Hotivi

Adana'ya 'Sıfır' Şoku! - Adana UlusAdana Ulus

22 Haziran 2021 - 16:06

Adana’ya ‘Sıfır’ Şoku!

Adana’ya ‘Sıfır’ Şoku!
Son Güncelleme :

20 Temmuz 2013 - 16:46

Kalkınma Bakanlığı, 11 yıllık süreçte iller bazında yapılan kamu yatırımlarını kamuoyuna açıkladı. Buna göre nüfus yoğunluğu ile Türkiye’nin 5. büyük ili konumundaki Adana, 2013 yılındaki kamu yatırım oranlarından aldığı payla 27. sırada yer aldı. Adana eğitim yatırımında 7. sırada yer alırken tarım, sağlık, ulaşım başta olmak üzere diğer bütün sektörlerde adeta nal topladı.

Aynı dönemde Adana’da turizm yatırımı ise hiç ama hiç olmadı.

Adana, 2013 yılı kamu yatırım bütçe payından yazıyla (sıfır), rakamla (0) çekti. Çanakkale 45 milyon 387 bin TL ile birinci, Antalya 28 milyon 491 bin TL ile ikinci, 16 milyon 165 bin TL ile Muğla üçüncü, 15 milyon 512 ile Mersin 4. sırada yer aldı.

2006’DAN 2013’E…

Bakınız; Adana’nın Karataş ve Yumurtalık ilçeleri, 2006 yılında görev yapan Bakanlar Kurulu’nca “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilerek, “Turizmi Teşvik Kanunu” kapsamına alındı.

Resmi Gazete’nin 26 Mayıs 2006 tarihli sayısında yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasını taşıyan kararda, “Karataş-Yumurtalık Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak belirlenmesi; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 5 Nisan 2006 tarihli ve 49591 sayılı yazısı üzerine, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 3. maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8 Mayıs 2006 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.

O tarihlerde Adana Valiliği öncülüğünde, Adana Ticaret Odası’nın da aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin uzun zamandır takip ettikleri Karataş ve Yumurtalık’ın, “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmesi konusu çözüme kavuştu ancak Resmi Gazete’de yayımlanmaktan öteye geçemedi.

Mayıs 2006’dan bu yana bırakın yatırımı sahil bandının yetkililer tarafından adından bile söz edilmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Adanalı milletvekili Ömer Çelik’e verilince Adana’da bir sevinç aldı yürüdü. Sevinci abartmadan icraatlara bakmak gerektiğini taaaa o zaman belirtmiştik. Yazdığımız yazıda Tepebağ’la birlikte ‘Karataş-Yumurtalık Sahil Bandı’na dikkat çekmeyi de ihmal etmemiştik.

Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ‘resimsiz resmi gazete’nin verileriyle hareket ettiğimiz için eleştirilerimize çok da itiraz edileceğini düşünmüyoruz. Kimse endişe etmesin yazıya destek de beklemiyoruz. 2013 yılında Adana turizminde kamu yatırımının olmayışında sayın Ömer Çelik’in bir kabahati var mı bilemiyoruz. Ancak Çelik’in 24 Ocak 2013 Perşembe günü Bakanlık koltuğuna oturduğu göz önüne alınırsa aradan geçen 7 aylık sürecin akıbetini de merak ediyoruz.

Turizm yatırımında Adana ‘sıfır’ çekince ‘sözkonusu olmayan’ yeri yeniden hatırlatmakta fayda gördük.

Sıfıra sıfır elde var sıfır!

***

10 günlük aradan sonra görüşmek üzere…

İyi günler, iyi haftalar…

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al