ADANA’DA YILBAŞI GECESİNDE COVİD-19 ÖNLEMİ - Adana UlusAdana Ulus

3 Mart 2021 - 15:29

ADANA’DA YILBAŞI GECESİNDE COVİD-19 ÖNLEMİ

ADANA’DA YILBAŞI GECESİNDE COVİD-19 ÖNLEMİ
Son Güncelleme :

25 Aralık 2020 - 0:39

Adana İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi yılbaşı gecesi programları ile ilgili bir dizi önlem aldı. Vali Süleyman Elban Başkanlığında toplanan kurul ile ilgili Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:
“İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 24.12.2020Tarih ve 2020/120 Sayılı Kararı
1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesi gereğince, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 24.12.2020 tarihinde saat 09.00’da Valilik toplantı salonunda koronavirüs hastalığı (Covid-19)nedeniyle, “Otel/Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Programları” konusunda Vali Süleyman Elban başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.
Koronavirüs(Covid¬19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
Bilindiği üzere havaların soğuması ve kişilerin kapalı ortamda geçirdikleri sürenin uzamasıyla birlikte Covid¬19 salgınının yayılımındaki artış üzerine başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede sosyal izolasyonun teminine yönelik yeni tedbir kararları alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde de Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda yeni önlemler belirlenmektedir.
Bu doğrultuda İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 15.12.2020 tarih 20856 sayılı Genelgesi ile; 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması ve bu kısıtlama süresince İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.11.2020 tarih 20076 sayılı Genelgesi ile belirlenen usul ve esasların geçerli olması belirlenmiştir.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 30.11.2020 tarih 20076 sayılı Genelgesi’nin ekinde yer alan “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf tutulacak yerler ve kişilere dair listede” oteller ve konaklama tesislerinin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde faaliyet gösterebileceği belirtilmiştir.
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 28.11.2020 tarih 19986 sayılı Genelgesi ile otel ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan lokanta/restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri belirtilerek bu faaliyetin devamı sırasında uyulması gereken kurallar belirlenmiştir.
Yukarıda belirtilen tedbirlerin temel amacı; sosyal izolasyonun en üst seviyede sağlanarak hastalığın yayılımının azaltılmasıdır. Hal böyleyken yaklaşan yılbaşı öncesinde bazı otel/konaklama tesislerince, alınan tedbirlere aykırı şekilde içerisinde yemekli/müzikli eğlence programları da bulunan yılbaşı paketlerinin reklamlarının yapıldığı/satışa sunulduğu, bu durumun da salgınla mücadele amacıyla alınan diğer tedbirlerin sorgulanmasına neden olduğu görülmektedir.
Alınan tedbirlerin, salgının yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 21.12.2020 tarih 21153 sayılı “Otel/Konaklama Tesislerinde Yılbaşı Programları” konulu Genelgesine istinaden, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca ilimizde aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

KARAR:
Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel/konaklama tesisleri için aşağıdaki tedbirlerin alınmasına,
Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmeyecektir.
Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesislerince, yılbaşında yemekli¬müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunulmayacaktır.
Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dâhil canlı müzik icra edilmeyecektir. Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmeyecektir.
Yine bu süre/günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak ve yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilecektir.
Otel/konaklama tesislerindeki lokanta ve restoranlarda “Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler” ve “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile getirilen tüm tedbir ve kurallar eksiksiz uygulanacaktır. Bu yöndeki denetim faaliyetleri kolluk kuvvetlerince bu süreç boyunca aralıksız yürütülecektir. Denetim faaliyetlerinde oteller ve konaklama tesislerinin lokanta ve restoranlarında bulunan müşterilerin konaklama için bildirilen kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilecektir.
Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin, Kaymakamlar ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının en üst amirleri tarafından gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliğiyle karar verilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.