Adana’nın Kalkınması Yüreğir’den Geçer - Adana UlusAdana Ulus

28 Şubat 2021 - 01:07

Adana’nın Kalkınması Yüreğir’den Geçer

Son Güncelleme :

08 Şubat 2014 - 22:59

orhanbayram_yuregir_chp1CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, son yıllarda işsizlik oranında Türkiye’de ilk sırada yer alan, sanayinin gerilediğini söyled.

Kişi başına milli gelirden alınan payın giderek azaldığı Adana’nın kalkınmasının ve Adanalının daha refah içinde yaşamasının yolunun Yüreğir’den geçtiğini belirteN Bayram,  “Yüreğir, Adana’nın aynasıdır. Yüreğir’de kalkınma sağlanmadan Adana’nın kalkınması sağlanamaz. Yüreğir huzur bulmadan, Adana huzur bulamaz. Huzur içinde yaşanılacak, daha çağdaş, daha gelişmiş bir Adana için önce Yüreğir’in 60-70 yıllık sorunlarından arınması gerekiyor. Ben de Yüreğir’in öz evladı olarak bu sorunların çözümü için elimi taşın altına koydum. Hep birlikte bu sorunların altından kalkacağımıza inancım tamdır” dedi.

YÜREĞİR’İN SORUNLARI 70 YILLIK

Seçim çalışmalarını yoğun biçimde sürdüren CHP Yüreğir Belediye Başkan Adayı Orhan Bayram, Yenidoğan Mahallesi’nde halkla kucaklaştı. Büyük ilgiyle karşılandığı mahalledeki kahvehanede vatandaşlarla sohbet eden Orhan Bayram, 60-70 yıllık bir maziye sahip Yüreğir’in özellikle altyapı sorunlarının kuruluş yıllarından bu yana artarak devam ettiğini söyledi.

Geçmişte Bossa, Akdeniz, Paktaş, Sümerbank gibi sanayi devi fabrikalara sahipken halkın refah gücünün nispeten iyi olduğunu, ancak sanayinin Adana’yı terk etmesi, Yüreğir’in Adana’ya yönelik göçün ilk durağı olması gibi nedenlerle Yüreğir’in yoksul, eğitimsiz, iş ve aş beklentisi karşılanmamış, varoşlarla dolu sorunlu bir toplum yapısına büründüğünü kaydeden Orhan Bayram şöyle konuştu:

YÜREĞİR’İN ÖZ EVLADI orhan_bayram (1)

“Yüreğir’in sorunları 70 yıldan beri süregelmekte. Yüreğir, şimdiye kadar gerek merkezi hükümetler gerekse Adana Büyükşehir Belediyeleri tarafından ikinci sınıf ilçe muamelesi gördü. Yüreğir sağlıksızlaştı, fakirleşti. Seyhan ve Çukurova’daki çağın gerektirdiği yatırımlardan nasibini yeterince alamadı. Yüreğir, Adana kent nüfusunun neredeyse yarısına yaklaşırken, şehirdeki refah pastasından yüzde bir oranında bile faydalanamadı. Eğer, Adana işsizlik oranında Türkiye’de ilk sıradaysa, milli gelirden aldığı pay bir çok ile göre çok daha az ise, bunda Yüreğir’in işsizliğinin, yoksulluğunun önemli payı vardır. Bu yüzden Yüreğir kalkınmadan Adana kalkınamaz, Yüreğirli huzur bulmadan Adanalı tam huzurlu olamaz. İlçemizin bu sıkıntılı durumunda, yıllardır Yüreğir’i uzaktan seyreden, elini taşın altına koymayan, kendisini Yüreğirli hissetmeyen yöneticilerin de payı büyüktür. Ancak şimdi Yüreğir’in bir öz evladı elini taşın altına koydu. Ben Orhan Bayram olarak, doğduğum, doyduğum, büyüdüğüm memleketim olan Yüreğir’in ve Yüreğirlinin sorunlarını çözmeye talibim. Sıkıntıları el ele vererek sizlerle birlikte aşacağıma inanıyorum”

orhanbayram_yureg