Hotivi

ADANA’DA TEMEL ATTTI, AÇILIŞ YAPTI - Adana UlusAdana Ulus

16 Haziran 2021 - 01:23

ADANA’DA TEMEL ATTTI, AÇILIŞ YAPTI

ADANA’DA TEMEL ATTTI, AÇILIŞ YAPTI
Son Güncelleme :

19 Mart 2018 - 1:17

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barış Manço Bulvarı’nda düzenlenen Çukurova Belediyesi Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugünün 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü olduğunu hatırlattı.
Çanakkale Savaşı’nın sadece bizim tarihimizin değil, dünya savaş tarihinin de önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, yedi düvele karşı olağanüstü bir mücadele verildiğini ve bütün imkansızlıklar içerisinde Çanakkale’de destan yazıldığını söyledi.
“Çanakkale Geçilmez” destanın 18 Mart’ta yazıldığını belirten Kılıçdaroğlu, Çanakkale şehitlerini sevgi, saygı, rahmet ve şükranla andığını bildirdi.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Bugün Afrin’de mücadele eden kahraman ordumuz… Kahraman ordumuza tarihin her döneminde güvendik, yine güveniyoruz. Ordu bu ülkenin onurudur, bir ülkenin namusudur. O nedenle, mücadele eden, bizim güvenliğimiz sağlayan, Türkiye’nin ,vatanın güvenliği için, bayrağı için mücadele eden kahraman ordumuza şükranlarımızı gönderiyoruz.” ifadesini kullandı.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


Çanakkale’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın adeta ön sözü olduğuna vurgu yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün “Çanakkale Geçilmezi” nasıl tanımladığını onun sözleriyle anlattı.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Çanakkale menüsünü hatırlattığı konuşmasında, bu zorlu şartlarda mücadele yapıldığını aktardı.
“Şehit yakınları ve gaziler arasında ayrım olmaz”
Bugünün özelliğinin Şehitleri Anma Günü olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


“Şehitler arasında ayrım yapılmaz. Az önce şehit aileleriyle bir aradaydım. Bir şehit babası, ’15 Temmuz şehitleri ile diğer şehitler arasında fark yaratıyorlar’ dedi. Biz şehitler, gaziler ve şehit yakınları arasında hiçbir ayrım olmasın diye parlamentoya bir kanun teklifi verdik. Aranıza iktidar partisinden ve diğer partilerden milletvekilleri gelirse lütfen her Adanalı şunu söylesin, ’Şehitler bizim şehitlerimizdir. En çok şehidi veren kentlerden birisi Adana’dır. Şehitler arasında, şehit yakınları arasında, gaziler arasında ayrım yapmayın. CHP bir kanun teklifi verdi, siz de destekleyin, bunu lütfen her gittiğiniz yer de söyleyin.’ Şehit yakınları ve gaziler arasında ayrım olmaz.”
Bugün geldiğimiz nokta da vatanın, bayrağın ve İstiklal Marşı’nın üzerine titrendiğini belirtti. İstiklal Marşı’nın bu ülkenin onuru olduğuna işaret eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


“İstiklal Marşı’na hiç kimse söz edemez. Biz babalarımız, dedelerimiz, Kurtuluş Savaşı’nı verip düşmanı gönderirken, düşmanı denize dökerken 21. yüzyılda aradan geçmiş yıllar birileri çıkıp diyor ki ’Keşke Yunanistan galip gelseydi.’ Bunu söyleyen bir deli, bir aklı ermez kişidir bu kişi. Ve bu kişiye bu ülkenin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat ziyarete gidiyor, ’Geçmiş olsun’ diyor. Sormak istiyorum ’Sen de mi aynı düşünceye sahipsin, sen de mi böyle düşünüyorsun’ diye. İçime sindiremiyorum. Şehitlerimiz, gazilerimiz oldu, Milli Kurtuluş Savaşı oldu, kuvayı milliyeciler var, her birimiz bugün 21. yüzyılın kuvayı milliyecisi gibi çalışıyoruz, ülkemiz, vatanımız için. Ama hiç kimsenin ağzından keşke ’Yunan galip gelseydi’ lafı çıkmadı. Onun ağzından çıktı, ve ona ziyarete gidiyorlar. Sen de mi aynı görüşü paylaşıyorsun diye sormadan edemiyorum.”

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


Bütün belediye başkanlarına açık ve net iki talimatı olduğunu belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
İlk olarak belediye başkanlığını kazandıkları andan itibaren, bir partinin değil tüm beldenin belediye başkanı olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir ayrım yapmadan herkesi kucaklayacaksınız. Belediye başkanı, beldenin seçimle gelmiş amiridir. Ayrım yapılmaz. Geçen gün iktidar partisinin yani AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı diyor ki, ’Metro yapacağız. Önce bize oy veren vatandaşların olduğu yere metro yapacağız.’ Hala ve hala topluluğu ayırmaktan, bölmekten kendilerini alamadılar.” ifadesini kullandı.

