ADANA’DA VETERİNER HEKİMLER FİLYASYON EKİPLERİNDE GÖREV YAPIYOR - Adana UlusAdana Ulus

3 Mart 2021 - 14:48

ADANA’DA VETERİNER HEKİMLER FİLYASYON EKİPLERİNDE GÖREV YAPIYOR

ADANA’DA VETERİNER HEKİMLER FİLYASYON EKİPLERİNDE GÖREV YAPIYOR
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 23:53

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, 2019 yılından bu yana tüm Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Coronavirüs Pandemisi tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de can kayıplarına, ekonomide de de ciddi sorunlara neden olduğunu söyledi.
Nihat Köse, Adana’da Veteriner hekimlerin de filyasyon ekiplerinde görev yaptıklarına dikkat çekerek şöyle dedi:
“Biz Veteriner Hekimler olarak bu hastalıkla mücadelede ilk günlerden bu yana mücadelede görev aldık almaya devam edeceğiz. Pandeminin ilk günlerinde Türkiye’deki bütün Veteriner Fakültelerinde görev yapan Virolog Akademisyenler, yapılanlar yapılması gerekenler açıklamalarda bulundular. Bilim adına görüşlerini anlatmaya pandemiden kurtulmanın yollarını göstermeye devam ediyorlar. Aşı üretimi için ilk aşama olan virüsün izole edilmesi çalışmalarında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde görevli Prof. Dr. ( Veteriner Hekim ) Aykut ÖZDAREN deki ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Prof Dr. Aykut ÖZKUL başarılı çalışmalara imza attılar.
Pandemi devam ediyor aşılama yapılıncaya kadarda ülkemizde bir bağışıklık geçirinceye kadar yapılan mücadelede filyasyon ekipleri en ön safta görev yapmaya devam ediyorlar. Aşılama yapılıncaya kadar hastalıkların tespiti, takibi, maske, mesafe, hijyen kurallarına uymak en önemli silahımız. Pandeminin yoğunlaştığı hasta ve vaka sayımızın arttığı bu günlerde ilimizde Veteriner Hekimler filyasyon ekiplerinde görev yapmaya başladı.
Tabiî ki biz Veteriner Hekimler ihtiyaç duyulduğunda en ön safhalarda mücadele etmeye hazırız. Verilecek görevden kaçmamız söz konusu olamaz. Filyasyon ekiplerinde çalışan tüm sağlık çalışanlarına ve de orada görev yapan meslektaşlarıma minnettarız.
Bu arada meslektaşlarımızın bu çalışmalarını saygı ile ve minnetle anarken bu vesile ile bazı konuları da anımsatmak isterim. Veteriner Hekimler fiili hizmet verilirken sağlık çalışanlarının dışında tutulmuştu, pandemi bize öğretti ki Veteriner Hekimler bu işin dışında olamaz. Sağlık çalışanlarının özlük haklarında emekliliklerinde iyileştirme yapılırken Veteriner Hekimler bu işlin dışında tutulmuştu. Bunun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Günümüz dünyasında artık sağlık ‘’Tek Sağlık’’ konseptinde bütün bilim dallarının ortaklaşa çalışması ile geçirilen geliştirilen bir bilim haline gelmiştir.
Bu vesileyle, Veteriner Hekimlerinde aşılamada 1. Grupta yer alması, özlük haklarında düzenlemeler yapılması ; zoonozlar , ki Covid 19 da bir zoonozdur. Enfeksiyonların kaynağı düşünüldüğünde, Veteriner Hekimlerin sağlığın olmazsa olmaz bir parçası olduğu açıktır.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.