Adana’ya 10 bin yabancı hasta geldi - Adana UlusAdana Ulus

26 Ekim 2021 - 14:49

Adana’ya 10 bin yabancı hasta geldi

Adana’ya 10 bin yabancı hasta geldi
Son Güncelleme :

26 Aralık 2012 - 17:01

‘Sağlık Turizmi Sektörü ve Gelişmeler Panelinde sektör paydaşları sağlık turizmini masaya yatırdı. Sektörün sorun, olanak ve fırsatlarını değerlendiren katılımcılar, bugüne dek neler yapıldığını

irdeleyerek yapılacak çalışmaları değerlendirdi. Adana Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de her geçen gün sağlık turizmine ilginin daha da arttığını kaydetti.

Çukurova Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Adana Sağlık Turizmi Derneği ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından, ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ndeki Hipokrat Salonu’nda yapılan ‘Sağlık Turizmi Sektörü ve Gelişmeler Paneli’ne sektör temsilcileri, akademisyen, öğrenci ve sağlık çalışanları yoğun ilgi gösterdi. İki oturum olarak gerçekleştirilen panele, ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer, Kamu
Hastaneleri Birliği Adana Genel Sekreteri Kemal Kiraz, Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, TÜRSAB Adana Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nesrin Göçhan, ÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Behnan Alper ve Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova da katıldı.

SAĞLIK TURİZMİNE İLGİ ARTIYOR
Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, Türkiye’de her geçen gün sağlık turizmine ilginin daha da arttığını kaydetti. Derneğin 2010’da kurulduğunu, Türkiye’de sağlık turizmi açısından bir çok işe öncülük ettiğini belirten Hüseyin Çelik, “Sağlık turizminin daha da gelişmesi için kamu – özel ayrımı gözetmeden sıkı işbirliği yapıyoruz. İşbirliğimizi geliştirmek ve sağlık turizmi ile ilgili ‘ne yapılabilir’ diye bu organizasyonu yaptık. Farkındalığımızı ne kadar arttırırsak o kadar başarılı oluruz” dedi.
Türkiye’nin Ortadoğu’daki yeni rolü ile birlikte Çukurova ve dolayısıyla Adana’nın ayrı bir öneme sahip konuma geldiğine işaret eden Hüseyin Çelik, “Bizlere düşen de, sağlık sektörünün bileşenleri olarak bu rolden vazife çıkararak kendi gelişimimizin yanında dış dünyaya, öncelikli olarak da Ortadoğu’ya kendimizi açmak. Sağlık Turizmi bunun önemli bir penceresi” diye konuştu.

‘SAĞLIKTA SORUNLAR KALKTI’
Kamu Hastaneleri Birliği Adana Genel Sekreteri Kemal Kiraz da, Türkiye’de eskiden sağlık alanında ‘hasta kuyrukları’, ‘ilaç sorunları’ ve ‘hastanede rehin kalan hasta’ gibi sorunların konuşulduğunu söyledi. Artık bu sorunların ortadan kalktığını anlatan Kiraz, “Artık sağlık turizmini konuşuyoruz. Bu çok önemli. Sağlık turizmi sadece kamunun ya da özel sektörün tek başına yapacağı bir iş değil. Büyük çaplı sonuçlar için büyük çaplı çalışmak gerekiyor” diye konuştu.

10 BİN HASTA GELDİ
Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, Türkiye’de ciddi şekilde sağlıkta dönüşüm programı uygulandığını belirtti. Sağlıkta alanında eskiden yaşanan sorunların ortadan kalktığını ve büyük yol alındığını bildiren Özer, “Adana sağlıkta çok önemli bir yer tutuyor. Kentin 2 milyon nüfusu var ama 4 milyon kişiye toplam 6 bin 500 yatak ile sağlık hizmeti veriliyor. Son 3 yılda yurt dışından 10 bin hasta geldi. Bu 100 binleri bulabilir. Adana tarihiyle ve gelişmiş sağlık yatırımlarıyla sağlık turizminden daha çok yararlanabilir” dedi.
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da, tarihin her döneminde şifa arayan insanların seyahatlere çıktığını, bugün de insanların tedavi için ülkeleri dolaştığını kaydetti. Türkiye’nin sağlık turizmi açısından önemli mesafe katettiğini belirten Rektör Kibar, Adana Sağlık Turizmi Derneği’nin de
bu konuda büyük yararı olduğunu vurguladı. Sağlık turizminin gelişimi için akredite sağlık kuruluşları, ulaşım, altyapı, konaklama, tedavi öncesi ve sonrasında yapılacak işlerin önemine değinen Rektör Kibar, yapılacak işlere bugüne kadar olduğu gibi yine destek olacaklarını duyurdu.

SAĞLIK TURİZMİ MASAYA YATIRILDI
Açılış konuşmalarının ardından Sağlık Turizmi Sektörü ve Gelişmeler Paneli, çeşitli konularda yapılan oturumlarla sürdü. Panelin ilk oturumunda, ÇÜ Karataş Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’ndan kirazlisaglikDoç. Dr. Cihan Yavuz ‘Sağlık Turizmi Destinasyonları’, Ortopedia Hastanesi Genel Direktörü Fırat Uzer, ‘Sağlık Turizminde Özel Hastanelerin Rolü’, Balcalı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Cem Kaan Parsak, ‘Sağlık Turizminde Üniversite Hastanelerinin Rolü’ ve Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, ‘Sağlık Turizminde Kamu Hastane Birliklerinin Rolü’ konulu sunum yaptı. Panelin öğleden sonraki ikinci oturumunda ise, ‘Sağlık Turizminde Hedef Pazar Analizleri’, ‘Sağlık Turizminde Seyahat Acentalarının Rolü’, ‘Sağlık Turizminde Tanıtımın Önemi’ ve ‘Sağlık Turizmi Teşvik Uygulamaları’ konularında sunum gerçekleştirildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al