdü. Burada polis müdürleri öğretmenlere dağılmaları için 10 dakika süre verdi aksi takdirde müdahale yapılacağı megafonlarla duyuruldu. Bu sırada 5 Ocak meydanında 2 adet Toma geldiği görüldü. Çevik kuvvet polisi de tetikte beklemeye başladı.

 

EZAN OKUYUNCA EYLEME ARA VERİLDİ

 

adana_ogretmen_eylem (1)3 sendikanın başkan ve yöneticileri ile sayıları 3 bine yaklaşan öğretmenler slogan ve alkışlarla protestolarını sürdürürken, hazırlanan ortak açıklama okunmaya başlandı. Bu sırada ezan okununca öğretmenlerin açıklamayı okumaya ve slogan atmaya ara verdikleri görüldü. Basın açıklamasının okunmasından sonra öğretmenler bu kez çakmak caddesi üzerinden tekrar İnönü meydanına kadar yürüyerek dağıldı.

Adana’da öğretmenlerin 5 Ocak Meydanındaki eylemine başta İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek olmak üzere üst düzey yöneticilerin de geldikleri görüldü. Öğretmenlerin 5 Ocak meydanındaki eylemine emniyet müdürü Zeybek’in telsizle talimat vererek tomalarla ve çevik kuvvet polis ekipleri tarafından herhangi bir müdahale yapmamaları konusunda uyarı yaptığı da öğrenildi. Adana’da son yıllarda ilk kez bir eyleme polisin müdahale yapmadığı ve öğretmenlerin de sessizce dağılması dikkat çekti. Bu olayın da gösterdiği gibi polisin müdahale etmemesi durumunda herhangi bir üzücü olayın yaşanmayacağı da görüldü.

adana_ogretmen_eylem (14) adana_ogretmen_eylem (13) adana_ogretmen_eylem (12) adana_ogretmen_eylem (10) adana_ogretmen_eylem (8) adana_ogretmen_eylem (5) adana_ogretmen_eylem (3) adana_ogretmen_eylem (2) adana_ogretmen_eylem (1)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.