Hotivi

Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 17:03

Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu

Son Güncelleme :

04 Nisan 2015 - 20:25

karnaval_basin_toplantisi_ (3)Adana, Türkiye’nin ilk sokak karnavalı olan “2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” ile tarihi günlerinden birini daha yaşıyor.

Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen karnaval ile Adana’nın cadde ve sokakları şenlik havasına büründü. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak düzenlenen toplantının sürpriz konuğu ise Türkiye Milli Takımlar Direktörü Fatih Terim oldu. Adana Valisi Mustafa Büyük, Terim’e günün anısına bir plaket sundu. Terim karnavalın Adana’nın imajına büyük katkı yaptığını ve bu karnavalın bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Toplantıya ayrıca, çok sayıda özel davetli ile birlikte karnaval için Adana’ya gelen iş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü simaları da katıldı. Portakal Çiçeği Karnavalı için kente gelen ünlülere Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ev sahipliği yaptı.

Vali Mustafa Büyük, Adana’nın kültürel değerler ve doğal güzellikler açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek “Bu değerleri en iyi aktaran etkinliklerden biri de Portakal Çiçeği Karnavalı’dır. Karnaval Adana’nın renklerini dünyaya aktarmak açısından büyük görev üstlenmiştir” dedi. Adana Valisi Büyük şunları söyledi;karnaval_basin_toplantisi_ (1)

“Bu organizasyon “Adana’yı marka kentler arasına taşımak” konusunda bizleri motive ve teşvik etmektedir. “Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı”, Adana’mızın marka değerinin yükseltilmesi yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Toplumun tüm kesimlerinden çok yoğun bir katılımla, hayli renkli etkinliklerle gerçekleştirilen bu karnaval; Adana’nın tanıtımına çok önemli bir katkı sağladığı gibi, kentlilik bilincini, kentin gelişimine yönelik moral ve motivasyonu arttırmak açısından da sevinç ve gurur vericidir.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, karnaval ateşinin günden güne büyüyüp geliştiğini görmenin mutluluk verici olduğunu kaydetti.  Sözlü, Adana’nın adının karnaval ile Türkiye’de ve dünyada duyulduğunu da belirterek şöyle konuştu;

“Karnavalın kentin pozitif tanıtımına son derece önemli katkı yaptığını hep beraber gördük. Özellikle Adana dışından gelen misafirlerimiz unutulmaz günler yaşayacaklar. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın, ilerleyen yıllarda Türkiye’ye ve dünyaya mal olacak özelliğe, güce ulaşması en büyük dileğim. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına ev sahipliği yapmaktan, hemşerilerim adına onur duyuyorum.”

Karnavalın fikir öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise “Portakal Çiçeği Karnavalı”nın henüz üçüncü yılında olmasına rağmen bir bahar şenliğine, bir Hıdrellez kutlamasına dönüşmeye başladığının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu;karnaval_basin_toplantisi_ (2)

“Karnavalımızda herkesi eğlenmeye çağırıyoruz. Hoşgörü içinde birlikte eğlendiğimiz zaman birlik ve beraberliğimiz daha da artıyor. Bunun için başta Adana’lılar olmak üzere karnavalımıza katılan herkese teşekkür ediyorum. Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinden binlerce kişinin katıldığı, şehrin her köşesinde birbirinden farklı birçok aktivitenin gerçekleştiği karnavalımızın gerçek sahibi her zaman dile getirdiğim gibi Adana halkıdır. İlk günden itibaren sıcak ev sahipliği ile karnavala sahip çıktıkları ve bu sevgi işini gönülden destekledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün Adana’da siyasetin konuşulmadığı, kimsenin diğerini ötekileştirmediği, herkesin bir ve tek, omuz omuza, kardeşçe ve yanyana yürüdüğü, sokaklarında birlikte şarkılar söyleyip, dans ettiği, halaylar çekip çiftetelli oynadığı gerçek bir bahar şenliği yaşıyoruz.  Temelinde “sevgi ve dostluk” mesajı olan karnavalımız ile hedefimiz, Adana’nın bu güzel halini tüm Türkiye’ye, hatta dünyaya duyurmaktır.”

 

Konserlerde Coşku Üst Düzeydeydi

4 Nisan’da kortej yürüşü ile başlayan karnaval coşkusu Merkezpark’ta Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Keremcem, Zeynep Casalini ve Gülden Mutlu konseri ile doruğa ulaştı. Karnaval süresince Adana’nın birçok cadde ve sokakları ile kapalı mekanlarında 190’a yakın etkinlik ve aktivite düzenlenecek. Bu aktiviteler arasında; dans, müzik, halk oyunları, bando, sergiler, anma ve imza günleri ile spor gösterileri yer alırken, cumartesi gece düzenlenecek konserlerin ardından  dilek fenerleri ile Adana’dan tüm dünyaya “sevgi ve dostluk” mesajı iletildi.

 

takipçi satın al