Hotivi

ADASO seçimleri ve Patagonya! - Adana UlusAdana Ulus

23 Haziran 2021 - 10:37

ADASO seçimleri ve Patagonya!

ADASO seçimleri ve Patagonya!
Son Güncelleme :

25 Mayıs 2013 - 16:49

‘Burası Patagonya mı?’ sorusuyla çok karşılaşmışsınızdır. Patagonya diye bir yerin olup olmadığı hep tartışma konusudur. Bazılarına göre‘uzaklık’ arzeder. Bazı bilim insanları Güney Amerika’da (Arjantin) bir bölge olduğunu söyler. Aslında daha çok kanunsuzluğun, kuralsızlığın ve haksız uygulamların yapıldığı, kanunların kişilere göre ve keyfi uygulamalar olarak karşımıza çıktığı, ‘Ben yaptım oldu’ mantığı güdülen (daha fazlasına gerek yok) bölgelere verilen addır.

***

Bugünlerde Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) tam anlamıyla bir seçim komedisi yaşanıyor. 23 meslek grubunda yapılan seçimlerde 48 meclis üyesi seçen ADASO, yönetimini belirleyemiyor. İtirazlar bir türlü karara bağlanamıyor. Basın ‘ADASO’da bugün seçim var’ manşetleriyle çıkıyor. ADASO üyeleri yönetim kurulu ve başkanı belirlemek için Sanayi Odası’nın yolunu tutuyor. Sonuç yok. Gazetelerin haberi boşa düşürülüyor. Üyeler hüsran yaşıyor.

48 meclis üyesi mazbata alıyor ama seçim iki kez erteleniyor. İl Seçim Kurulu, ilçe seçim kurulunun iptal kararını bozuyor. ‘Seçim yapılacak’diyorAma nafile…

Bir gece ansızın Yüksek Seçim Kurulu Yazıişleri Müdürü Murat Bey (resmi belge kaydı) Seyhan 3. İlçe Seçim Kurulu memuru Fatma Koçyiğit’i telefonla arayarak 3 grupta seçimin iptal edildiğini bildiriyor.

Sonra gece saat 20.00’da hakim kararıyla 8, 9 ve 22. meslek gruplarında seçimin yeniden yapılması gerektiği saptanıyor. ADASO Yönetim Kurulu Kurulu Başkanı’na sabah 07.45’te tebliğ ediliyor. Seçim sandıkları hazırlanmış. Üyeler ADASO’ya geliyor ancak iptal kararıyla şok yaşıyor.

Gerekçeli karar ADASO yönetimine bugünlerde bildirilecek sanırım. Tam kanunsuzluk öne sürülerek Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruluyor ve 3 grupta seçimin yenilenmesine karar veriliyor. İl Seçim Kurulu’nun ‘seçim süreci normal’ kararı bir kez daha boşa çıkmış oluyor.

***

ADASO’da meslek grupları seçimleri öncesi 310 kişinin oy kullanamayacağına yönelik haberleri hatırlarsınız. Başkan Sadi Sürenkök ve ekibi bu kişilerin oy kullanması için Seyhan 3. İlçe Seçim Kurulu’na başvuruda bulunuyor. 30 kişinin itiraz dilekçe ve evrakları Cuma günü kurula sunuluyor. 3 günlük itiraz süresinin son günü Cumartesi’ye denk geliyor. Geriye kalan 280 kişinin itirazları bu gün verilmek isteniyor ancak hafta sonu olduğu için itirazlar kabul edilmiyor. Pazartesi günü itiraz için giden ADASO yönetimi ‘geç kaldınız’ cevabıyla karşılaşıyor.

Şu sonuca gelmek istiyorum. Bir taraftan gece yarısı alınan kararla seçim iptal edilebiliyor, diğer taraftan hafta sonuna denk geldiği gerekçesiyle başvuru kabul edilmiyor. Pazartesi günü de geç kalındığı belirtiliyor.

 

***

Kısaca özetlemeye çalıştığımız olayda akıllara takılan soru çok aslında. Başkan Sadi Sürenkök’ün, “Atama yapılacaksa bizi uğraştırmasınlar”cümlesi de cabası. ADASO tarihinde sanırım böyle bir olumsuz gelişme yaşanmamıştır. Biz, odalar ve borsada seviyeli, dürüst bir seçim süreci yaşadık gazeteci olarak. Hır, gür olmadı. Kavgaya meydan verilmedi. Tartışmalı ve şaibeli seçimler yapılmadı. En azından 20 yıllık mesleğimde ben tanık olmadım.

İşi bu kadar ayağa düşürmeye kimsenin hakkı olmasa gerek. Kanunlar belli, nizam belli, yönetmelik belli. Aylardır seçim yapılacağı biliniyorken ve seçime katılacaklarda aranan şartlar ortadayken nereden çıkıyor bu komedi…

***

Şimdi, ‘Burası Patagonya mı?’ diye sorduğumuzda suç mu işlemiş olacağız! Ya da 28 Haziran’da 3 grupta yeniden yapılacak seçimlerde bu kez neleri kıstas alacağız? 3 grupta Sadi Sürenkök’ü destekleyen 6 meclis üyesi ismi değişirse ne olacak? Soruyu, ‘Aynı isimler gruplardan yine meclis üyesi olarak çıkarsa ne olacak?’ diye de değiştirebiliriz.

Kimse kusura bakmasın. Bu kadar olaydan sonra her normal insanın aklına gelecek soruları asgariye indirgeyerek okurlara sunuyorum.

ADASO’da bir komedidir sürüyor. İkinci perde de geride kaldı.

28 Haziran’da yapılacak 3 gruptaki seçimler sağ salim tamamlanırsa 5 Temmuz 2013’te yönetim ve başkan seçilecek.

Anlayacağınız, komedi oyununda perde sayısı artabilir.

Pardon, Patagonya neresiydi?

İyi haftalar…

SATIR ARASI

M.ÖMER ÜNEY

o.uney@yeniadana.net

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al