ADANA’NIN DİŞ HEKİMİ OLMAYAN 3 İLÇESİ - Adana UlusAdana Ulus

28 Ekim 2021 - 02:40

ADANA’NIN DİŞ HEKİMİ OLMAYAN 3 İLÇESİ

ADANA’NIN DİŞ HEKİMİ OLMAYAN 3 İLÇESİ
Son Güncelleme :

20 Eylül 2021 - 11:41

Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, Türkiye’nin 360 ilçesinde, Adana’nın ise Pozantı, Karaisalı ve Yumustalık ilçelerinde özelde çalışan diş hekimi bulunmadığını belirterek, “Bu ilçelerde yaşayan insanlar ağız diş tedavileri için kilometrelerce yol kat etmekte, ya diş ağrısı çekmekte ya da diş kaybı yaşamaktadır” dedi.
İnsanların tedavi olup, diş kaybı yaşamamasının bir insanlık hakkı olduğunu söyleyen Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açıklamada “Türkiye’de 360 tane ilçede özelde çalışan diş hekimi yoktur. Bu da bu ilçelerde yaşayan insanların ağız diş sağlığı hizmeti almakları için kilometrelerce yol gitmesine sebep olmaktadır. Gitmeyenler ise ağrıyı çekmeye devam etmekte ardından da diş kayıpları yaşamaktadır. Aslında Türkiye’de diş hekimi azlığı değil, diş hekimi fazlalığı vardır. Öyle ki hızla artan kontenjanlar, hızla artan fakülte sayılarına bakıldığında yeni mezunlarla da bu sayı daha da artacaktır. Bir tarafta yığılma varken bir tarafta diş hekimi muayenehane olmaması manidardır. Çözüm diş hekimi muayenehanelerinin bir planlama dahilinde olmasıdır. Nüfusa dayalı bir sistem oluşturulursa diş hekimi muayenehanesi olmayan ilçe kalmayacağı gibi merkezde de yığılma olmayacaktır.”dedi.
BAKANLIK KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİNİ ÖZELDEN ALMALI
Adana’da da merkezde ciddi anlamda bir diş hekimi popülasyonu oluşmasına rağmen Pozantı’da, Karaisalı’da, Yumurtalık’ta özelde çalışan diş hekimi olmamasına vurgu yapan Güler, “Bunun çözümü; Sağlık Bakanlığı’nın, belli yaş gruplarında (0-12 olabilir, 0-18 yaş olabilir) koruyucu hekimlik yönünde hizmet satın alarak bu hizmet planlaması üzerinden de nüfusa planlı diş hekimi dağılımını yaparak diş hekimlerinin ülke sathında dengeli dağılımını sağlayabilir. Bizim Sağlık Bakanlığı’na, Çalışma bakanına, Sosyal Güvenlik Kurumuna çağrımız; koruyucu hekimliği özelden hizmet alarak diş hekiminin tüm ülkeye dengeli bir şekilde yayılımını sağlamasıdır. Aksi halde kent merkezlerinde biriken Diş Hekimlerinin önemli bir kısmı da önümüzdeki günlerde işsizlik problemi çekmeye mahküm olacaktır. Bu sorun biran önce çözülmelidir.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.