Adana’da Seçim Güvenliği ve Sandık Hukuku Paneli - Adana UlusAdana Ulus

13 Haziran 2021 - 05:11

Adana’da Seçim Güvenliği ve Sandık Hukuku Paneli

Adana’da Seçim Güvenliği ve Sandık Hukuku Paneli
Son Güncelleme :

06 Ekim 2015 - 22:34

Adana(Ulus)–1 Kasım 2015 genel seçimleri öncesinde Adana Barosu’ndan önemli bir etkilik düzenlendi.“Seçim Güvenliği Ve Sandık Hukuku Paneli” 14 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, yaklaşan seçimler öncesinde önemli bir etkinliğe daha imza atacaklarını söyledi.

gazi_citirikÇıtırık, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak Genel Seçimlerinde yurttaşın tercihinin sandıkta doğru tecelli etmesinde, seçim yasalarının sağlıklı uygulanması önem arz etmektedir.

Demokrasilerde, örgütlenme özgürlüğünü kullanan yurttaşlar siyasi iktidarı denetleyebilmekte, beğenmediği yönleri ve uygulamaları protesto edebilmektedir. Ayrıca siyasi iktidarın demokratik usullerle değiştirilmesinde oy hakkının rolü büyüktür.

Seçimlerde oyunu kullanan yurttaşın, kafasında soru işareti oluşmamasının, tercihinin saldığa doğru yansıdığı ve seçim sonucundan da kuşku duymaması gerekir.

İlk çok partili Genel Seçim olan 21 Temmuz 1946 seçimlerinin yargı denetiminde yapılmamış olması, açık oy-gizli tasnif yöntemi nedeniyle yaşanan usulsüzlükler ülke tarihinde yerini almış ve haklı olarak da eleştirilmeye devam edilmektedir.

Üzülerek belirtmek gerekirse; aradan geçen 70 yılda, yakın dönemlerde yapılan seçimlerde yine çeşitli usulsüzlükler yaşanmış seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde tecelli etmemiştir.

Anayasamıza göre seçimler; yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında serbeste , eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre yapılmaktadır.

Seçim sonuçlarının sandığa doğru bir şekilde yansımasında ve çeşitli usulsüzlüklerin önlenmesinde siyasi parti temsilcilerine ve yurttaşlarımıza önemli sorumluluklar düşmektedir.

Adana Barosu olarak; hukukun üstünlüğünün işlerlik kazanması, seçimlerin adil ve demokratik esaslara uygun olarak yapılması amacıyla bu paneli gerçekleştiriyoruz.”

Seyhan Oteli Toros Salon’unda 14 Ekim çarşamba günü saat 15:00’de yapılacak panele TESAV Başkanı Erol Tuncer, Av.-CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sercan Çelebi, Oy ve Ötesi Derneği Bölge Sorumlusu Özge Olsen konuşmacı olarak katılacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al