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


Genel Başkan Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerle ilgili hedeflerini anlattığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Size sözüm var İstanbul’u alacağız, Ankara’yı alacağız, Adana’yı alacağız, Mersin’i alacağız, Antalya’yı alacağız, Denizli’yi alacağız, Bursa’yı alacağız. Yerel yönetimler bizim işimizdir. Biz ayrılık gayrılık yapmayız. Kim bizim beldelerde yaşıyorsa herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Ayırım yapmak bizim kitabımızda, inancımızda yoktur, bizim ahlakımızda da yoktur. Ayrımcılığı onlar yapıyorlar biz toplumu kaynaştıracağız, birleştireceğiz. Toplum çok gerildi. Hele bir zat var sabah, öğle, ikindi, gece yarısı konuşur, bir kalkarız sabah yine konuşur ve toplum geriliyor. Fazla konuşmayla ülke kalkınsaydı kişi başına gelirimiz en azından 35-40 bin dolar olurdu. Fazla konuşuyorlar dolar, işsizlik artıyor. Fazla konuşuyorlar çiftçi perişan, esnaf perişan.”
“Belediye başkanı aynı zamanda ahlak abidesi olacak”

CUMHURIYET HALK PARTISI GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU ADANIN CUKUROVA ILCESINDE ACILISLARA KATILDI FOTOGRAF: ZIYA KOSEOGLU/CHP GENEL MERKEZI


CHP Lideri Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerin kadroya alınmasını istediklerine işaret ederek, “Haklarını, hukukunu ve adaletini sonuna kadar savunduk. Şimdi sınav yapıyorlar, taşeron işçi alalım mı almayalım mı? Ne sınavı kardeşim. Çalışıyor, alın teri döküyor, sen çalıyorsun o çalmıyor, sen götürüyorsun malı o götürmüyor, alın teriyle kazanıyor. Hiçbir ayrım yapmadan, hangi partiden olursa olsun bütün taşeron işçilere kadro verilmesi lazım. Eğer birisini çıkarırlarsa sözüm söz 2019’da ona o görevi tekrar vereceğim.” dedi.
Her belediye başkanının yaptığı tüm harcamaların hesabını halkına vereceğini vurgulayan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Dolayısıyla sizin ödediğiniz vergilerle hizmet yapılıyor, o zaman vatandaşa yaptığınız her işin kaça mal olduğunu, nasıl olduğunu, hangi bütçe imkanlarıyla yaptığımızı anlatacağız. Bir belediye başkanı aynı zamanda ahlak abidesi olacak. Her kuruşun hesabını vatandaşa verecek. Onlar gibi kaçak saraylar yapmayacak, halka hizmet etmek için yapacak. Kreş yapacak çocuklarımız gitsin, emekliler için yer yapacak, kadınlar için yer yapacak, üniversite öğrencilerinin yurdunu 15-16 yılda çözemediler. Sözüm söz, CHP iktidarında tüm öğrencilerin yurt sorununu 1 yıl içinde çözeceğiz.”
“Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız”
CHP’li belediyelerin hizmetlerini aktaran Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kadınlara çağrıda bulunarak, 2019’un kadınların ve demokrasinin eseri olacağını bildirdi.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şu görüşlere yer verdi:
“Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız kadın, ’Topuklu efe’ diyorlar. Şu konuşmayı yaptı, ’Cumhuriyetin kurulması, cumhuriyet aynı zamanda kadın devrimidir.’ dedi. Seçme ve seçilme hakkı geldi. Kadınlar da artık hayatın her alanına girmek, seçilmek ve çalışmak istiyorlar. Şimdi 2019’da, yok olan demokrasiyi yeniden ihya edeceğiz. Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracak olan en önemli aktörler bu ülkenin kadınları olacak. Sizlere 2019’da güveniyorum. Hangi görüşten olursak olalım. Demokrasi hepimize lazım. Sadece CHP’lilere lazım değil, hepimize lazım. 2019’da bu ülkenin ülkücü demokratları, muhafazalar demokratları, liberal demokratları, sosyal demokratları, hangi görüşten, hangi kimlikten, hangi inançtan olursa olsun bütün demokratları 2019’a birlikte gireceğiz ve 2019’da demokrasiyi beraber getireceğiz. Farklı düşüncelerimiz, kimliklerimiz, yaşam tarzlarımız olabilir ama bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Gerginlikten, kavgadan bıktık. Gerginlik olmasın, kavga olmasın, her evde huzur, her mahallede huzur, her ilde huzur, Türkiye’de huzur istiyoruz.”
En az suç işlenen belediyelerin CHP’li belediyeler olduğunu belirten Genel Başkan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:
“Bütün vatandaşlar huzur istiyor ve dolayısıyla bizim belediyeler görev yaptığı sürece göreceksiniz Türkiye’de huzur, bereket olacak, güzellikler olacak. Türkiye’de insanlar düşüncelerini özgürce ifade edecek. Hiçbir gazeteci, milletvekili hapiste olmayacak. Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken OHAL’i de kaldıracağız. OHAL’i de getiriyorlar, istediğiniz kadar getirin, istediğiniz kadar baskı kurun, yolumuz birdir Türkiye yoludur. Yoldan dönen namerttir, dönmeyeceğiz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al