Adana'da Sivri Sinek Timi - Adana UlusAdana Ulus

12 Nisan 2021 - 22:00

Adana’da Sivri Sinek Timi

Son Güncelleme :

20 Şubat 2014 - 15:14

sinekle_mucadele Adana Büyükşehir Belediyesi, Adanalıların sineksiz ve rahat bir yaz geçirmesi için mücadeleye şubat ayı itibariyle başladı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Cemalettin Kaya, vektörlerle mücadelenin ilk etabı olan; vektörlerin üreme, dinlenme ve yaşama alanları olan yeşil alanlar, kanal, fosseptik gibi yerlerde ilaçlama çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Mücadelenin sadece sivrisinek ve karasinek değil hamam böceği, tatarcık, kene, bit-pire gibi haşarelere yönelik olduğunu da anlatan Cemalettin Kaya, “Mücadelemiz belediyemiz mücavir alan sınırında Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam ve Karaisalı ilçeleri ile 61 orman köyünü kapsamaktadır. 5 adet pulvarizatör, 5 adet holder, 8 adet kanal sisleme cihazı, 105 adet sırt pompası ve 137 personel ile sürdürülmektedir” dedi.

Cemalettin Kaya, çalışmalarda Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış, onaylanmış ve etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Adanalılar bu konudaki şikayetlerini ve önerilerini koordinasyon merkezimizin 328 82 72 numaralı telefonu ile Büyükşehir Alo 153 hattına iletebilirler. Mücadelenin daha verimli olabilmesi adına vatandaşların, bodrumda ve apartman bahçesinde su birikintisi, açığa akan bir kanal, bahçede havuzu olan ve ömrünü tamamlamış lastik gördüklerinde muhtarlara ya da belediyemiz hatlarına başvurmasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığı mücadelenin daha verimli olmasını sağlayacaktır.”