Hotivi

Adanalılara Silivri Daveti - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 09:34

Adanalılara Silivri Daveti

Son Güncelleme :

31 Temmuz 2013 - 9:16

silivriyedavetCHP, İP, DP’nin de aralarında bulunduğu birçok sivil toplum kurulusu 5 Ağustos’ta yapılacak duruşmaya tüm Adanalıları davet etti.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen basın toplantısında, “5 Ağustos 2013 günü, Silivri’de herkesi tarihe tanıklık etmeye davet ediyoruz.” Çağrısı yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı  Orhan Sümer, İşçi Partisi (İP)Adana İl Başkanı Hayrettin Çavuşoğlu, Demokrat Parti (DP)Adana İl Başkanı Fatih Köylü,  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Adana Şube Başkanı Mehmet Göl, Türkiye Gençlik Birliği Adana Şube Başkanı Eren Dinçsoy, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Tamer Uman, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Adana Şube Başkanı Cumhure Mülazımoğlu’nun da destek verdiği ifade edilen basın metninde şu görüşlere yer verildi:

“ Silivri zindanlarında bir Partinin Genel Başkanı, seçilmiş Milletvekillerimiz, Siyasetçilerimiz, Değerli Yazarlarımız, Gazetecilerimiz, Bilim Adamlarımız ve Yurtsever Askerlerimiz ile birlikte Genel Kurmay Başkanı hukuksuz ve adaletsiz bir şekilde özgürlüklerinden alıkonulmuşlardır.

Silivri Özel Mahkemelerinde bugüne kadar suçlu olduklarını kanıtlayacak hiçbir somut bilgi ve belge ortaya koyulamamıştır. Kanıt diye ortaya koyulabilen sadece binlerce sayfa sahte ve düzmece belgelerdir. Silivri Özel Mahkemeleri eliyle yapılan tek şey tutukluların savunmalarını 2 saat gibi bir zamanla kısıtlamak, yalancı ve gizli tanıklarla, sahte belgelerle kamuoyunun algısını yanıltarak ve hukuku çiğneyerek hakların gasp edilmesidir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, savunma avukatlarının tutuklular lehine açıkça ortaya koyduğu kanıtlar ve belgeler mahkemece dikkate alınmamıştır. 57 sanığın savunması alınmadan mahkeme hüküm kurmaya karar vermiştir. Sözün özü; Silivri Özel Yetkili Mahkemeleri hukuksuzluğun, adaleti yok saymanın ve vicdansızlığın kitabını yazmışlardır.

Ayrıca,  AİHM’nin bu yönde bir kararı vardır. Birleşmiş Milletlerin tutuklular lehine açıklamalar yapmıştır.  Anayasa Mahkemesi uzun tutukluluk sürelerini iptal eden içtihat kararı almıştır. Buna rağmen görevi bu davalarla sınırlı olan Silivri Özel Mahkemeleri, bu kararlara uymayarak, kendilerini Anayasa Mahkemesi’nin dahi üzerinde görmektedirler.

Bu durumda Anayasa Mahkemesi Başkanının ya, anayasa Mahkemesinin otoritesini tesis etmesi, ya da istifa etmesi gerekir.

13 Aralık ve 8 Nisan’da nasıl Silivri için hep birlikte direndiysek, nasıl Taksim’de korku duvarlarını yıktıysak, 5 Ağustos’ta da aynı kararlılık ve direnci göstermeliyiz. Çünkü bizler haksızlığın, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun hüküm sürdüğü hiçbir olaya kayıtsız kalmadık, 5 Ağustos’ta da kalmayacağımızı tüm dünyaya göstermeliyiz.

Tüm Adanalı hemşerilerimizi ve bütün vatanseverleri 5 Ağustos günü Silivri’de olmaya  çağırıyoruz.

5 Ağustos Silivri Çağrıcıları

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Adana İl Başkanı Orhan SÜMER, İşçi Partisi (İP)Adana İl Başkanı Hayrettin ÇAVUŞOĞLU, Demokrat Parti (DP)Adana İl Başkanı Fatih KÖYLÜ,

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Adana Şube Başkanı Mehmet GÖL,

Türkiye Gençlik Birliği (TGB)Adana Şube Başkanı Eren DİNÇSOY, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Tamer Uman, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Adana Şube Başkanı Cumhure Mülazımoğlu”

takipçi satın al