Hotivi

Aday olabilme yarışı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 07:08

Aday olabilme yarışı

Aday olabilme yarışı
Son Güncelleme :

10 Ağustos 2013 - 22:33

Yerel seçim çalışmaları başladı.

Adana’da en hareketli partinin CHP olduğu gözleniyor.

CHP’de Büyükşehir için Milletvekili meslektaşımız Turgay Develi, Akif Kemal Akay, Soner Çetin, Hüseyin Karabulut ve Orman eski Bakanlarından Arif Sezer resmen “aday adayı” olduklarını kamuoyuna açıkladı. Henüz aday adaylığı başvurusunda bulunmayan ancak siyasi kulislerde eski Milletvekili Kemal Sağ ile Kültür ve Turizm eski Bakanlarından Eczacı Timurçin Savaş’ın da adı geçen isimler.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Seyhan, Çukurova, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde de aday adayları harıl harıl çalışmalarını sürdürüyor. CHP’de belediye başkan aday adaylığı ve belediye meclis üyeliği aday adaylığı başvur süresi 2 Eylül tarihine kadar uzatıldı. Görünen o ki başvuruların tekrar uzatılması söz konusu. Nedeni ortada. Yüksek Seçim Kurulu henüz seçim takvimini henüz açıklamadı. Halen devlet memuru olanlar da siyaset sahnesinde yer almak isteyecek. O nedenle CHP’deki tablo, YSK takviminden sonra netleşecek.

Bugünkü tabloda,  CHP’nin Adana’da oldukça hareketli olduğu görülüyor. CHP’de sadece belediye başkan aday adaylığı için değil, belediyelere meclis üyesi olabilmek için de yapılan başvuruların da sayısal çokluğu dikkat çekiyor. Bayram öncesi, CHP’de Seyhan’a 120’nin, Çukurova’da ise 90’ın üzerinde belediye meclisi üyeliği için başvurunun olduğu dikkat çekiyor.

CHP’de hareketlilik yaşanırken, MHP’de de hareketlenmenin olduğu görülüyor. MHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını ilk açıklayan isim Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü oldu. MHP’de Büyükşehir için Milletvekili Seyfettin Yılmaz’ın da adı geçiyor. MHP’de en hareketli ilçenin Sarıçam olduğu gözleniyor. Sarıçam’da en çok aday adayına sahip partinin de MHP olduğu görülüyor. MHP’nin hareketli olduğu ilçelerden biri de Çukurova. Çukurova’dan Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıklayanların sayısı da her geçen gün artıyor.

AKP’DE SESSİZLİK

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde büyük sessizlik hakim. İktidar partisi henüz belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği için takvimini açıklamadı. Ancak siyasi kulislerde özellikle Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için 3 dönemdir Adana Milletvekilliği yapan Ömer Çelik’in adı geçiyor. İktidar partisinde Başbakan recep Tayyip Erdoğan’a en yakın isimler arasında geçen Ömer Çelik’in adının Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için geçmesinin nedeni de, eğer tüzük değişikliği yapılmazsa bir daha Milletvekili aday gösterilememesinden kaynaklanıyor.

Adana’da sarı sıcak hakim. Isı zaman zaman 40 derecelere ulaşıyor. Öyle anlaşılıyor ki, Ağustos ayından itibaren siyasi arena da oldukça hareketlenecek.

Adana’da siyaset denilince ilk akla gelen isim Aytaç Durak. Aytaç Durak  5 dönemdir Adana’nın değişmez Belediye Başkanı. Durak, son dönemde MHP’den aday olup başkanlık koltuğuna oturunca, olan oldu. Hakkında açılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevinden uzaklaştırıldı. Her iki ayda bir bu uzatılıyor. Seçimler 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak. Bu tarihe kadar Aytaç Durak görevine döner mi,  yapılacak seçimlerde tekrar aday olur mu, olur ise hangi partinin kapısını aşındırır bilinmez. Ancak, Aytaç Durak’ın önümüzdeki seçimlerde de etkili olacağı görülüyor.

MHP’den Seyhan Belediye Meclis Üyesi seçilen, Aytaç Durak’ın görevden uzaklaştırılmasından  sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine getirilen, MHP’den de istifa ederek görevini bağımsız olarak yürüten Zihni Aldırmaz’ın da  potansiyel aday olduğu görülüyor. Peki Zihni Aldırmaz nereden aday olacak? İşte bu sorunun yanıtını bulmak oldukça güç.  Zira, Zihni Aldırmaz’ın partisi yok. Hangi parti Zihni Aldırmaz’ı aday  gösterir. Ya da Zihni Aldırmaz Büyükşehir Belediyesi’ne mi, yoksa merkez ilçelerden birinden mi aday olur? Bu soruların yanıtını bugünlerde almak zor. Aldırmaz’ın adı İktidar partisi kulislerinde de CHP kulislerinde de dolaşıyor.  Bekleyip göreceğiz.

Adana’da siyasetin Ağustos ayında oldukça ısınacağını tahmin etmek mümkün.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al